[Przegląd Mobilnych Planszówek] Star Realms

Dziś zapraszam na recenzję aplikacji Star Realms. Jest to dziewiąta część naszego cyklu o mobilnych planszówkach.

Link do aplikacji w sklepie google play (Producent White Wizard Games)

Gra jest bezpłatna – kosztują za to poszczególne dodatki (stan na 13.06.2018). Cennik dodatków.

Gwiezdny deckbuilding

Mam nadzieję, że terminu deckbuilding nie muszę tłumaczyć. Pierwszy był Dominion. Z czasem dochodziły kolejne tytuły. Za każdym razem mieliśmy to samo: dokupujemy karty, które powiększają i wzmacniają naszą talię. 

W Star Realms kierujemy gwiezdną flotą, a naszym zadaniem jest po prostu zniszczyć przeciwnika. 50 punktów. Z drugiej strony nie chcemy oczywiście w tym samym czasie sami zginąć. Dokupujemy więc karty, które z jednej strony są nasza armią, ale też naszymi bazami. I tu dochodzimy do swoistej ciekawostki: bazy są to karty, które pozostają na stole, nawet po naszej turze. Dodają nam one zdolności, ale też zabezpieczają “kwaterę główną” (posterunki). 

Wszystko to w iście ekspresowym tempie. Nie dziwota więc, że prędzej czy później mogliśmy się spodziewać cyfrowej implementacji. 

Zawartość aplikacji to:

 • rozgrywka online
 • rozgrywka przeciwko AI
 • tryb lokalny (pass and play)
 • kampania
 • tutorial
 • (sklep)

Warte podkreślenia, że nie wszystko jest tutaj dostępne (tj. w wersji darmowej). I tak na przykład: najwyższy poziom trudności AI dostępny jest po dokonaniu płatności. Podobnie mamy tu kampanię, której możemy przejść tylko jeden etap (chapter). W poniższym tekście skupiam się na wszystkich elementach dostępnych właśnie w wersji bezpłatnej. 

Zacznijmy od tutoriala. Świetnie przygotowany, z mnóstwem podpowiedzi. Cała aplikacja daje zresztą całą masę pomocy w trakcie gry (podpowiedzi, pytania, etc.). Spokojnie można więc siąść do aplikacji bez znajomości gry. Zasady zresztą nie są tu zbytnio skomplikowane. Cały sekret tkwi tu bowiem w kartach. I właśnie tu może być początkowo problem: jest ich sporo i niektóre zdolności mogą się wydać początkującym mało zrozumiałe. 

Gdy już zapoznamy się z zasadami, pora zasiąść do rozgrywki. W przypadku braku żywych przeciwników niech to będzie AI. W wersji darmowej możemy wybrać 2 poziomy trudności. Dobrze oczywiście zacząć od wersji prostszej. Najprawdopodobniej początki nie będą zbyt proste. Żeby wygrać w Star Realms trzeba bowiem trochę się wysilić. I niekoniecznie każda talia wygrywa. Tu właściwie tkwi cały sekret: mamy tu losowość w postaci kolejności wychodzących na rynek kart. Podobnie nasza talia to przeróżne karty, które zanim wrócą nam na rękę, to trochę minie. Tak więc musimy wszystko robić umiejętnie. Cztery frakcje (kolory kart) pozwalają na przeróżne sztuczki: dodatkowy dociąg, usuwanie kart z talii etc. Gdy budujemy talię, musimy pamiętać o tych wszystkich zależnościach.

Oprócz gry z AI ważnym elementem aplikacji jest kampania. Co prawda w wersji darmowej mamy tu dostępny tylko jeden rozdział (chapter), ale mimo to jest on ciekawie skonstruowany i naprawdę daje niezłego smaka na dalsze gwiezdne przygody. Oczywiście wcale nie jest tak łatwo wygrać poszczególne misje (których jest 6). 

Wrażenia, wygoda, ergonomia, wydajność

Korzystanie z aplikacji Star Realms to w zasadzie czysta przyjemność. Odczujemy to przede wszystkim w trakcie samej rozgrywki, gdzie nie musimy się o wszystko martwić: jeśli nie wydamy naszych pieniędzy bądź nie zużyjemy siły, aplikacja skrzętnie nam o wszystkim przypomni. 

Poza tym znajdziemy tu sporo użytecznych “bajerów”: zagraj wszystkie karty, przeciąganie poszczególnych kart, gdy chcemy je zakupić, podświetlenia tam, gdzie efekt możemy jeszcze wykorzystać. 

Podsumowanie

Co prawda wszystkie elementy aplikacji Star Realms nie są darmowe, nie zmienia to jednak faktu, że wszystko, co dostępne bezpłatnie, jest też warte sprawdzenia. Z pewnością wielu graczom na początek przygody z grą może się przydać. Mamy tu bowiem i sprytne AI, i kampanię.

Poza tym nawet jeśli ograliśmy już podstawkę wzdłuż i wszerz, to i tak warto zajrzeć do tej aplikacji. Rozgrywka bez zbędnego rozkładania zajmie do 10 minut. 

Oczywiście jeśli okaże się, że wsiąknęliście, trzeba będzie zainwestować w dodatki. Na szczęście nie są zbyt drogie, choć z drugiej strony trochę ich jest. 

Plusy
 • szybka rozgrywka
 • wygodny interfejs
 • jasne opisy
 • poziomy trudności AI (rzeczywiście odczuwalne)
 • kampania

 

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Testowane na Xiaomi Redmi 4X

 • ekran: 720 x 1280 px (5,00″) 294 ppi 
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 435 8940, 1.40 GHz, liczba rdzeni: 8, GPU: Adreno 505
 • pamięć RAM: 3GB
 • system: Android 7.1.2 Nougat

Łukasz Hapka

Galeria

 

[bgg id=147020]
Łukasz Hapka