Tydzień z Imperial Struggle: Sojusze z Indianami oraz walka o Gibraltar

Tydzień z klimatyczną grą planszową Imperial Struggle trwa. W poprzednich wpisach możecie przeczytać o:

  1. Powstaniu gry i dwóch wpływowych kobietach. 
  2. Roli korsarzy i wojnie siedmioletniej.

A co na dziś? Sami się przekonajcie – zacznijmy od Francuzów i Indian.

Sojusze z Indianami w Imperial Struggle

Wobec szczupłości sił militarnych, które zarówno Francja, jak i Wielka Brytania utrzymywały w Ameryce Północnej w XVIII wieku, dużego znaczenia nabierały sojusze z lokalnymi plemionami indiańskimi.

Mniejsza liczebność i ekspansywność kolonistów francuskich w porównaniu z protestanckimi Brytyjczykami, a także lepsze odnoszenie się przez nich do rdzennych mieszkańców kontynentu, zaowocowały silnymi i długotrwałymi sojuszami z Algonkinami, Huronami oraz innymi plemionami dzisiejszej Kanady i wschodniego wybrzeża Ameryki. To Francuzi byli przecież pierwszymi traperami (a właściwie „Coureurs de bois”, czyli „tymi, którzy przebiegają lasy”), żyjącymi za pan brat z indiańskimi myśliwymi i wżeniającymi się w lokalne społeczności.

gra planszowa Imperial Sruggle od Phalanx - recenzja

Silne więzi z jednymi plemionami pociągały za sobą wplątywanie się w konflikty i antagonizowanie innych. Nic dziwnego, że przeciwnicy sojuszników francuskich szukali kontaktu z Brytyjczykami. Dlatego ostatecznie także i Londyn mógł liczyć na wsparcie Indian, przede wszystkim Irokezów i Mohawków. W 1710 roku doszło nawet do oficjalnej wizyty czterech indiańskich wodzów tych plemion w Wielkiej Brytanii i spotkania z królową Anną Stuart, co odbiło się na wyspach szerokim echem.

Śladem tego spotkania jest cykl portretów „Czterej królowie Mohawków”, sporządzony przez Jana Verlesta. Odbitki oryginalnego wydania są dostępne w gabinecie rycin Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Wizyta w galerii przed rozgrywką w Imperial Struggle? Czemu nie, zachęcamy!

Karta SOJUSZE Z RDZENNYMI AMERYKANAMI, z wydarzeniem „Czterej królowie Mohawków” jest silnym atutem w ręku gracza, który w grze Imperial Struggle próbuje poprawić swoją pozycje na rynkach w Ameryce Północnej. Umożliwia zdobycie cennego poparcia Indian i przeprowadzenie rajdów na francuskie faktorie handlowe (np. poprzez aktywację żetonów Korzyści, umieszczających znaczniki Konfliktu na francuskich rynkach).

Zmagania o Gibraltar w Imperial Sruggle

Skąd się wzięli Brytyjczycy w Gibraltarze? Ten kluczowy punkt u wejścia z Atlantyku na Morze Śródziemne od wieków pozostawał częścią Hiszpanii. W wojnie o sukcesję hiszpańską Brytyjczycy usiłowali uzyskać bazę morską w rejonie cieśniny gibraltarskiej, planując działania morskie przeciwko Francuzom.

Podejmowano próby desantu w Kadyksie w 1702 roku i w Barcelonie w roku 1704 – działając na terenie Hiszpanii w imieniu tzw. Karola III habsburskiego kandydata do hiszpańskiego tronu. W pierwszych dniach sierpnia 1704 roku flota brytyjska uderzyła na Gibraltar – i to, co nie udało się w starych portowych miastach, tym razem się powiodło.

Jeszcze w tym samym roku wojska francuskie i hiszpańskie wierne Karolowi V Burbonowi rozpoczęły oblężenie, trwające od września do marca 1705 roku, jednak bez powodzenia. Brytyjczycy, choć zajmowali Gibraltar w imieniu popieranego przez siebie kandydata do hiszpańskiego tronu, zawarowali sobie bezpośrednie panowanie nad tym kluczowym punktem strategicznym w traktacie w Utrechcie w roku 1713.

gra planszowa Imperial Sruggle od Phalanx - recenzja

Hiszpania usiłowała odzyskać Gibraltar zbrojnie w czasie wojny z Wielką Brytanią w roku 1727 oraz w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, do której przyłączyła się wraz z Francją. To „wielkie oblężenie Gibraltaru”, trzynaste i ostatnie w historii tego miejsca, trwało cztery lata (1779-1783), brytyjski garnizon jednak odparł wszystkie próby ataku.

Gibraltar, popularnie zwany w Wielkiej Brytanii „Skałą”, odegrał kluczową rolę jako baza morska i lotnicza w II wojnie światowej i mimo dyplomatycznych już tylko sporów z Hiszpanią, do dzisiaj pozostaje terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii.

W grze Imperial Struggle kontrola nad Gibraltarem pozwala graczowi cyklicznie aktywować korzyść „Skała”, umożliwiającą przepędzanie wrogiej floty z akwenów do baz macierzystych. Symbolizuje to strategiczne położenie tego terytorium i znaczenie w operacjach morskich, prowadzonych także poza Europą.

Krzysztof Pilch