7 słów. Kto ułoży najdłuższe? Recenzja

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa FoxGames. Wydawnictwo FoxGames nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Gra słowna, jakiej jeszcze nie było, w której graczy ogranicza jedynie czas i ich własna wyobraźnia! Zadaniem graczy jest ułożenie słowa, ale nie muszą użyć wszystkich liter. Punkty otrzymują za te, których użyli, mogą też otrzymać premie, jeśli byli lepsi niż najszybszy gracz. Po 7 rundach zliczane są punkty z 5 najlepszych słów, a osoba, która zgromadzi ich najwięcej, wygrywa.

Opis wydawcy przedstawia nam 7 słów jako coś wyjątkowego. Zasady są naprawdę proste i ograniczają się właściwie do układania słów, które im więcej wyłożonych liter zawierają, tym więcej punktów dają. Czas oczywiście też ma znaczenie. Mimo wszystko wygra częściej ten, kto po prostu ułoży dłuższe słowa, a przez to zdobędzie za nie właśnie więcej punktów. Czy takie podejście to faktycznie rewolucja?

Informacje o grze


Autor: Gil Hova
Wydawnictwo: FoxGames
Liczba graczy: 1 – 6
Czas gry: 20 minut
Wiek: 10+
Cena: ok. 42 zł

Wykonanie

W bardzo ładnym pudełeczku stylizowanym na słownik mamy głównie karty liter, klepsydrę, bloczek do zliczania punktów (i zapisywania słów), a także zestaw ołówków (6) dla każdego gracza.

Całość przedstawia się dość schludnie, a nawet oszczędnie. Dzięki temu mamy oczywiście zwiększoną czytelność. Szczególnie podoba mi się layout kart, gdyż nawet gracze po przeciwnej stronie stołu mają możliwość zobaczenia nieodwróconej litery.

7 słów - gra planszowa od Fox Games

7 słów

Gra trwa 7 rund, a w każdej z nich układamy jedno słowo (stąd i tytuł). OK, ale jakie słowa? Ważne jest, by zdobyć jak najwięcej punktów. Spójrzmy na powyższe zdjęcie. Na stole zawsze leżeć będzie 8 liter, które punktują w zależności od kolumny i tego, czy są specjalne. W powyższym przykładzie T i R z lewej strony dadzą nam po 5 punktów. H i F są literami specjalnymi, więc oprócz punktów z kolumny (odpowiednio 3 i 4) dają nam dodatkowe punkty widoczne na karcie litery. Jeśli już wiemy, co jak punktuje, czas zabrać się za jak najszybsze ułożenie naszego słowa. Oprócz liter punktujących możemy użyć dowolnych innych. Dodatkowo mamy tu dowolność, jeśli chodzi o odmianę. Ważne jest, by ten sam wyraz (ew. ta sama rodzina wyrazów), który już pojawił się w rozgrywce, nie powtórzył się w przyszłych rundach.

Może więc słowo: TERPENTYNA? Tylko 19. A może FORTEPIANOWY? 24. Lepiej. A może znalazłby się wyraz z F i H?

Oczywiście cały czas mamy presję czasu, gdyż pierwszy gracz ma prawo do odwrócenia klepsydry, co daje pozostałym tylko 30 sekund na wymyślenie swojego słowa. Jeśli najszybszy gracz ułożył przy tym najlepsze słowo, wówczas dostaje premię. Z drugiej strony, jeśli ktoś prześcignął w punktach za słowo najszybszego gracza, też może otrzymać bonus.

Na koniec gry należy wykreślić z punktacji 2 nasze najsłabsze słowa i zliczyć punkty. Kto zebrał ich najwięcej, wygrywa.

Wariant solo wprowadza dość dużą presję czasu, co w skrócie często sprowadza się do ułożenia słowa w 30 sekund. Do tego (w zależności od wybranego poziomu) staramy się zdobyć odpowiedni poziom punktowy (np. 120 punktów).

7 słów - gra planszowa od Fox Games

Czy dla każdego?

Lubię wszelakie gry słowne. Często zastanawiam się, co jeszcze nowego może wnieść do tematu każdy nowy tytuł. Tym razem 7 słów wygląda na naprawdę dość klasyczny tytuł. W końcu najbliżej mu chyba właśnie do Scrabble. Nie musimy się tu przejmować ani kategorią słowa (jak np. w Alicji w krainie słów, czy Tagach), ani konkretnymi literami. Mamy tu więc nawet większą dowolność niż w innych tytułach. Staramy się jedynie zdobyć jak najwięcej punktów za użycie najlepiej punktowanych liter. W Scrabblach była jednak przed nami plansza, która z czasem coraz bardziej nas ograniczała. Każdy nowy wyraz musiał być w jakiś sposób połączony z tym, co już zostało ułożone. Samo punktowanie liter też zbliża nas w jakiś sposób do Scrabble, aczkolwiek tu litery zmieniają swoją wartość z rundy na rundę. 

7 słów nawiązuje więc do klasyki, ale jednocześnie pozostawia sporo dowolności. Z całą pewnością rozgrywka jest dynamiczna z uwagi na to, że wszyscy gracze wymyślają słowa równolegle. W czasie rozgrywki z ciekawością poznajemy pomysły innych na słowa. Partia toczy się w zasadzie bez większych przestojów – w końcu chodzić będzie o 7 słów. 

Niektórym tytuł może wydać się zbyt trudny. Na pierwszy rzut oka możemy mieć bowiem litery niepasujące nam do żadnego wyrazu. W, W, R, T, Ź, H, Z… Czasem z tej zbitki sami musimy coś sobie wybrać. Dla niektórych będzie to irytujące, zwłaszcza gdy kolejny raz nic nie mogą wymyśleć. To oczywiście problem wielu innych gier słownych czy niektórych gier kwizowych. Gracz z bogatym zasobem słownictwa (czy wiedzy) będzie prowadził i szybciej obmyślał nowe słowa (odpowiedzi). W 7 słowach jedynym ograniczeniem lidera będzie zakaz obrócenia klepsydry w kolejnej rundzie. Czy wiele to zmieni? Moim zdaniem niekoniecznie. Dalej ważny okaże się tu bogaty zasób słownictwa. Szczególnie istotne mogą okazać się długie wyrazy

Miłośników gier słownych ten tytuł może miło zaskoczyć. Nie dość, że kompaktowy, to jeszcze dynamiczny, dość prosty (w zasadach) i pozwalający na grę w większym gronie. Co ciekawe wariant solo sprawdza się też dość dobrze, choć oczywiście rywalizacja z innymi jest dużo bardziej emocjonująca.   

Podsumowanie

7 słów polubiłem ostatnimi czasy dość mocno. Zagrałem kilka razy solo, mam za sobą też rozgrywki w większym gronie. Także moje dzieci, choć początkowo z rezerwą, zdołały zainteresować się tym tytułem. Wiadomo, że czasem zestaw liter utrudnia ułożenie czegoś sensownego, ale tak samo mamy w Scrabblach. Warto jednak wytężyć umysł i spróbować odświeżyć sobie zapomniane słowa. Bogate słownictwo zawsze w cenie!

Gra nada się z pewnością na prezent dla każdego miłośnika gier słownych. Tytuł jest zresztą dość uniwersalny, bo można go potraktować jako rodzinny – tworząc z młodszymi dziećmi drużyny (starsze powinny sobie same dać radę). 

Plusy
  • bardzo przyjemna gra słowna
  • dość swobodne zasady, jeśli chodzi o wymyślanie słów
  • możliwość gry nawet w 6 osób
  • bardzo ciekawy wariant solo
  • możliwość regulacji poziomu trudności
  • kompaktowe wydanie (wraz z bloczkami i ołówkami !)
  • proste zasady, dostępne dla każdego
Plusy / minusy
  • w 7 słów dobrze będzie się czuł ten, kto ma spory zasób słownictwa

Ocena: 4 out of 5 stars (4 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

[bgg id=208480]
Łukasz Hapka