Planszowe Bestsellery Tygodnia. Najlepsze gry planszowe 30.05-1.06.2022

Z małym opóźnieniem prezentujemy Planszowe Bestsellery z tygodnia poprzedzającego Dzień Dziecka. Tym razem obie listy różnią się bardzo mocno. Powód jest prosty: w zestawieniu aleplanszowki.pl, znalazły się niemal wyłącznie gry z promocji, z okazji Dnia Dziecka (wyjątkiem jest Kaskadia) u dragoneye.pl mamy trochę nowości, trcohę dodruków i pozycji, które twardo trzymają się w top 10 kolejny tydzień.

To teraz po trzy planszówki z każdej listy, z krótkim komentarzem i opisem od wydawcy, dla czytelników, którzy mogą ich nie kojarzyć. 

Aleplanszowki.pl

Królem listy są komiksy paragrafowe jest ich aż cztery i jak kiedyś juz napisałem w tej cenie (8,95 zł), to trzeba je kupić. W topce znalazły się tytuły zróżnicowane tematycznie i kierowane do różnych czytelników. Mamy więc:

 • Wielki turniej, wcielamy się w nim, w Vaqiqasa z klanu Łasic, który stanie w szranki z innymi uczestnikami Wielkiego Turnieju. Pojedynku o tytuł najlepszego wojownika. Różne klany, różne style walki, a do tego… śledztwo w tle.
 • Mystery– Któż z nas nie chciał być kiedyś superbohaterem? Latać, pokonywać potwory, zliczać wszystkie ruchy do końca rozgrywki? Teraz mamy taką możliwość. Wystarczy sięgnąć do komiksu Mystery. Kariera superbohatera stoi przed nami otworem. Świat jest tu co prawda trochę inny. Sporo tu różnych supermocy, ale kto okaże się tym najlepszym? 
 • To jest napad! – Elliot wyszedł z więzienia i pracuje na stacji benzynowej należącej do jego ojczyma. Ty jako początkujący bandyta decydujesz się okraść to miejsce… i nie ma co owijać w bawełnę, nie wypadasz najlepiej. Na szczęście Elliot decyduje się nauczyć Cię podstaw tego zawodu, pod warunkiem, że udowodnisz swoją wartość. Wybieraj miejsca włamań, uważnie dobieraj ekwipunek i rozwijaj swe umiejętności, aby stać się największym gangsterem USA.
 • Magiczny Rytuał -Rodzina, przyjaciele, sumienie, spokój. Wiedziałeś, że będziesz musiał stracić to wszystko, by poznać arkana zakazanej magii. Od tej pory musisz jednak spełniać zachcianki księcia-demona… Będziesz zmuszony opuścić bezpieczne schronienie, ukrywać się przed inkwizytorami i korzystać z potężnych zaklęć, żeby uniknąć licznych niebezpieczeństw. Czy uda Ci się zaspokoić Twoją żądzę władzy? Czy Twoja dusza na dobre uległa zepsuciu? A może istnieje inna droga? To, jak potoczy się ta przygoda, zależy od Ciebie, bo tutaj bohaterem jesteś Ty!

Ciągle jeszcze można je kupić w promocyjne cenie, więc polecam, bo to bardzo fajna rozrywka.

Dragoneye.pl

Na topce Dragoneye.pl mamy trzy nowości, które mnie zainteresowały:

 • Nemesis: Lockdown – to samodzielna kontynuacja hitu Adama Kwapińskiego. Tak jak poprzednio wydawcą wersji sklepowej jest Rebel. To ciągle jeszcze przedsprzedaż, ale jak widać cieszy się dużą popularnością. Akcja drugiej części Nemesis przenosi graczy na Marsa, do kompleksu badawczego, który został opanowany przez nieznane, wrogie istoty. Celem gry jest przetrwanie i wypełnienie jednego ze swoich celów. Zadanie to nie będzie jednak należało do łatwych, gdyż na drodze bohaterów staną liczne przeszkody w postaci przerażających intruzów, niespodziewanych zdarzeń i… innych mieszkańców placówki. Jak się słusznie domyślacie, każdy z graczy będzie miał do wypełnienia swoje własne cele, które mogą (choć niekoniecznie) kolidować z celami, które wypełnić musicie Wy. Taki potencjalny konflikt interesów wprowadza do rozgrywki napięcie będące wizytówką najlepszych książek, czy filmów z gatunku. Nie możesz nikomu do końca ufać, musisz być przygotowany na nóż w plecach w każdym momencie i posiadać na tą okazję plan awaryjny, ale samemu trudno będzie Ci wyjść cało z tego bałaganu… no chyba, że to ty wykorzystasz kogoś do swoich celów…
 • Twilight Inscription (edycja polska) – wykreślanki nie należą do mojego ulubionego typu gier, ale ta mnie zaciekawiła. Twilight Inscription to rozbudowana, rywalizacyjna gra typu roll-and-write, w której uczestnicy kontrolują po jednej z głównych ras z uniwersum Twilight Imperium. Każda z nich chce się stać najpotężniejszą siłą w galaktyce. Dąży do tego poprzez ekspansję, rozwój technologii, wzrost gospodarczy i wzmacnianie siły militarnej, więc nieuniknione będą tu dynamiczne konflikty oraz kruche sojusze. Podstawowymi elementami rozgrywki są arkusze, na których gracze będą wpisywali rozmaite oznaczenia, starając się zdobyć jak najwięcej punktów.

  Jak wygląda rozgrywka:

  1. Podczas gry każdy uczestnik kontroluje jedną z ras. Mają one unikalne zdolności, które wiążą się z określonym stylem gry. W ten sposób już na początku zyskujemy dodatkowe możliwości, które warto jak najlepiej wykorzystać i uczynić z nich przewagę nad innymi.
  2. Rozgrywka w Twilight Inscription jest podzielona na rundy. W każdej z nich odsłaniana jest karta z wierzchu talii wydarzeń, która determinuje, co będzie się działo i nada ton rozgrywce. W grze są 4 rodzaje kart wydarzeń: strategiczne, wojenne, rady i produkcyjne.
  3. Choć warunki i możliwości w danej rundzie są identyczne dla wszystkich graczy, sami decydujemy, jakie działania podejmiemy: na co wydamy surowce, w którym kierunku się poruszymy, w co zainwestujemy, jakie gałęzie przemysłu rozwiniemy itp. Każdy z graczy działa na własnym arkuszu.
  4. Naszym celem jest zoptymalizowanie ruchów i jak najlepsze wykorzystanie dostępnych możliwości tak, by zgromadzić jak najwięcej punktów.
 • San Francisco (PL) + naklejki – to gra Reinera Knizi, która również wyda Rebel. W grze San Francisco uczestnicy zapełniają plansze miast kartami projektów zgodnie z kolorami odpowiadającymi poszczególnym dzielnicom. 

  W ramach swojej tury mamy do wyboru dwie akcje: 

  1. Wyłożenie projektu, czyli dobranie nowej karty i umieszczenie jej na 1 z 3 obszarów poniżej planszy.
  2. Realizację projektów, czyli dobranie wszystkich projektów z 1 z 3 obszarów, a następnie umieszczenie ich na swojej planszy miasta.

  W ten sposób krok po kroku tworzymy unikalny plan miasta, który ma nam zapewnić jak najwięcej punktów. Część z nich zdobywamy na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” (np. premie za ukończenie dzielnicy), inne przechodzą z gracza na gracza przy podejmowaniu danego działania (np. order budowniczego), jeszcze inne wymagają spełnienia odpowiednich warunków (np. karta z fundamentem, na którym wzniesiesz wieżowiec tylko kiedy znajduje się w sąsiedztwie określonych kart). Musimy więc zwracać uwagę na wiele czynników, co w połączeniu z ciekawym systemem dobierania kart daje nam nie lada wyzwanie umysłowe. 

A teraz zapraszam do zapoznania sie z pełną listą najlepiej sprzedajacych się gier planszowych 

Najlepsze gry planszowe 30.05-1.06.2022

Krzysztof Pilch