Tydzień z Imperial Struggle: geneza i dwie wpływowe Kobiety

Rozpoczynamy Tydzień z Imperial Struggle, grą, której z dumą patronujmy. Codziennie opublikujemy dwie ciekawostki związane z grą i jej tłem historycznym a na koniec będziecie mogli przeczytać recenzję Miłosza, który ma już sporo rozgrywek na swoim koncie.

Od Twilight Struggle do Imperial Struggle

Gra Twilight Struggle (2005), w której możemy toczyć zmagania radziecko-amerykańskie w okresie Zimnej Wojny, okazała się wielkim hitem. Przez wiele lat była uważana za najlepszą grę świata, zgodnie z rankingiem serwisu boardgamegeek.com. Choć od czasu Twilight Struggle na rynku wydano kilka gier o podobnej mechanice, dopiero Imperial Struggle jest kolejnym wspólnym dziełem duetu Ananda Gupta-Jason Matthews. Autorom udało się z jednej strony zachować pewne wspólne elementy ze swoim pierwszym hitem, ale z drugiej twórczo rozwinęli mechanikę na potrzeby Imperial Struggle.

Zmiany w mechanice Imperial Struggle

Wymagał tego zresztą sam temat. Zmagania francusko-brytyjskie toczone przez cały wiek XVIII, obejmujące płaszczyznę polityczną i gospodarczą, przeplatane okresami pokoju i otwartych wojen, potrzebowały innego podejścia. Przede wszystkim gracze będą mogli konfrontować się bezpośrednio w trakcie czterech wojen (każda złożona z kilku kampanii). Porównanie sił i sojuszników zebranych we wcześniejszych turach wskaże zwycięzcę konfliktu. Punkty można zdobyć również dominując w poszczególnych regionach na planszy oraz w handlu sześcioma obecnymi w grze towarami.

Na planszy znajduje się kilka rodzajów pól (poselstwa, rynki, akweny, forty i terytoria), różniących się nieco właściwościami. Przykładowo: rynki przydadzą się do dominacji ekonomicznej, a forty do ich ochrony i w czasie wojen. Oprócz nich nowością są pola tzw. korzyści, czyli bonusowych możliwości, które gracz może pozyskać dzięki kontroli sąsiadujących z nimi pól. Na przykład kontrola jednego pola w Prusach i w Danii pozwala zdobyć korzyść „Handel bałtycki”, która umożliwia redukcję długu państwowego. Korzyści wprowadzają nowe, ciekawe interakcje między graczami i każą spojrzeć na planszę inaczej, niż to do tej pory miało miejsce w grach gatunku.

Imperial Struggle gra planszowa

Najważniejszą zmianą jest jednak mechanika przeprowadzania akcji. Tym razem już nie karty, ale żetony tzw. inwestycji wybierane z odkrytej puli stanowią podstawę do wykonywania akcji. Wiedza o właściwościach żetonów pozwala lepiej zaplanować swoje ruchy i przewidzieć działania przeciwnika. Elementem zaskoczenia potrafią być karty wydarzeń, które co prawda trudniej zagrać niż w Twilight Struggle, ale ich efekty są bardziej rozbudowane i różnorodne. Do tego dochodzą jeszcze ministrowie, których każdy gracz może powołać do swojego gabinetu, a którzy zapewniają stałe premie i umiejętności.

Gracz, który najlepiej potrafi skoordynować właściwości żetonów inwestycji i korzyści, a także efekty kart wydarzeń i ministrów do wyprowadzenia potężnych kombinacji, zyska przewagę w Imperial Struggle.

 

Kobiety w Imperial Struggle

Brawurowa rola tytułowa utalentowanej Keiry Knightley w filmie „Księżna” (2008 r.) zapada w pamięć. Trzeba jednak wiedzieć, że kobiety niezwykle rzadko mogły wpływać na bieg wydarzeń politycznych tak, jak dokonała tego księżna Devonshire.

Samo jej nazwisko wskazuje na najpoważniejszy warunek działalności publicznej dam – zgodę na ich aktywność publiczną wyrazić musieli ich mężowie. Wyjątek stanowiły monarchinie, obejmujące jednak władzę wyłącznie w sytuacji, gdy brakowało męskiego kandydata do tronu. W XVIII wieku były to między innymi Maria Teresa, cesarzowa Austrii, królowa Wielkiej Brytanii Anna czy caryce Rosji Elżbieta i Katarzyna. Samodzielną rolę odgrywać mogły też królewskie kochanki, jak słynne Madame de Pompadour i Madame du Barry, lub też królowe-wdowy, jak miało to miejsce w Hiszpanii za regencji Marii Ludwiki Sabaudzkiej.

Wysoko urodzone panie organizowały też salony towarzyskie, będące miejscem spotkań osób z ich sfer i przedstawicieli oświecenia. Przytłaczająca większość XVIII-wiecznych kobiet była jednak pozbawiona większości praw i pozostała zupełnie anonimowa, nie zapisując się na kartach historii.

Imperial Struggle

W grze Imperial Struggle rolę kobiet oddaje m.in. karta ministra „Madame de Pompadour i Madame du Barry”. Z jej kompetencją „Salony” potrafi aktywować premie na wielu ciekawych kartach wydarzeń, wymagających tej kompetencji. A sam efekt ministra jest przydatny w sytuacji, gdy gracz osiągnął przewagę polityczną w Europie i kontroluje kilka żetonów korzyści, pochodzących z tego regionu. Wówczas zyska spory dodatek punktów do dowolnego wykorzystania na planszy.

Krzysztof Pilch