Tydzień z Imperial Struggle: korsarze i wojna siedmioletnia

Kontynuujemy nasz cykl ciekawostek związanych z Imperial Stuggle wydanej przez Phalanx, a której z radością patronujemy. To gra pełna ważnych strategicznych decyzji, wypełniona klimatem i głęboko osadzona w realiach historycznych.

Piraci w Imperial Struggle

W grze Imperial Struggle ważną rolę odgrywają pola „Korsarze” i „Bukanierzy”. Kontrola nad nimi pozwala graczowi skutecznie ograniczać wpływy przeciwnika na Karaibach (umieszczać żetony konfliktów na rynkach przeciwnika). Bronić można się tak, jak w rzeczywistości: albo dogadując się z piratami po swojemu, albo wysyłając flotę do ochrony linii żeglugowych.

Setki książek, gier i filmów skutecznie budują legendę „złotej ery piractwa na Karaibach”, a wyobraźnię rozpalają zaginione skarby, przewożone przez hiszpańskie galeony. Ostatnie badania historyków pozwoliły ustalić, że w rejonie Karaibów na morskim dnie spoczywa przynajmniej 681 hiszpańskich wraków, przy czym znane jest położenie zaledwie co czwartego z nich. O prawo do skarbu na odnalezionym niedawno galeonie „San Jose” (zatopiony w 1708 roku przez brytyjskie okręty, przewoził andyjskie szmaragdy oraz złote i srebrne monety, warte dziś podobno 15-20 miliardów dolarów) toczy się zaciekły spór sądowy pomiędzy Kolumbią a amerykańską firmą poszukiwawczą, która wrak odkryła.

Azja – królestwo piratów

Swój szczytowy rozwój piractwo osiągnęło jednak w Azji, gdzie jego skala była zdecydowanie większa niż na Karaibach. Pirat Czeng Czeng-kung (lepiej znany jako Koxinga) na czele floty 600 statków przez 10 miesięcy oblegał holenderską załogę w forcie Zelandia na Formozie (Tajwan), w 1662 roku ostatecznie usuwając z wyspy Holendrów i całkowicie przejmując nad nią kontrolę. Formoza na długo stała się odpowiednikiem karaibskiej Tortugi, czyli matecznikiem piratów. Wiek XIX to z kolei okres pirackiego imperium Pani Czing, a w wieku XX ostatnim słynnym hersztem morskich rozbójników była Pani Wong, która, ścigana przez Interpol, ulotniła się w 1963 roku wraz z wielkim majątkiem, zbitym na pirackim procederze.

Imperial Struggle - gra planszowa

Wykorzystując uwarunkowania żeglugi na Malajach, w Indochinach i na wybrzeżu chińskim, piraci przez długie wieki utrudniali handel w tym rejonie świata. I choć w Imperial Struggle gracze będą przede wszystkim korzystać z usług korsarzy karaibskich, problem piratów azjatyckich oddaje karta PIRACTWO W AZJI WSCHODNIEJ. Jeśli gracz zadbał o odpowiednią osłonę przed piratami (sieć fortów, zespoły okrętów, porozumienia z lokalnymi władcami) zabezpiecza swoją żeglugę i zdobywa 3 Punkty Zwycięstwa. Karta może przechylić szalę zwycięstwa w końcowym etapie gry!

Fryderyk II i wojna siemioletnia

Król Prus Fryderyk II, choć po wojnie o sukcesję austriacką został panem Śląska, nie mógł czuć się pewnie w swej nowej zdobyczy. Austria podejmowała intensywne zabiegi dyplomatyczne celem zbudowania antypruskiej koalicji i odzyskania utraconej prowincji. W roku 1756 Fryderyk postanowił wyprzedzić nieuniknione i uderzył na popierającą Austrię Saksonię, rządzoną wówczas przez elektora Fryderyka Augusta II, będącego jako August III przedostatnim królem suwerennej Polski. Fryderyk zapoczątkował w ten sposób konflikt, w ramach którego wkrótce walki miały toczyć się we Włoszech, w Niemczech, na morzach i oceanach, na Karaibach, w Kanadzie i w Indiach. Była to jedna z pierwszych wojen światowych.

Fryderyk rozpętał burzę. Przeciwko niemu wkrótce walczyła koalicja złożona z Austrii sprzymierzonej ze swym tradycyjnym wrogiem, Francją, oraz Rosją i Szwecją (prowadzącą działania ze swych posiadłości nad Bałtykiem). Liczyć mógł jedynie na pomoc Wielkiej Brytanii, głównie finansową, sprawność własnego wojska i systemu jego mobilizacji oraz na własne talenty dowódcze, dzięki czemu zdołał utrzymać się do stycznia 1762 roku, gdy niespodziewana śmierć carycy Elżbiety spowodowała ostatecznie wycofanie się Rosji z wojny; w ten sposób przypieczętowany został los Śląska, którego Habsburgowie nie byli już w stanie odzyskać.

Imperial Struggle - gra planszowa

W koloniach natomiast tryumfowali Brytyjczycy. W czasie tzw. wojny o panowanie w Ameryce Północnej kolonie amerykańskie wspierane przez wojska z metropolii pokonały siły francuskie i ich rdzennych sprzymierzeńców. Brytyjczycy zdobyli Quebec i Montreal, opanowując Kanadę. W 1759 roku w zatoce Quiberon na Biskajach flota brytyjska rozgromiła flotę francuską, grzebiąc francuskie plany przeniesienia działań wojennych na Wyspy Brytyjskie. Panowanie na morzach umożliwiło Brytyjczykom opanowanie szeregu posiadłości kolonialnych Francji i Hiszpanii. W wyniku traktatów pokojowych Brytyjczycy w zamian za zwrot niektórych zdobyczy otrzymali Kanadę i Florydę.

W Imperial Struggle wojna siedmioletnia jest jednym z czterech konfliktów, często kluczowym dla rezultatu całej rozgrywki. W turach pokoju gracze gromadzą wojska do udziału w kampaniach, a działaniami politycznymi na planszy starają się zdobyć wsparcie sojuszników. Łączna zebrana siła w każdej z kampanii decyduje o jej wyniku. Każda z nich zapewnia zwycięzcy profity, ale kluczowe wydają się działania na Atlantyku (ewentualny sukces radykalnie zmienia równowagę sił na morzach) oraz trzecia wojna śląska (wygrany otrzymuje dużo Punktów Zwycięstwa).

Krzysztof Pilch