[Przegląd Mobilnych Planszówek] Galaxy Trucker

Dziś zapraszam na recenzję aplikacji Galaxy Trucker. Jest to czwarta część naszego cyklu o mobilnych planszówkach (dla przypomnienia: część 1., część 2., część 3.).

Link do aplikacji w sklepie google play (Producent CGE Digital)

Strona aplikacji

Kosmiczna ciężarówka

Jeśli ktoś nie słyszał o Galaxy Truckerze (ew. o Kosmicznej ciężarówce), to naprawdę pora, by to jak najszybciej nadrobić. Gra, owszem już niemłoda, ale dla mnie nie zestarzała się ani trochę. Wcielamy się tutaj w kierowcę statku kosmicznego. Jednak nie jest to zwykły statek: jest to zbieranina przeróżnych części, a właściwie to kosmicznego złomu. Dolecieć czymś takim często graniczy z cudem. Do tego dochodzi jeszcze konstruowanie statku w czasie rzeczywistym, razem z innymi. I ostatecznie otrzymujemy ze wszech miar szaloną kosmiczną przygodówkę, układankę… i właściwie wszystko naraz.

W planszowego Galaxy Truckera gram już chyba dobre 5 lat. Jakaż więc była moja radość, gdy mogłem wreszcie przetestować wersję mobilną. Okazało się, że aplikacja jest w pełni spolszczona

Oprawa graficzna / muzyczna

Za oprawę graficzną odpowiada ten sam ilustrator, który pracował przy planszówce. Mamy tu więc te same świetne, pełne humoru grafiki, a wszystko wygląda dosłownie jak wyjęte z pudełka. 

Muzycznie mamy tu trochę kosmiczny/elektroniczny klimat. Da się znieść, choć po kilku minutach trochę się nudzi.

Dodatki, tryby, czyli zawartość aplikacji

I wreszcie dochodzimy do sedna. Co znajdziemy w aplikacji?

Najbardziej niesamowita i wciągająca jest tu bez wątpienia kampania. Jest ona przeznaczona do gry solo. W kampanii rozpoczynamy naszą przygodę właściwie od zera. Stopniowo, prowadzeni za rączkę poznajemy kolejne tajniki pracy pilota ciężarówki. W całą fabułę jest wpleciona niezła historia, w kosmosie spotykamy przeróżne postacie, z którymi wchodzimy w interakcje. Co ciekawe, mamy tu zawsze wybory: niektórzy będą chcieli nas wykorzystać, inni po prostu oszukać, a jeszcze inni dać pracę. Musimy więc mieć się na baczności i decydować. 

Oczywiście w trakcie kampanii cały czas gramy: co i rusz musimy budować coraz większe statki, zmagać się z coraz trudniejszymi zadaniami etc. Finałem (uwaga: spoiler!) będzie wielki galaktyczny wyścig. Jednak zanim do tego dojdzie czeka nas wiele godzin świetnej zabawy. Całość okraszona jest często niesamowitym humorem.

Oprócz kampanii ciekawym elementem jest możliwość gry online, bądź też (!) w trybie pass & play. Jak? Wszystko dzięki wprowadzonemu w aplikacji systemu turowego. Choć nie ma on nic wspólnego z grą czasu rzeczywistego, to jednak daje choć trochę odczucie rywalizacji o zasoby, a jednocześnie wprowadza nową jakość. 

Wrażenia

Galaxy Trucker to świetna wersja planszówki. Na tyle świetna, że dzięki niej grę można odkryć na nowo. Kampania rzuca nas w wir przygód, postaci… I faktycznie Galaxy Trucker to – pomijając budowanie – bardzo oryginalna przygodówka. Wiadomo, nie mamy tu co liczyć i kombinować, czasem będziemy zdani tylko i wyłącznie na los. Raz kostki będą nam sprzyjać, a innym razem nasz statek rozbije się przy pierwszym deszczu meteorytów.

Szczególnie ważne jest to, że aplikacja jest dużo, dużo wygodniejsza. Rozłożenie całej gry jest bardzo czasochłonne. Mamy tu bowiem całkiem sporo elementów. Aplikację otwieramy i zamykamy kiedy chcemy. 

Dodać jeszcze należy, że AI jest świetnie dobrane. Kampania jest z czasem coraz trudniejsza, a granie pojedynczych potyczek w trybie solo jest również emocjonujące.

Wygoda, ergonomia, wydajność

Galaxy Trucker jest dopracowany, wygodny i płynny. Nawet pomimo 5-calowego wyświetlacza nie miałem problemu z łapaniem konkretnych kafli w trakcie układania statku. Mój znajomy (grający na tablecie) był zresztą tym zdziwiony, że smartfon daje radę. I faktycznie nie ma się tu właściwie do czego przyczepić. Wygodny jest i interfejs, i sama faza przygody (gdzie możemy oglądać inne statki, sprawdzać, co robi dana karta itd.). Do tego budowanie statku w czasie rzeczywistym zdaje egzamin. 

Podsumowanie

Galaxy Trucker koniecznie polecam fanom wersji planszowej. Bez dwóch zdań. W aplikacji zmierzycie się z rewelacyjną kampanią, a także poznacie całkiem ciekawy tryb turowy.

Pozostałym oczywiście polecam również. Układanie, kosmos, przygody… No, czegóż chcieć więcej?

Plusy
  • rewelacyjna kampania
  • świetnie oddany duch planszówki
  • przeróżne tryby gry
  • płynnie działająca
  • dokładne działanie i wygoda nawet na mniejszych ekranach (5”)
  • wszystko to po polsku (ze świetnym tłumaczeniem)

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Testowane na Doogee X5

  • ekran: 720 x 1280 px (5,00″) 294 ppi
  • procesor: MediaTek MT6580, 1,50 GHz, liczba rdzeni: 4, GPU: ARM Mali
  • system: Android 5.1 Lollipop

Łukasz Hapka

Galeria

Game Details
NameGalaxy Trucker (2007)
ZłożonośćMedium Light [2.33]
BGG Ranking241 [7.37]
Liczba graczy2-4
Projektant/ProjektanciVlaada Chvátil
GrafikaTomáš Kučerovský and Radim Pech
WydawcaCzech Games Edition, Albi, Asmodee, Devir, Heidelberger Spieleverlag, HomoLudicus, IELLO, Lex Games, Magellan, One Moment Games, Playgo Hungary, Quined White Goblin Games, Rebel Sp. z o.o., Red Glove, REXhry and Rio Grande Games
MechanizmyDice Rolling, Events, Real-Time, Relative Movement, Team-Based Game, Tile Placement and Track Movement
Łukasz Hapka