Parki – gra planszowa – historia powstania

Gra planszowa Parki – długo wyczekiwana nowość od wydawnictwa Albi – wśród wielu innych aspektów, zachwyca między innymi przepięknymi ilustracjami. Jak możemy dostrzec na pudełku, za powstanie Parków odpowiadają trzy różne strony: Fifty-Nine Parks, Henry Audubon i Keymaster Games. Jaki wkład wniosła każda z nich w powstanie Parków?

Fifty-Nine Parks — zaczęło się od zdjęć

Fifty-Nine Parks to seria grafik i ilustracji przedstawiających Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych. Cechuje je duża różnorodność stylów ze względu na fakt, że tworzyło je wielu różnych artystów, będących w stowarzyszeniu. Swoje ilustracje zmieniają w niezwykłej urody plakaty i sprzedają je na swojej stronie internetowej https://59parks.net/. Jak sami mówią, mają dwa cele: zarażenie miłością do pieszych wędrówek fanów plakatów oraz zarażenie miłością do plakatów fanów pieszych wędrówek. Oba te cele łączą w grze planszowej Parki, którą wydają we współpracy z wydawnictwem Keymaster Games. Oprócz tego, we współpracach z innymi podmiotami, oferują różnego rodzaju gadżety takie jak pocztówki czy T-shirty. Część dochodu ze sprzedaży wszystkich tych produktów jest przekazywana organizacji zajmującej się utrzymywaniem Parków Narodowych w Stanach Zjednoczonych, a stowarzyszenie na swojej stronie publikuje dane dotyczące tego wsparcia za kolejne lata. Możemy zatem dowiedzieć się, że dzięki samej sprzedaży gry planszowej Parki w 2021 roku przekazano ponad 17 tysięcy dolarów, a kwota ta z roku na rok rośnie. Taką matematykę w grach planszowych lubimy!

 

Keymaster Games – rodzinne wydawnictwo

Kyle Key (założyciel Keymaster Games)z rodziną. Zdjęcie pochodzi ze strony https://keymastergames.com/]

Keymaster Games to wspomniane już amerykańskie wydawnictwo, które na razie ma w swoim portfolio 9 gier planszowych i kilka rozszerzeń do nich. Członkowie wydawnictwa podkreślają, że są małą, rodzinną firmą, a ich gry mają być łatwe i przystępne, aby pomogły realizować ważny dla założycieli cel: budowanie bliskich więzi z rodziną i przyjaciółmi. Do pomocy w opracowaniu takich tytułów zatrudniają freelancerów, którzy odpowiadają za tworzenie ilustracji czy mechanik do tytułów wydawanych pod logo Keymaster. Przykładem takiej współpracy jest zatrudnienie Henry’ego Audubona do opracowania gry Parki na podstawie ilustracji dostarczonych przez Fifty-Nine Parks.

Henry Audubon. Zdjęcie pochodzi z jego profilu w portalu Twitter

Henry Audubon to autor gier Space Park i Kingswood (niewydanych w Polsce). Właśnie on opracował mechanikę Parków i dodatku Po zmierzchu. Jak sam twierdzi, jest planszowym czarodziejem i mieszka w magicznej Wieży ukrytej w środku Filadelfii. Można przypuszczać, że będzie miał okazję wyczarować jeszcze inne gry we współpracy z Keymaster – jego ostatni projekt to Trails, samodzielna gra z serii Parki.

Napiszcie nam koniecznie, jak oceniacie tę współpracę – co Waszym zdaniem gra mogłaby zyskać lub stracić, gdyby opracowano ją w inny sposób?

 

Magdalena Włodarczyk