Rodzina się poszerzyła czyli o serii wydawniczej Parki

Jak możecie dowiedzieć się stąd, za powstanie gry parki odpowiadają Henry Audubon, wydawnictwo Keymaster Games i Fifty-Nine Parks, stowarzyszenie artystów i ilustratorów. A czy wiecie, że Parki to cała seria wydawnicza? Wymieniony zespół twórców ma na swoim koncie więcej produktów niż tylko tę jedną grę. Wszystkie łączy ten sam zestaw przepięknych i wyjątkowych ilustracji, różnią się za to mechanicznie. Poniżej znajdziecie listę innych pozycji z tej serii.

PARKI

 

O Parkach możecie szczegółowo, choć w przystępnym skrócie, przeczytać tu. Była to pierwsza gra, której wielki sukces zapoczątkował powstanie całej serii, o której poniżej. W skrócie jest to gra, w której wcielimy się w turystów i będziemy wędrować wzdłuż szlaku, zdobywając zasoby, które następnie będziemy wydawać na zwiedzanie amerykańskich Parków Narodowych. Każdy park zapewni nam punkty zwycięstwa, a ten, kto zbierze ich najwięcej – wygra. Punkty będziemy zdobywać również za osobiste bonusy (ukryte cele) i robienie zdjęć. Całą grę wzbogacą dodatkowe elementy takie jak karty wzorców pogodowych i wyposażenia, żeton ogniska czy manierki. Oprócz ciekawej, choć dość prostej mechaniki Parki cechują się rewelacyjną jakością wykonania – od płótnowanych kart, przez drewniane znaczniki zasobów i specjalnie zaprojektowaną tackę do ich przechowywania, aż po emaliowany znacznik pierwszego gracza. Rozgrywka w Parki – szybka i bardzo przyjemna – to idealny sposób na to, aby obcować z pięknem przyrody w zaciszu własnego domu. Szczególnie doceniamy tę możliwość w dobie globalnej pandemii.

PARKI: PO ZMIERZCHU

Dodatek do podstawowej gry Parki. Wprowadza 17 nowych parków – jak możemy przeczytać w instrukcji, nowe karty parków uzupełniają dotychczasowy zestaw kart pozostałymi amerykańskimi Parkami Narodowymi (według stanu z maja 2020), których nie było w grze podstawowej. Wprowadzą one nową mechanikę: akcje natychmiastowe. W dodatku Po zmierzchu gracze znajdą również nowe cele osobiste oraz nowe warianty celów z gry podstawowej. Cele będą też podzielone na etapy – im lepiej zostaną spełnione, tym więcej punktów można za nie otrzymać. Ostatnią z dużych zmian są biwaki – drewniane namioty, które można ściągać ze szlaku i umieszczać na planszy biwaku, aby wykonywać dodatkowe, normalnie niedostępne, akcje.

Parki: Po zmierzchu, tak jak podstawka, są już dostępne na polskim rynku, do kupienia tutaj.

 

 

TRAILS

Samodzielna gra z serii Parki, wydana w 2021 roku, nieco uproszczona w stosunku do Parkowego oryginału. Tu również wcielimy się w turystów i będziemy wędrować wzdłuż szlaku. Nie będziemy jednak zwiedzać parków, ale kolekcjonować żołędzie, kamienie i liście, które następnie będziemy wymieniać na odznaki, np. odznakę kolekcjonera. W toku gry słońce będzie zachodzić nad kolejnymi elementami szlaku, odmierzając czas do końca gry i zapewniając równocześnie więcej zasobów. W grze będziemy mieć również znaną z Parków możliwość robienia zdjęć, choć w nieco inny sposób z racji nowego aspektu mechanicznego: oglądania ptaków. Ten, kto dojrzy ich najwięcej, zdobędzie dodatkowe punkty na koniec gry. Trails to szybsza i prostsza wersja Parków, nadająca się bądź to jako produkt wprowadzający nowych graczy w świat nowoczesnych gier planszowych, bądź jako propozycja na szybkie i klimatyczne rozgrywki przed większym tytułem. Małe pudełko sprawdzi się również w podróży.

Gra na razie nie jest dostępna (ani zapowiedziana) w języku polskim, chociaż w wywiadzie, którego Magdalena udzieliła w lutym Planszowym Newsom, można było zobaczyć pudełko, co z kolei sugeruje, że Albi planuje wydać ten tytuł w przyszłości – być może niedalekiej. 

PARKS Memories

Samodzielna strategiczna gra dla dwóch (do ośmiu – wtedy gramy drużynowo) osób, będąca wariacją na temat memo – można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to memo na sterydach. Nie dajcie się jednak zmylić jej pozorną banalnością! Podstawą nadal jest tu odnajdywanie par obrazków na stole, ale wzbogacone o możliwość blokowania płytek przed przeciwnikiem (uniemożliwienie mu odkrycia ich) i o element kolekcjonowania zestawów – zwycięży ten z graczy, który jako pierwszy zgromadzi trzy zestawy obrazków. Możliwość blokowania par wprowadza element strategiczny, którym nie wzgardzą bardziej zaawansowani gracze. W grze znajdziemy też dodatkowe płytki, które pozwolą nam na przykład na odwracanie dodatkowych płytek.

Gra ma trzy warianty: Plains Walker (zilustrowane parkami równinnymi), Coast to Coast (zilustrowane parkami nadmorskimi) oraz Mountaineer (zilustrowane parkami górskimi). Różnią się one jedynie ilustracjami, ale można je dowolnie ze sobą łączyć. Wszystkie zostały wydane w 2021 roku. Oryginalnie można kupić każdy z nich osobno, bądź też kupić set zawierający wszystkie trzy części.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://keymastergames.com/

Gra na razie nie jest dostępna, ani nawet zapowiedziana w języku polskim. Można tylko mieć nadzieję, że Albi postanowi dołączyć ją do całej kolekcji.

 

 

A co poza tym?

Na stronie https://59parks.net/ (niedostępnej w dniu pisania tego artykułu – informacja na stronie wskazuje, że sklep wróci do pracy 8 marca) można kupić również dodatkowe produkty z serii Fifty-Nine Parks. Należą do nich głównie plakaty, ale także pocztówki czy piękne notesy. Niestety ceny tych produktów dorównają cenie gry Parki. Doliczyć do tego należy również koszty wysyłki ze Stanów Zjednoczonych, co może spowodować, że pewnie niewiele osób zdecyduje się na ich zakup.

Na które z powyższych produktów czekacie? Czy chcielibyście, żeby Albi rozszerzyło swoją ofertę o więcej niż tylko Parki?

Magdalena Włodarczyk