[Przegląd Mobilnych Planszówek] Kingdom Builder

Dziś zapraszam na recenzję aplikacji Kingdom Builder. Jest to ósma część naszego cyklu o mobilnych planszówkach.

Link do aplikacji w sklepie google play (Producent Queen Digitals)

Gra jest płatna – obecna cena to 12.99,- (stan na 13.06.2018).

Jak budować królestwo?

Kingdom Builder to gra mająca już kilka lat (powstała w 2011 r.). W 2012 otrzymała tytuł “Spiel des Jahres”. Autorem gry jest znany z serii Dominion Donald X. Vaccarino. Tu możecie się zapoznać z naszą recenzją.

Co jest siłą tego tytułu? W prostych zasadach i szybkiej rozgrywce jest całkiem sporo decyzji. Oczywiście mamy tu też wysoką regrywalność, co poniekąd jest znakiem rozpoznawczym pana Donalda. Jest ona zapewniona przez modularną planszę, ale też inny za każdym razem system punktowania (zmienne postacie).

Wrażenia, wygoda, ergonomia, wydajność

Pomimo znajomości wersji planszowej zawsze warto zacząć od tutoriala. Mamy tu wprowadzenie krok po kroczku. Co prawda zaraz okaże się, że i tak sporo rzeczy musimy sobie przyswoić już w trakcie grania, bo nie będziemy od razu znali wszystkich punktujących postaci. 

Co jest szczególnie cenne w aplikacji: system podświetleń! Może to niepozorna rzecz, ale dzięki temu dokładnie wiemy, gdzie możemy dostawić kolejny domek. Podobnie jest w przypadku wszystkich lokacji – gdy chcemy wykorzystać ich zdolności, wówczas od razu wiemy, gdzie możemy to zrobić. 

Cała reszta jest po prostu dobrze wykonaną robotą. Może się wydawać, że na małych ekranach 5” będzie problem z ogarnięciem całej planszy, ale pomyślano także o tym. Możemy tu skalować planszę, by powiększyć jej fragment. Dzięki czemu korzystanie z aplikacji jest niezwykle wygodne. 

Ważne, że przez cały czas rozgrywka jest płynna. Ruchy komputera nie są sztucznie przedłużane. Wszystko może zamknąć się w 10-15 minut, co w porównaniu z pudełkowym czasem (45 minut) wypada wprost rewelacyjnie. 

Poza tym właściwie jest i wygodnie, i estetycznie. Grafiki są właściwie wprost z wersji analogowej, więc nie będzie żadnego problemu z przejściem na wersję cyfrową. Wydajnościowo też nie zauważyłem żadnych problemów. 

Podsumowanie

Kingdom Builder to dobra implementacja trochę już zapomnianej planszówki. Z pewnością nie jest to tytuł dla każdego, bo trochę może zrazić jego abstrakcyjność. Do tego przez cały czas musimy liczyć, liczyć i liczyć. Zwłaszcza, by pokonać AI na najwyższym poziomie. Często trzeba się będzie naprawdę nieźle pogimnastykować (umysłowo). 

Ważne, że korzystając z kolejnych poziomów trudności możemy uczyć się coraz lepszej i efektywniejszej gry. Z czasem sami zauważymy, od którego miejsca na planszy zacząć. Ważne, by na spokojnie przeanalizować warunki początkowe. 

Aplikację szczerze polecam. Rozgrywka może spokojnie zamknąć się w 10-15 minutach i jest świetnym przerywnikiem, ale też i często ciekawym umysłowym wyzwaniem.

Plusy
  • szybka rozgrywka
  • wygodne podświetlenia
  • jasne opisy
  • trzy poziomy trudności AI (rzeczywiście odczuwalne)
Minusy
  • zdarzają się problemy z zoomem

 

Ocena: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Testowane na Xiaomi Redmi 4X

  • ekran: 720 x 1280 px (5,00″) 294 ppi 
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 435 8940, 1.40 GHz, liczba rdzeni: 8, GPU: Adreno 505
  • pamięć RAM: 3GB
  • system: Android 7.1.2 Nougat

Łukasz Hapka

Galeria

 

[bgg id=107529]
Łukasz Hapka