[Przegląd Mobilnych Planszówek] San Juan

Dziś zapraszam na recenzję aplikacji San Juan. Jest to druga część naszego cyklu o mobilnych planszówkach (dla przypomnienia: część 1.).

Link do aplikacji w sklepie google play (Producent Ravensburger Digital GmbH)

Oprawa graficzna

Od razu rzuca się w oczy, że aplikacja była robiona dość dawno. Grafiki są wyjęte chyba z jakiejś starej komputerowej wersji. Owszem, jest tu pewna przejrzystość, ale można było zrobić to lepiej (zwłaszcza przy cenie ponad 20 zł). Ilustracja (animowana!) widoczna obok menu troszeczkę nas podpuszcza. Takich grafik nie zobaczymy w trakcie samej rozgrywki. Nie można jednak odmówić aplikacji przejrzystości. Jest to ważne zwłaszcza, gdy w trakcie gry sporo dzieje się na wirtualnym stole.

Troszeczkę o zasadach

Właściwie to pewnie dobrze byłoby wspomnieć co nieco o zasadach gry. San Juan bowiem nie jest zbyt popularny. Z pewnością znamy jego protoplastę, czyli Puerto Rico. Z drugiej strony wielu słyszało też pewnie o “następcy” – Race for the Galaxy.

San Juan w temacie dotyczy właściwie tego samego co Puerto Rico: plantacje, towary, sprzedaż, budynki. Jednak tutaj wszystko jest oparte o karty. Karty służą zarówno jako oznaczenie towaru, waluta, jak i oczywiście są po prostu wystawionymi budynkami. Ważną częścią naszego miasta są budynki produkcyjne: to dzięki nim zdobywamy towary. Następnie warto je sprzedać (zdobywamy nowe karty). Dzięki temu możemy wystawiać kolejne budynki.

Wykonywanie akcji opiera się na wyborze jednej z 5 dostępnych ról. Akcje wykonują wszyscy, jednak gracz, który wybrał daną rolę dostaje specjalny bonus

 1. budowniczy – pozwala wystawiać budynki (bonus: zniżka na wystawienie budynku o 1)
 2. plantator/wytwórca – pozwala na produkcję towarów (bonus: produkcja dodatkowego towaru)
 3. handlarz – pozwala na sprzedaż towarów (bonus: sprzedaż 2 towarów)
 4. radny – weź 2 karty, jedną zachowaj (bonus: zamiast 2, weź 5 kart)
 5. poszukiwacz – brak akcji (bonus: dociągnięcie 1 karty)

Gra kończy się w momencie wystawienia przez jednego z graczy 12-ego budynku. Na koniec oczywiście interesują nas punkty (zdobyte właściwie wyłącznie dzięki poszczególnym budynkom).

Dodatki, tryby, czyli zawartość aplikacji

Tu niestety aplikacja nie oferuje zbyt wiele. Nie ma tu dodatków (np. nowych budynków), nie ma jakichś specjalnych trybów. Jest możliwość gry online (z której nie korzystałem). Sama gra “standardowa” daje możliwość wyboru AI i jego poziomu trudności (3 poziomy).

Wrażenia

W porównaniu z wcześniej recenzowanym przeze mnie Splendorem mamy tu jakby inny świat. Wiadomo, sama karcianka San Juan nie jest grą nową. Widoczne to jest też niestety w aplikacji. Jak dla mnie nie wygląda to niestety zbytnio estetycznie.

Odnośnie samej gry, rozgrywka nie jest zbyt ciężka, więc można San Juan potraktować jako zapełniacz czasu. Budynki poznajemy dość szybko, a cała gra opiera się właściwie na ich ciągłym wybieraniu: które odrzucić, które wystawić… Jako fanowi Race for the Galaxy (póki co tylko w wersji analogowej) od razu nasuwają się oczywiste skojarzenia: fazy, akcje, budynki, towary… Porównując oba tytuły, jak dla mnie Race wypada dużo, dużo lepiej.

Wygoda, ergonomia, wydajność

San Juan jest zarówno toporny w wyglądzie, jak i w użytkowaniu.

Dodatkowo rozgrywka sprawia wrażenie dłużącej się. Szczególnie doskiwera to w każdej nowej rundzie, gdy rola Gubernatora przechodzi na kolejnego gracza. Czekamy na komunikat, choć już mamy plan i chcielibyśmy jak najszybciej przejść dalej. Wszystko mogłoby tu toczyć się naprawdę dużo szybciej. A tak może nas to wszystko niestety zmęczyć.

Pozostałe elementy działają OK. Wiemy właściwie wszystko, co się dzieje: kto ma ile towarów, ile kart pozostało w talii i jakie role zostały wybrane. Czytelnie, choć bez fajerwerków.

Porównanie: San Juan vs Condado

Z pewością niektórzy z was spotkali się z inną wersją San JuanCondado. Jest to nieoficjalna bezpłatna wersja. Wszystko wygląda tu o wiele gorzej, ale za to (!) szybciej. Dodatkowo Condado daje 2 dodatki: Events i New Buildings. Dzięki temu mamy o wiele większą regrywalność, a nowe budynki dają zdecydowanie ciekawsze wybory.

Galeria

Podsumowanie

Plusy
 • dobrze wyśrubowany poziom AI
Minusy
 • powolne działanie
 • grafiki
 • brak dodatków (kampanii, trybów solo)

Ocena: 3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Testowane na Doogee X5

 • ekran: 720 x 1280 px (5,00″) 294 ppi
 • procesor: MediaTek MT6580, 1,50 GHz, liczba rdzeni: 4, GPU: ARM Mali
 • system: Android 5.1 Lollipop

Łukasz Hapka

Game Details
NameSan Juan (2004)
ZłożonośćMedium Light [2.29]
BGG Ranking375 [7.24]
Liczba graczy2-4
Projektant/ProjektanciAndreas Seyfarth
GrafikaFranz Vohwinkel
Wydawcaalea, Ravensburger, Broadway Toys LTD, Devir, Filosofia Éditions, Möbius Games, Rio Grande Games and Swan Panasia Co., Ltd.
MechanizmyAction Drafting, Follow, Hand Management, Multi-Use Cards, Set Collection and Variable Phase Order
Łukasz Hapka