Planszowe Bestsellery Tygodnia 6-12.06.2022 (Najlepsze gry planszowe)

Zapraszamy do lektury Planszowych Bestsellerów z drugiego tygodnia czerwca. Planszowe Bestsellery Tygodnia to najlepiej sprzedajace się gry planszowe w sklepach, które współtworzą z nami ten cyklu: aleplanszowki.pl i dragoneye.eu. Ten tydzień zdominowały tzw. gry z klimatem i to niekoniecznie te, które miały niedawno premierę. Na początek trzy nowości z listy każdego ze sklepów a następnie pełne top 10.

Aleplanszowki.pl

Listę aleplanszowki.pl zdominowała najnowsza gra Erica Langa od Portal Games, wraz dodatkami do niej:

  • Ankh: Bogowie Egiptu  to rozbudowana strategiczna gra area controle genialnego Erica Langa (Bloodborne, Cthulhu: Death May Die), stanowiąca ostatnią część legendarnej antycznej trylogii — Blood Rage, Rising Sun. W Ankh bogowie stają do walki o władzę nad starożytnym Egiptem. Anubis, Amon, Ozyrys, Izyda i Ra będą rywalizować o kolejne rzesze wyznawców, którzy zwiększą ich potęgę. Ci, którzy w tym morderczym wyścigu znajdą się na końcu stawki, osuną się w cień i na zawsze popadną w zapomnienie. Każde wygrane starcie będzie przesuwać nasz znacznik na torze Uwielbienia. Jeśli jako pierwsi dotrzemy na jego koniec — wygramy.
  • Rozszerzenia: ANKH: Faraon, ANKH: Panteon, ANKH: Strażnicy. Zarówno o Ankh jak i o rozszerzeniach przeczytacie więcej w naszej szczegółowej recenzji.
  • Mamy też powrót klimatycznej opowieści od Awaken Realms czyli Tainted Grail: Upadek Avalonu. Surwiwalowo-eksploracyjna, przygodowa gra planszowa dla od 1 do 4 graczy, osadzoną w ponurym świecie, gdzie legendy arturiańskie i celtyckie mity mieszają się z mroczną, unikalną wizją artystów i pisarzy z Awaken Realms. Każdy gracz kontroluje jednego z czterech nietypowych bohaterów, którzy muszą stawić czoła nieznanemu, gdy silniejsi i mądrzejsi od nich zawiedli. Gnani przez osaczającą, wykrzywiającą moc dziwu, zmagając się w nierównej walce z kończącymi się zasobami i czyhającymi wyzwaniami, postaci ruszają, aby dokonać niemożliwego, nieraz stając oko w oko ze śmiercią. Świat Tainted Grail reaguje na poczynania graczy, a głęboka i rozgałęziona historia pozwala na rozwiązywanie problemów na wiele różnych sposobów, gwarantując, że żadne dwie gry nie będą takie same. Przy okazji dzisiaj w sklepie pojawiły się dodatki do Tainted Grail. 

Dragoneye.pl

W topce Dragoneye.pl mamy dwie nowości, w tym długo oczekiwany dodatek do gry z gwiezdnowojennego uniwersum:

  • Star Wars: Zewnętrzne Rubieże – Niedokończone sprawy–  to rozszerzenie, w którym aspirujący przemytnicy i łowcy nagród znajdą nowe postaci, sprzęty, statki, misje, ładunki i członków załogi, a także będą mogli odbywać szybkie podróże po galaktyce przez Światy Jądra. Dodatek wprowadza większą interakcję pomiędzy graczami, pojawiają się misje zespołowe oraz konfrontacyjne, nowy, opcjonalny tryb gry w którym można prosić innych o przysługi (za odpowiednią cenę) i co najbardziej ucieszy miłośników rywalizacji na planszy, to możliwość zdobywania kontraktów na postacie kierowane przez graczy – teraz będzie można zapolować na swoich przeciwników! Podwojona też została liczba kart w taliach spotkań, co wprowadza do rozgrywek znacznie większą regrywalność – gra podstawowa od początku prosiła się o taką różnorodność. Warto też wspomnieć o opcjonalnych zasadach ambicji, dzięki którym do wygrania rozgrywki nie wystarczy już uzbierać wymaganej liczby punktów sławy – trzeba też będzie wykonać różne osobiste cele. 
    Jako bonus dodano nowy tryb gry jednoosobowej, w której będziesz mógł zmierzyć się z najgroźniejszymi najemnikami jakich widziała galaktyka.

  • Iki: Droga Rzemieślnika w Edo (PL) – strategiczna gra planszowa, której akcja toczy sie w Japonii w epoce Edo (1603-1868): w tym czasie tak nazywało sie dzisiejsze Tokio. Handlowym sercem miasta była dzielnica Nihonbashi. Wzdłuż jej głównej ulicy sprzedawcy rozstawiali swoje stragany i zapraszali klientów do robienia interesów. Niedaleko znajdował sie równiez targ rybny, skąd cały czas dobiegały nawoływania sprzedawców ryb. Rzemieślnicy i handlarze zamieszkiwali sąsiadujace z główną ulicą długie domy zwane nagaya – tam też często prowadzili swoje warsztaty i sklepy, a dzięki ich ciężkiej pracy mieszkancom Edo żyło sie lepiej. Powiadają, że w tym czasie w mieście istniało od 700 do 800 różnych zawodów – wiele z nich znajduje się na kartach gry: wytwórcy latarni i wachlarzy, drukarze, uliczni handlarze, sprzedawcy sushi i tempury, gejsze i aktorzy kabuki.

    Przeżyj w Edo jeden rok i postaraj sie zostać najlepszym edokko (“dzieckiem Edo”) poprzez wspomaganie rozwoju miasta i poprawę jakości życia jego mieszkanców. Zatrudniaj postaci o róznych umiejętnościach, skieruj je do pracy w słynnej handlowej dzielnicy Nihonbashi i podnoś ich doświadczenie, aż przejdą na emeryturę. Zwycięzcą zostanie gracz o najwyzszym IKI, czyli ten, który żył w największej zgodzie z konceptem estetycznym szykownego życia z epoki Edo.

  • Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie – Cieniste ścieżki – o dziwo na topkę wróciło to rozszerzenie a nie najnowsze. Cieniste ścieżki to pierwsze duże rozszerzenie do bestsellerowej gry planszowej Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie, która to dzięki wykorzystaniu aplikacji przeniesie Cię wraz ze znajomymi, lub całkiem samego, do świata pełnego magii, odważnych decyzji i bohaterskich czynów, na miarę dzieł samego J.R.R. Tolkiena. Niniejszy dodatek wypełniony jest zawartością, która wprowadzi do rozgrywek wiele nowych, ciekawych elementów. Oczekują tu na Ciebie nowe tereny, które będziesz mógł eksplorować, nowi bohaterowie, w których wcielisz się podczas swoich wędrówek, wrogowie, którzy zaślepieni nienawiścią, będą próbowali pokrzyżować Twoje plany, oraz przedmioty, które pozwolą Ci się z nimi rozprawić i nie raz, nie dwa uratują Ci skórę podczas wyprawy. Akcja Cienistych Ścieżek zabierze Cię daleko od domu, w nieprzebyte ostępy Mrocznej Puszczy, gdzie zepsucie zapuściło swe korzenie i spaczyło zamieszkujące tam stworzenia. Los skieruje twe kroki także do Morii, położonego głęboko pod ziemią, spowitego w całun ciszy i mroku miasta krasnoludów, gdzie chciwość jego mieszkańców obudziła pradawne zło ściągając zagładę na wszystkich jego mieszkańców. 

A teraz zapraszam do zapoznania sie z pełną listą najlepiej sprzedajacych się gier planszowych 

Najlepsze gry planszowe 6-12.06.2022

 

Krzysztof Pilch