Planszowe Bestsellery Tygodnia. Najlepsze gry planszowe 16-22.05.2022

Powoli kończy się maj więc niedługo pojawią się Planszowe Bestsellery Miesiąca, ale dzisiaj skupiamy się na ostatnim tygodniu 16-22.05.2022. Przyjrzyjmy się wspólnie najlepiej sprzedającym się grom planszowym w sklepach  aleplanszowki.pl, dragoneye.pl i am76.pl

Na początek mój krótki komentarz, dla tych, którzy nie śledzą regularnie kolejnych odsłon.

 

Z nowych tytułów na liście pojawiła się Agricola: Torfowisko od Lacerty, czyli dodatek do kultowej już gry Uwe Rosenberga. Każdy gracz rozpoczyna grę z pięcioma lasami oraz trzema torfowiskami. Na szczęście każdy ma do dyspozycji akcje specjalne, które umożliwiają przemianę tych obszarów w pola lub nieużytki. W wyniku Karczowania gracz otrzymuje drewno, a Wypalanie lasu pozwala na przekształcenie obszaru w zaorane pole. Za pomocą akcji specjalnej Kopanie torfu gracz pozyskuje opał będący nowym surowcem. Rozszerzenie wprowadza również nowe zadanie, którym jest gromadzenie opału podczas żniw (poza koniecznością wyżywienia rodziny). Opał potrzebny jest do ogrzania chaty/domu, a jego wymagana ilość maleje z każdą modernizacją chaty. Wcześniejsza renowacja oznacza więc zmniejszenie kosztów ogrzewania. W rozszerzeniu pojawia się nowy typ zwierząt: konie. Hodowla koni jest opłacalna, ponieważ każdy koń na końcu gry wart jest 1 punkt.

Drugą nowością jest Tidal Blades: Obrońcy rafy od Galakty. Gracze wcielają się w bohaterów rywalizujących o szansę wstąpienia w szeregi tytułowych Ostrz Pływów, elitarnych obrońców wysp. Turniej trwa cztery dni i noce. Aby jak najlepiej wykorzystać swoje tury, zawodnicy będą musieli zbierać potrzebne zasoby, rywalizować w różnorakich wyzwaniach i odpowiednio rozplanować swoje wizyty na różnych wyspach. Każdego dnia gracze będą wysyłać swoje postacie na różne wyspy, aby wykonywać akcje i podejmować się wyzwań. Akcje pozwalają zyskiwać zasoby lub korzystać z efektów powiązanych z danym polem akcji. Zawodnicy mogą również skorzystać
z dodatkowego efektu danej wyspy. Mogą także podejmować się wyzwań przypisanych do aren na konkretnych wyspach lub walczyć z wyłaniającymi się z Fałdy potworami.

Na pierwsze miejsce wróciło rozszerzenie Zaginiona wyspa Arnak: Przywódcy ekspedycji od Rebela. To chyba jeden z najlepiej sprzedających się dodatków w ostatnim czasie, wnioskując z tego jak długo utrzymuje się na listach, na wysokich pozycjach.

Nowością na liście dragoneye.pl jest najnowsza odsłona bestselleru Ogry GamesUnmatched: Bruk i Mgła. Ta część Unmatched wprowadza do gry czterech nowych bohaterów. Niewidzialny człowiek wykorzystuje mgłę, by przemieszczać się błyskawicznie po planszy i atakować bez ostrzeżenia. Sherlock Holmes z wiernym Watsonem u boku, zdaje się na chłodną kalkulację, by zapewnić sobie zwycięstwo. Drakula wraz ze swoimi trzema siostrami powoli wysysa życie ze swoich przeciwników. Dr. Jekyll i Mr. Hyde, zależnie od tego, kim jest w danym momencie, korzysta z niebywałego sprytu lub z brutalnej siły. 

Mamy też powrót War Chest od Lucky Duck Games – gry, która po pierwszej rozgrywce bardzo przypadła mi do gustu i czekam na kolejne partie. War Chest jest szybką, dynamiczną i prostą do nauczenia grą, w której każdy z graczy dowodzi swoimi wojskami. Gra łączy w sobie mechaniki budowania armii, losowania jednostek z woreczka i zagrywania ich na wiele możliwych sposobów. Wymaga od graczy taktycznych i strategicznych decyzji: Rekrutować więcej oddziałów czy wzmocnić te istniejące? A może wymanewrować przeciwnika na polu bitwy? Będziesz musiał wysilić szare komórki, aby opracować dobrą strategię i osiągnąć zwycięstwo.

Na pierwszym miejscu podobnie jak w zeszłym tygodniu utrzymuje się Ark Nova od Portal Games. To zaawansowana gra euro, hit targów Essen SPIEL 2021 ze średnią ocen 8.7 i laureat Seal of Excellence zespołu The Dice Tower. Gra wyszła prosto ze stajni Feuerland Spiele. Tym razem staniecie przed wyzwaniem stworzenia nowoczesnego Zoo, wspierając projekty ochrony przyrody i zapewniając przetrwanie zagrożonych gatunków. W Ark Nova nie ma ściśle ustalonej struktury rund — zamiast tego będziecie naprzemiennie wykonywać swoje tury aż do zakończenia gry. W jednej turze możecie wykonać jedną akcję, uruchamiając z jej pomocą dodatkowe efekty i bonusy i budując swój własny silniczek. W czasie rozgrywki następować będą tzw. Przerwy, podczas których rozpatrzycie fazę administracyjną, odrzucicie nadmiarowe karty i zainkasujecie dochody. Ten z was, który możliwie najlepiej zbalansuje zwiększanie Atrakcyjności swojego Zoo z jednoczesnym dbaniem o Projekty Ochrony Przyrody — wygra.

W AM76.pl prym wiodą karcianki. Na dzisiejszej liście znalazły się aż trzy produkty z linii Marvel Champions: duże rozszerzenie Mutant Genesis Expansion, oraz dwa wprowadzające kolejnych superbohaterów – Ironheart Hero Pack i Nova Hero Pack. Jak na to spojrzałem to kolejny raz pojawiła się u mnie myśl “a moze by tak spróbować”? Marvel Champions: The Card Game jest kooperacyjną żywą grą karcianą (ang. Living Card Game), w której gracze wcielają się w bohaterów Marvela, aby pokrzyżować nikczemne plany przeciwników. W trakcie gry będziecie wzywać kultowych sojuszników, przywdziewać potężne bronie i pancerze, a także korzystać z niszczycielskich taktyk w celu pokonania złoczyńców z uniwersum Marvela.

Z polskich nowości mamy na liscie Fort od Portal Games. To zabawna, szybka gra karciana Granta Rodieka (Hocus, Farmageddon, Imperius) i wydawnictwa Leder Games (Root, Oath), w której przeniesiemy się w czasy beztroskiego dzieciństwa! Wcielając się w szalone dzieciaki, będziemy jeść pizzę, zdobywać nowych przyjaciół i budować forty, walcząc o tytuł najfajniejszego szkraba na dzielnicy! Gra wykorzystuje mechaniki budowania i zarządzania talią. Każdą kartę będziemy mogli wykorzystać na kilka sposobów, wykonując własna akcje bądź naśladując ruchy przeciwników. Jaką strategię obierzesz? Własną ścieżkę czy podążanie za innymi dzieciakami? Tylko uważaj! Jeśli nie wykorzystasz wszystkich swoich kart, pozostali gracze będą mogli ci je buchnąć! W końcu, jeśli nie bawisz się ze swoimi kolegami, czemu oni mieliby się z tobą kumplować?

Pojawiło się teżn rozszerzenie Zamek: Sokół, które miało swoją premierę już jakis czas temu. W grze Zamek dwa rody walczą o władzę, starając się przejąć kontrolę nad drogami, łąkami, domami i chlewami. Zamek: Sokół zawiera elementy dające graczom nowe możliwości zdobywania punktów:
– kafelki wprowadzające do gry kaplice i sokole gniazda,
– pionki książąt i sokolników,
– bramy dodawane do murów zamku,
– żetony sokolich gniazd.

A teraz czas na pełne zestawienie.

Najlepsze gry planszowe 3 x top 10 z tygodnia 16-22.05.2022

Krzysztof Pilch