Planszowy Przegląd Tygodnia – dodatki do Draftozaura, Orbidice, Planszowe Gram Prix

Planszowy Przegląd Tygodnia, to w zamyśle mój subiektywny rzut oka na to co w naszym planszówkowym świecie zwróciło uwagę. Myślałem nad tym już od dłuższego czasu, bo sporo minęło od momentu gdy porzuciliśmy nasz cykl Przegląd Planszowy, a nie pojawiło się w jego miejsce nic nowego. Dlaczego? Powód jest ciągle ten sam – śledzenie ponad 50 mediów, by codziennie stworzyć prasówkę, choćby w postaci wypunktowanej listy, jest bardzo pracochłonne, a zapotrzebowanie na tego typu materiały, chyba niewielkie. 

Penny Dreadfun i Star Scrappers: Orbital – udało się!

Do piątku kibicowałem dwóm kampaniom polskich wydawnictw i obie zakończyły się sukcesem. Redi Games na wydanie II Edycji Penny Dreadfun zebrało 52 428 euro a Hexy Studio na Star Scrappers: Orbital 143 420 euro. Przy okazji zapoznałem się z ciekawą historią, jak doszło do tego, że Hexy wydało dobrą, starą i brzydką grę Jacoba Fryxeliusa znanego przede wszystkim jako autor Terraformacji Marsa. Polecam lekturę wpisu Piotra Żuchowskiego na ten temat. 

Co do Penny Dreadfun mam dwie myśli z jednej strony cieszę się, że gra się ufundowała, a już po starcie kampanii rozmawiałem z kilkoma osobami z branży, które twierdziły, ze nie ma szans i że trzeba będzie przerwać kampanię, z drugiej zaś żałuję, że nie udało się zebrać więcej, bo to dobra gra. Zresztą sami poczytajcie

Dodatki do Draftozaura

Część z Was być może wie, że jestem zachwycony Draftozaurem wydanym przez Naszą Księgarnią – i to nie tylko dlatego, że mój syn lubi dinozaury. Przeglądając Board Game Geek znalazłem zapowiedź dwóch dodatków do tej gry: Draftosaurus: Aerial Show i Draftosaurus: Marina, które jeszcze w tym roku ukażą się we francuskiej wersji językowej.  Pierwszy wprowadzi do gry planszetkę terenów górskich i meeple pterodaktyli, a drugi planszę rzeki i figurki plezjozaurów. Cieszę się, że to nieduże dodatki, które nie skomplikują zbytnio Draftozaura, ale dadzą nowe możliwości. I oczywiście czekam na polskie wydanie.

 

Tkacze Burz jednak nie w listopadzie

Ech, spodziewałem się, że zagram w finalną wersję klimatycznej gry paragrafowej, jaką są Tkacze Burz, w listopadzie i okazuje się, że nic z tego. Trzymam kciuki za grudzień. A dla tych, którzy nie zdążyli wesprzeć – wszystko wskazuje, że gra będzie dostępna w sprzedaży w  przyszłym roku. 

Tkacze Burz

Orbidice – kostki z efektem wow!

No co tu dużo mówić – Jakub Ziółkowski zaprosił mnie do grupy Orbidice, zobaczyłem poniższe zdjęcie i powiedziałem: WOW! (i nie chodziło mi o World of Warcraft). 

Orbidice

Orbidice to kulki pełniące funkcje różnych kości. Przeszły już pierwsze testy i działają a do tego wyglądają obłędnie!

Co fajnego w sklepach?

Na grupie redakcyjnej szał z powodu premiery dodatków do Everdell, no może szał to przesada, w sumie tylko jedno zdjęcie i to z kotem. Plus kilka komentarzy podzielających radość autorki fotografii. 

A ja się ucieszyłem, że Aleplanszowki.pl wraz z Fundacją “Kreska” im. Janusza Christy, również na następny rok przygotowały kalendarz komiksowy Kultowe strofy Woja WitaPolecam wszystkim fanom Kajka i Kokosza. A na aleplanszowki.pl jest osobna kategoria poświęcona tym bohaterom gdzie znajdziecie zarówno komiksy jak i gadżety. 

Ludiversum i planszówkowe gadżety

Głośno w tym tygodniu o planszówkowej kawiarni Ludiversum, która jak wiele lokali tego typu boryka się z finansowymi problemami. Warto ja wesprzeć przez zakup bardzo sympatycznych planszówkowych gadżetów. Mi do gustu najbardziej przypadły kubki, ale pluszowe meeple, torby też są fajne. Sami zobaczcie.

 

Planszowe Gram Prix 2021 czyli co by tu zmienić

O zmianach w nowej edycji Planszowego Gram Prix myślę od marca, całość konstruktywnej krytyki zarówno tej życzliwej jak i nieżyczliwej znam już na pamięć. Póki co, wstępnie przetestowaliśmy możliwość oddawania więcej niż jednego głosu przez jedną osobę w każdej z kategorii i myślimy nad tym jak zabezpieczyć Plebiscyt. Wszystko wskazuje na to, że będzie rejestracja przed oddaniem głosu z koniecznością potwierdzenia przez kliknięcie linku w mailu. Pozostałe propozycje zmian opublikuje w tym tygodniu i poddam dyskusji, w końcu to Plebiscyt Graczy – niech się wypowiedzą. Na razie ciągle obawiam się, że konieczność rejestracji zniechęci część osób do głosowania więc trzeba będzie mocniej postawić na promocje Planszowego Gram Prix, a to wiąże się z szukaniem źródeł finansowania. I mam wrażenie, że przy tej edycji pracy będzie zdecydowanie więcej niż przy poprzednich.

 

To tyle na dzisiaj. Napiszcie co sądzicie o takiej formie.

Krzysztof Pilch