Planszówkowe Bestsellery Tygodnia – Najlepsze gry planszowe 13-19.09.2021

W tygodniu 13-19.09.2021 na listach najlepiej sprzedających się gier planszowych znalazło się sporo tytułów rodzinnych. Oczywiście nie zabrakło starych bywalców. Patrząc na kolejne tygodnie naszego cyklu można powiedzieć, że Unmatched: Bitwa Legend od Ogry Games i Diuna Imperium od Lucky Duck Games to rekordziści, jeśli chodzi o długość pobytu na listach Planszówkowych Bestsellerów. 

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.pl, Dragoneye.pl i Grybezpradu.eu.

 

Aleplanszowki.pl

  • Szarlatani z Pasikurowic oraz dodatki do nich: Znachorzy i Szeptuchy zdominowały listę. Ten wydany już jakiś czas temu tytuł od G3 cały czas dobrze się sprzedaje i jest dodrukowany.  
  • Laguna to gra wydawnictwa Funiverse, które niestety odchodzi w niepamięć z powodu braku aktywności wydawniczej. Na grę natomiast warto zwrócić uwagę szczególnie, że ciągle można ją kupić w rewelacyjnej cenie 35 zł. Tytuł autorstwa Dr. Reinera Knizii zilustrowana przez Tomasza Larka. Laguna to bardzo szybka gra, w której będziemy zasiedlać archipelag pięknych wysp Pacyfiku. Do tego zadania będziemy podchodzić 2 razy, a co za tym idzie – będziemy 2 razy punktować w trakcie rozgrywki. Początkowo zasiedlamy wyspy, zdobywając je od strony wody, następnie – już jako lud osiadły – będziemy eksplorować z naszych niedawno założonych osad. Dla grających najważniejszą sprawą jest takie rozmieszczenie osadników, aby wyciągnąć z rozgrywki jak najwięcej punktów za liczbę połączonych wysp, liczbę samych wysp, pozyskane surowce itd. 
  • Reavers of Midgard, to gra od Portal Games, którą Board Times objął patronatem medialnym. Jeśli lubicie nieskomplikowane, pięknie wykonane gry euro to warto się zainteresować. Mnóstwo dróg do zwycięstwa, fajne dedykowane kości i sporo decyzji do podjęcia. 

Dragoneye.pl

  • Horror w Arkham 3 edycja: Tajemnice Zakonu od Galakty to dodatek, który przebił się na pierwsze miejsce. Generalnie widać, że każdy dodatek do trzeciej edycji Horroru w Arkham dobrze się sprzedają. 
  • Azul: Lśniący Pawilon od Lacerty, przesunął się w ciągu tygodnia aż o cztery pozycje w górę. Ten dodatek zawiera elementy urozmaicające oraz usprawniające rozgrywkę w grę Azul: Letni pawilon. Nowe plansze graczy zawierają dodatkowe pola premiujące (fontanny), zmienioną kolejność kolorów w rundzie, zmienioną punktację, a na jednej ze stron planszy środkowa gwiazda ma z góry określone kolory elementów. Nakładki na plansze z kolei eliminują ryzyko przypadkowego przesunięcia elementów na planszy – zarówno płytek, jak i znacznika punktacji.
  • Palec Boży: Kataklizm od Fox Games czyli dodatek do bestsellerowej pstrykanki. Wprowadza kilka całkowicie nowych wariantów, których możecie używać opcjonalnie. Tutaj to wy decydujecie, jak będzie wyglądała wasza rozgrywka: użyjecie nowych kart praw, zaprosicie do zabawy bogów Majów, czy sprowadzicie potężne kataklizmy, które wprowadzą jeszcze większy chaos na Archipelagu Pępka Świata? A może połączycie wszystkie moduły, żeby wasi bogowie nie zaczęli się nudzić? Do akcji wkroczą też mistycy, którzy będą wykorzystywać swoje zdolności, by nawracać dla was wyznawców. To jednak nie wszystko: w pudełku znajdziecie również dyski dla 5 gracza oraz mnóstwo nowych żetonów i rampę, która całkowicie zmieni sposób pstrykania dyskami!

 

Grybezpradu.eu

  • World of Warcraft: Wrath of the Lich King (edycja polska) od Rebela ma od kilku tygodni mocną pozycję na liście tego sklepu a jego premiera już za kilka dni. To gra bazująca na systemie Pandemic, w której zagracie legendarnymi bohaterami i poprowadzicie inwazję na Północną Grań.   Podczas rozgrywki każdy z uczestników wciela się w jednego z bohaterów Azeroth, który posiada unikatowe zdolności. Kluczem do zwycięstwa jest ich umiejętne wykorzystanie i trafne rozdzielanie zadań. Celem gry jest pokonanie Króla Lisza. Aby dotrzeć do jego fortecy, Cytadeli Lodowej Korony, uczestnicy muszą oczyścić sobie drogę, wykonując misje w każdym z 3 regionów. Dodatkowo Północna Grań opanowana jest przez Plagę, nieprzeliczoną armię nieumarłych reprezentowaną przez ghule i plugastwa, które należy na bieżąco powstrzymywać przed rozprzestrzenianiem. 
  • Architekci 7 cudów Świata to nowość od Rebela. To rodzinna gra planszowa, w której rozgrywka  jest oparta na prostym mechanizmie wyboru karty. Kluczem do zwycięstwa jest umiejętne korzystanie z nadarzających się okazji i wybieranie najlepszych możliwych opcji. Każda dostępna karta przyniesie nam określony bonus: surowce niezbędne do budowy cudu, monety, którymi możemy zastępować te surowce, punkty zwycięstwa przydatne na koniec gry, tarcze zwiększające naszą siłę militarną oraz dodatkowe bonusy w postaci żetonów postępu. To od nas zależy, jaki kierunek rozwoju wybierzemy. 
  • Pory roku od Rebela. To gra, która długo była niedostępna z powodu wyczerpania nakładu. Teraz powróciła an rynek wraz z dodatkami. Rozgrywka w Pory Roku jest podzielona na 2 fazy.W pierwszej, nazywanej Preludium, gracze budują swoją własną talię, wymieniając karty Mocy z pozostałymi uczestnikami zabawy. W ten sposób starają się zebrać zestaw przydatnych efektów i stworzyć swoją strategię. 9 wybranych kart Mocy dzielą na 3 zestawy po 3 karty, które posłużą im w kolejnych częściach rozgrywki. Druga faza, Turniej, to 3 lata (12 następujących po sobie pór roku), podczas których uczestnicy będą starali się zebrać jak najwięcej punktów prestiżu i otrzymać tytuł Arcymaga królestwa Xidit. W tym celu będą rzucać kośćmi odpowiednimi dla danej pory roku, które wskażą im możliwe do wykonania akcje.  Aby wygrać, gracze będą musieli umiejętnie zaplanować zbieranie i krystalizowanie energii, a także opłacenie kosztu skorzystania z potężnych kart Mocy, które sobie przygotowali.

 

A teraz czas na pełne zestawienie dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w każdym z trzech sklepów. 

 

Najlepsze gry planszowe 13-19.09.2021

Krzysztof Pilch