Harry Potter i Magiczny Quiz. Recenzja

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Na pewnym etapie mojego życia byłem przekonany, że nie przeczytam nic lepszego od sagi Harrego Pottera. Ostatnie trzy tomy czytałem już po angielsku, bo nie mogłem się doczekać – choć oczywiście później nadrabiałem i polskie wersje (zwłaszcza, że tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego było naprawdę rewelacyjne). Po wielokrotnej lekturze całej sagi czuję się więc dobrze przygotowany do udziału we wszelkich quizach, takich jak wydany przez Rebel Harry Potter i Magiczny Quiz.

Informacje o grzeWydawnictwo: Rebel.pl
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok. 20 minut
Wiek: od 8 lat
Cena: ok. 100 zł

Harry Potter i Gadające Pudełko

Wierzę, że w gatunku mądrze zwanym “trivia games” wbrew pozorom można wymyślić całkiem sporo. Co prawda przeholowanie z mechaniką nie zawsze kończy się dobrze – jak na przykład wtedy, kiedy łączymy quiz z area control w potworku zwanym Gra o Tron: Quiz – ale różnej maści Timeline, iKnow, Fauna czy nawet Trivial Pursuit dostarczają całkiem porządnej zabawy. Harry Potter i Magiczny Quiz poszedł zaś bardziej w gadżeciarstwo, niż zaskakujące zasady. Gra nie zawiera żadnych kart, żetonów ani planszy, a wyłącznie specjalną elektryczną maszynkę, która w całości poprowadzi nas przed rozgrywkę. Poza nią i króciutkimi zasadami pudełko nie zawiera zupełnie nic – po prostu otwieramy, włączamy i reszta dzieje się już sama.

Harry Potter i Magiczny Quiz

Gra oprócz krótkiego wprowadzającego trybu demo posiada dwa poziomy trudności: początkujący i dla ekspertów. Oprócz samej treści pytań nie różnią się one jednak niczym – w obu będziemy kolejno odpowiadać na szereg pytań dotyczących powieści, ale zawsze tylko TAK lub NIE. Każdy z graczy reprezentuje jeden z domów Hogwartu i zdobywa dlań punkty; jednocześnie tracimy je w przypadku błędnych odpowiedzi. Kto uzyska najwięcej punktów, triumfuje i zdobywa Puchar Domów.

Każda rozgrywka składa się z rundy rozgrzewkowej, w której każdy uczestnik zabawy musi odpowiedzieć na 2-3 pytania oraz drugiej części, gdzie generalnie obowiązuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”. Przez dużą część rozgrywki siedzimy zatem z ręką nad odpowiednim przyciskiem, by niczym w Familiadzie pod czujnym okiem Karola Strasburgera kliknąć szybciej od przeciwnika.

Od czasu do czasu trafiają się jednak pytania specjalne. Czasem podwajana jest za nie nagroda punktowa, czasem zaś można je “ominąć” bez straty punktowej. Wszystkie dodatkowo pojawiające się zasady obwieszcza nam nagrany narrator, który również gratuluje po każdej prawidłowej odpowiedzi i komentuje nasze wyniki. W dowolnym momencie można też zapauzować, powtórzyć pytanie lub sprawdzić, jak wygląda aktualna punktacja.

Harry Potter i Książę Marudów

Tym razem szybko przechodzę do wrażeń, bo i nie ma tu nad czym deliberować. Harry Potter i Magiczny Quiz nie wprowadza żadnych specjalnych udziwnień, poza magiczną maszynką nie uświadczymy tu niczego, czego do tej pory nie znaliśmy. Pytania są całkiem w porządku, chociaż ze względu na uproszczenie mechaniczne odpowiedzi sprowadzają się wyłącznie do “prawda” i “fałsz” – co sprawia, że czasem nawet strzelając zdobędziemy komplet punktów. Zakładam oczywiście, że to strzelanie nie przytrafi się za często; pytania nie są wybitnie trudne i tylko kilkukrotnie musiałem głębiej pogrzebać w pamięci, żeby sobie przypomnieć odpowiedni fragment książki. Ze dwa razy się również pomyliłem, ale wstyd przyznać, przy jakich pytaniach

Z przykrością stwierdzam jednak, że mimo swoistej generyczności, przy której – pozornie – niewiele da się popsuć, Harry Potter i Magiczny Quiz pozostawił we mnie głównie uczucie irytacji. Po pierwsze i najważniejsze – LEKTOR. Jakkolwiek miło, że wczuwa się w klimat i dorzuca swoje uwagi, to niestety:

 • ma bardzo ograniczoną pulę komentarzy, przez co szybko stają się irytujące
 • nie wszystkie jego uwagi da się przewinąć, co męczy przy każdej kolejnej grze
 • jest BARDZO głośny, a maszynka nie pozwala na regulację głośności

Wszystkie powyższe czynniki sprawiły, że choć elektroniczny gadżet do prowadzenia quizu wydawał mi się być fajnym pomysłem, bardzo szybko zatęskniłem za tradycyjnym czytaniem pytań z kart. Nie pokuszono się również o dodanie jakiejkolwiek mechaniki czy elementu, który z prostego quizu zrobił ciekawą grę.

O ile jednak męcząca maszynka i zupełny brak ambicji zrobienia czegoś ciekawszego możnaby darować i potraktować Harry’ego Pottera i Magiczny Quiz bardziej jako zabawkę, o tyle nie jestem w stanie zrozumieć absurdalnych zasad premiowania. Zgodnie bowiem z fabułą książek, ale wbrew zasadom uczciwej rywalizacji w pewnych momentach losowo wybrany gracz dostaje bowiem dodatkową premię… bo tak. Może to być bonusowa opcja na podwójny rezultat punktowy lub możliwość “przewinięcia” niechcianego pytania. Nie mamy przy tym nad tym żadnej kontroli – o ile taki handicap MOŻE byłby akceptowalny w przypadku grania rodzica z dzieckiem (choć chyba nie dla mnie), o tyle jeśli to rodzic dostanie bonus, to dziecko słusznie poczuje się skrzywdzone głupią losowością.

Expelliarmus i do domu

Oczywiście wszystkie wylane powyżej żale nie sprawiają, że Harry Potter i Magiczny Quiz jest arcypaździerzem. Jeśli ktoś nie oczekiwał od tego produktu niczego więcej, niż samoprowadzącej się przepytywanki z treści książek, to dostanie dokładnie to, czego można się było spodziewać. Z mojej perspektywy natomiast to jest poprawna, acz nie rewelacyjna zabawka i kompletnie nijaka, a wręcz irytująca gra. Nie oczekiwałem niczego spektakularnego, ale jednak Harry Potter i Magiczny Quiz to po prostu średniaczek, który dość szybko zaczyna bardziej męczyć, niż bawić. Na pewno nie jest to świetny produkt dla zagorzałych fanów, bo pytania są po prostu za proste, natomiast w przypadku grania z dziećmi polecam zainteresować się Harry Potter: Hogwart’s Battle. Gwarantuję, że zabawa przy tym drugim tytule będzie znacznie lepsza.

Plusy
 • maszyna to na początku fajny gadżet
 • aż 1000 pytań, w tym również specjalne… 
Minusy
 • …ale wszystkie wyłącznie na “prawda” i “fałsz”
 • męczący lektor
 • niesprawiedliwe zasady
 • krzyczący lektor
 • maszyna szybko zaczyna irytować
 • nigdy więcej quizów z lektorem

Ocena: 2 out of 5 stars (2 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.

Grzegorz Szczepański

Game Details
NameHarry Potter Quiz (2019)
ZłożonośćLight [1.00]
BGG Ranking22776 [5.25]
Player Count (Recommended)2-4 (Unset)
Projektant/Projektanci(Uncredited)
GrafikaUncredited
WydawcaLautapelit.fi, Spilbræt.dk, Rebel Sp. z o.o. and Zanzoon
MechanizmyRace, Simultaneous Action Selection and Track Movement
Grzegorz Szczepanski