Planszówkowe Bestsellery Tygodnia. Najlepsze gry planszowe 20-26.09.2021,

W tygodniu 20-26.09.2021 na listach najlepiej sprzedających się gier planszowych z impetem wszedł jeden tytuł i to od razu na pierwsze miejsce, co było zaskoczeniem również dla właścicieli sklepów. Mamy kilka powrotów oraz mocnych awansów na wyższe miejsca list.

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.pl, Dragoneye.pl i Grybezpradu.eu.

 

Aleplanszowki.pl

 • Glen More II: Kroniki od Rebela to tytuł, który był wcześniej nieobecny i wbił się od razu na pierwsze miejsce. Rozgrywka w Glen More II: Kroniki polega na dobieraniu kafli terytoriów, z których budujemy własne posiadłości. Kluczowe jest nie tylko działanie poszczególnych elementów terenu, ale również to, gdzie je umieścimy, ponieważ dołożenie kafelka do włości aktywuje zdolności wszystkich fragmentów, które z nim sąsiadują. W ten sposób z każdym kolejnym ruchem staramy się zebrać jak najwięcej bonusów

  W przeciwieństwie do wielu planszówek, w Glen More II: Kroniki nie ma stałej kolejności graczy. W każdej turze aktywnym graczem jest ten, którego pionek zajmuje ostatnią pozycję na torze kafelków. Dzięki temu za każdym razem musimy wybierać, czy lepiej wykonać więcej akcji, pozwalając przeciwnikom na wybranie najlepszych kafelków, czy zdecydować się na jeden, spektakularny i bardzo opłacalny ruch. 

 • Istanbul: Big Box od  Portal Games, dodruk tego tytułu wskoczył od razu na piąte miejsce.   To kompletne wydanie gry Istanbul oraz jej dwóch dodatków: Mokka & Bakszysz oraz Listy & Pieczęcie. Istanbul autorstwa Rodrigera Dorna to gra strategiczna dla 2 – 5 osób należąca do kanonu najlepszych gier planszowych. Gra zdobyła szereg prestiżowych nominacji i nagród, w tym nagrodę Kennerspiel des Jahres wygrywając w 2014 roku z Concordią. Istanbul: Big Box to propozycja dla każdego. Wersja podstawowa ma wystarczająco proste reguły, aby nauczyć je dziecko lub osobę z mniejszym doświadczeniem w planszówkach. Dodając rozszerzenia Mokka & Bakszysz lub Listy & Pieczęcie, bądź też grając w wariancie Wielki Bazar, możemy znacząco utrudnić rozgrywkę, dzięki czemu gra staje się wyzwaniem również dla zaawansowanych graczy. Istanbul świetnie się skaluje – działa wyśmienicie zarówno na 2 graczy, jak i na 5 osób.
 • W Top 10 od zeszłego tygodnia trzyma się mocno rodzinny hit od G3, czyli Szarlatani z Pasikurowic oraz dodatek Szarlatani z Pasikurowic: Znachorzy.

Dragoneye.pl

 • Rowniez tutaj niespodziewanie na pierwszym miejscu pojawił się Glen More II: Kroniki od wydawnictwa Rebel. Glen More II: Kroniki to rozbudowana, strategiczna planszówka, która, choć opiera się na prostych zasadach, oferuje nam wiele możliwości do wypróbowania. Każda partia to zupełnie inne okazje i wyzwania. Gra stanowi rozbudowaną wersję klasycznej już planszówki Glen More. Rozgrywka została rozszerzona o dodatkowe kafle postaci oraz związaną z nimi planszę klanów, których przychylność może nam pomóc na drodze do zwycięstwa.
 • Niespodziewanie też Azul: Letni Pawilon od Lacerty, zastąpił na piątym miejscu rozszerzenie Azul: Lśniący Pawilon
 • Mnie osobiście bardzo cieszy powrót na listę Waste Knights (Rycerze Pustkowi) – Druga Edycja (PL)od wydawnictwa Galakta. Waste Knights (Rycerze Pustkowi) – Druga Edycja, to przede wszystkim gra w której będziemy przeżywali przygody na skażonych pustkowiach, wśród ruin opustoszałych miast i na zasypanych piaskiem autostradach. Każdy z graczy kierował będzie losami jednego z Rycerzy Pustkowi, starając się wypełnić cele poszczególnych scenariuszy i odkrywając historię, która się w nich kryje. Po drodze przez post-apokaliptyczny kontynent napotkamy na swojej drodze liczne niebezpieczeństwa, groźne zdarzenia i zaciekłych wrogów, którzy czyhają na nasze życie. Do naszej dyspozycji oddany zostanie cały arsenał środków na zmierzenie się z przeciwnościami, wybierzemy sobie pojazd, dostaniemy broń, a w trakcie rozgrywki znajdziemy kolejne elementy wyposażenia, które okażą się niezwykle przydatne podczas czekającej nas przygody.

Grybezpradu.eu

 • Food Chain Magnate (edycja polska) od Portal Games zalicza wielki powrót od razu na pierwsze miejsce. Tydzień wcześniej był nieobecny, być może sprzedaż zwiększyła się z powodu zbliżającej się  premiery. Food Chain Magnate jest grą dla doświadczonych graczy, wymagającą sprawnego zarządzania zespołem pracowników, przewidywania potrzeb klientów i posunięć konkurencji. Gra posiada przyjemną warstwę graficzną, przywodzącą na myśl styl epoki, oraz ogromną liczbę komponentów, w tym ponad 300 kart i 200 drewnianych znaczników.
 • Mocny powrót, bo na trzecie miejsce, zaliczył  Descent Legendy Mroku od Rebela. To przygoda złożona z epickich kampanii zamkniętych w 3 aktach. Całość da nam rozbudowaną, w pełni powiązaną opowieść o czwórce śmiałków walczących z siłami ciemności. Przez całą rozgrywkę poprowadzi Was specjalnie przygotowana aplikacja, wyposażona zarówno w informacje dotyczące przebiegu historii, jak i ścieżki rozwoju Waszych postaci. Descent: Legendy Mroku to rozbudowana opowieść, a kolejność podejmowanych przez Was działań i Wasze decyzje będą miały realny wpływ na jej kształt. 
 • Z topki wypadła Terraformacja Marsa, pojawiły się za to dwa dodatki do niej: Terraformacja Marsa Preludium oraz Terraformacja Marsa: Hellas i Elysium

 

A teraz czas na pełne zestawienie dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w każdym z trzech sklepów. 

 

Najlepsze gry planszowe 20-26.09.2021

Krzysztof Pilch