[Przegląd Mobilnych Planszówek] Take It Easy

Dziś zapraszam na recenzję aplikacji Take It Easy. Jest to trzecia część naszego cyklu o mobilnych planszówkach (dla przypomnienia: część 1., część 2.).

Link do aplikacji w sklepie google play (Producent Ravensburger Digital GmbH)

Take It Easy

Na początku przydałyby się dwa słowa odnośnie samej gry. Take It Easy to gra dla 1-8 graczy. W aplikacji mamy możliwość gry solo, ale też z innymi graczami (naraz do 4 osób).

Sama gra to właściwie logiczna abstrakcja, w której układamy klocki. Po co? By zebrać punkty. Każdy heksagonalny klocek ma wewnątrz 3 kolorowe linie. Zbudowanie jednolitej linii na “długość planszy” daje punkty (równe wartości koloru przemnożonej przez długość linii). I to właściwie tyle. Zazwyczaj gra kończy się przez zapełnienie planszy.

Oprawa graficzna / muzyczna

Niektórym może się wydawać zbyt krzykliwa, ale jak dla mnie jest przyjemna dla oka. Żywe kolory dodają tutaj sporo. Sama gra bowiem to czysta abstrakcja. Dobrze więc, że zadbano o ciekawą grafikę.

Ważne, że aplikacja daje możliwość wyboru jednego z 3 trybów wizualnych (widoczne poniżej na screenach). Dzięki temu można wybrać coś, co nam odpowiada.

Odnośnie oprawy muzycznej, to oczywiście co kto lubi. Tutaj sama muzyka to dość uspokajające, relaksacyjne dźwięki. Efekty dźwiękowe za to troszeczkę rozpraszają, gdyż przypominają mi właściwie sceny walki niż dostawianie klocków. No cóż. Oczywiście zawsze można dźwięki wyłączyć i z głowy.

Dodatki, tryby, czyli zawartość aplikacji

Oprócz normalnego trybu rozgrywki mamy tu cały pakiet trybów solo:

 • classic – tutaj właściwie bez niespodzianek: bez żadnych przeciwników staramy się po prostu osiągnąć najwyższy możliwy wynik
 • puzzle – tutaj plansza jest pełna, a naszym zadaniem jest zmiana położenia klocków, by spełnić odpowiednie warunki:

 • progressive – podobnie jak w trybie classic naszym zadaniem jest zapełnienie planszy i zdobycie odpowiednio wysokiego wyniku, jednak:
  • pula punktów do zdobycia się zwiększa
  • na planszy pojawiają się coraz to inne elementy

 • versus – tryb rywalizacji z komputerem: kto zdobędzie więcej punktów, wygrywa

Każdy z trybów to delikatne urozmaicenie rozgrywki. Warto dodać, że dopiero osiągnięcie odpowiedniego wyniku w niższym trybie daje nam dostęp do kolejnego. Tak czy siak zabawy jest tutaj sporo. Przeróżne tryby, sporo możliwości do pokombinowania etc.

Wrażenia

Take It Easy może nie porywa jeśli chodzi o oryginalność, ale jest bardzo przyjemną łamigłówką. Dzięki specjalnym trybom solowym mamy sporo zadań do zrobienia. Ważne, że sama gra nie jest pozbawiona losowości. Przez to niektóre zadania będziemy musieli wykonać wielokrotnie, by w końcu odpowiednio ułożyły się klocki. Poza tym to bardzo przyjemny zabijacz czasu.

Wygoda, ergonomia, wydajność

Take It Easy jest dobrze wykonaną aplikacją. Działa płynnie i bezproblemowo. Nawet w przypadku próby gry w 4 osoby, wszystko działa OK. Co prawda komunikat ostrzega, że ekran jest za mały, ale mimo wszystko aplikacja nie rozjeżdża się i wszystko wygląda poprawnie.

Galeria

Podsumowanie

Take It Easy poleciłbym osobom, które lubią łamigłówki i nie mają oporów przed układaniem klocków. Poza tym w czasie niektórych trybów solo trzeba dodać do tego odrobinę matematyki. Z pewnością więc nie każdy się tu odnajdzie. Mi gra się podobała, choć po przejściu trybów solo raczej rzadziej będę do niej zaglądał.

Plusy
 • 4 tryby gry solo!
 • płynnie działająca
 • przyjemna dla oka
Plusy / minusy
 • efekty dźwiękowe
Minusy
 • niezbyt wysoki poziom AI

Ocena: 3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Testowane na Doogee X5

 • ekran: 720 x 1280 px (5,00″) 294 ppi
 • procesor: MediaTek MT6580, 1,50 GHz, liczba rdzeni: 4, GPU: ARM Mali
 • system: Android 5.1 Lollipop

Łukasz Hapka

Game Details
NameTake it Easy! (1983)
ZłożonośćLight [1.48]
BGG Ranking2203 [6.61]
Player Count (Recommended)1-8 (1-8+)
Projektant/ProjektanciPeter Burley
GrafikaPeter Burley, Alexander Strohmaier, Steve Tolley, Franz Vohwinkel and Thomas Weiss
WydawcaBurley Games, F.X. Schmid, Spear's Games, Arclight Games, Brain Picnic, Cappelen, Cranio Creations, DiceTree Games, Eagle-Gryphon Games, förlAgo AB, IELLO, Play Smart, Ravensburger, Rebel Sp. z o.o., Swan Panasia Co., Ltd., White Goblin Games, Zacatrus and Zvata Studios
MechanizmyBingo, Pattern Building and Tile Placement
Łukasz Hapka