TOP 10 gier 2015 roku, według redaktorów Board Times

top-10-qualities_600x315Drugi raz przypadł mi zaszczyt stworzenia listy najlepszych gier 2015 roku, według redaktorów Board Times. Brane pod uwagę były tytuły, które zostały wydane w ubiegłym roku w Polsce, jak i za granicą. Ich klasyfikacja na poniższej liście jest oparta naszych głosach oddanych w bardzo skomplikowanym i tajnym głosowaniu. Bez większego owijania w bawełnę, zapraszam do zapoznania się z tą jakże fascynującą listą.

 

1010. Istambuł

Naszą „dziesiątkę” rozpoczynamy od tytułu, który ma w zasadzie to, co powinna mieć każda (euro) gra. Istambuł ma stosunkowo proste, dobrze ułożone zasady, które oferują uczestnikom spore pole do kombinowania. Dodatkowo jest ona opatrzona bardzo przyjemną oprawą graficzną. Jest ona świetną pozycją dla osób, które niekoniecznie szukają w grach sporej ilości negatywnej interakcji. Z całą pewnością możemy ją polecić osobom, które już mają w swoim życiu rozegrane kilka partii w inne nowoczesne gry planszowe.

99. Alchemicy

Jest to gra hybrydowa – wymagająca od uczestników posiadania urządzenia elektronicznego z zainstalowaną aplikacją. Jak tytuł wskazuje, wcielamy się w rolę alchemików, którzy tworzą wszelkiego rodzaju mikstury. W całą grę wpleciona jest też spora dawka humoru. Alchemicy to kolejna gra, w której jest niewiele interakcji między uczestnikami. Tytuł ten oparty jest na dedukcji, gdyż cały czas główkujemy nad tym, czym jest dany składnik. Jeżeli nie boicie się „mądrych” urządzeń i lubicie logiczne myślenie, to jest to gra idealna dla Was.

pic26124818. Szalone Zegarki

Szalona, jak sam tytuł wskazuje, wciągająca gra imprezowa. Można nawet powiedzieć, że jest to eksperyment, który wypaczy Twój sposób myślenia. Niestety to powoduje, że niekoniecznie jest to tytuł dla wszystkich. Naprawdę ciężko nią opisać. Trzeba w nią po prostu zagrać. Raczej nie będziecie żałować.

 

pic2482034_md7. Colt Express

Jeżeli kiedyś chcieliście obrabować pociąg, to teraz macie swoją szansę. Problem w tym, że inni bandyci też wpadli na ten pomysł i pomimo pierwotnie wspólnego planu, każdy działa na własną rękę. Tak rozpoczyna się zwariowana rywalizacja w Colt Express. Przepięknie wydana gra z trójwymiarowym, tekturowym pociągiem, na którym dochodzi do epickich pojedynków rewolwerowców. Jest to tytuł, który bez wahania polecamy na rodzinne spotkania, gdyż na pewno każdy będzie się przy nim dobrze bawić.

pic2517836_md6. Rycerze Pustkowi

Postapokaliptyczna Australia… Każdy z graczy wciela się w rolę tytułowego rycerza – osoby, która chce przetrwać wśród panującego chaosu i upadku ludzkiej cywilizacji. Dostajemy misje, które musimy wykonać w odpowiednim czasie. Walczymy ze wszelkimi przeciwnościami – od mutantów po nieprzyjazną pogodę. Należy zwrócić uwagę, że jest to gra dość złożona i dość długa, jednak wszystkie braki nadrabia, dosłownie wylewającym się z pudełka klimatem. Każdy fan gier przygodowych powinien chociaż raz w nią zagrać.

pic2474196_md5. Pandemic Legacy

Gra, która szturmem podbiła świat. Jest to odmiana standardowej Pandemii, ale różni się tym, że nasze poczynania wpływają na następne rozgrywki. Planszówki typu Legacy, to gry, które ewoluują w czasie trwania wielu rozgrywek. To tylko od decyzji graczy zależy, jak będzie wyglądał ostateczny jej wygląd. Najczęściej ma to miejsce poprzez możliwość nalepiania naklejek, pisania po kartach czy planszy. Dlatego też Wasz egzemplarz gry będzie unikalny. W zasadzie to tyle co możemy o niej napisać, bez zdradzania jej fabuły. Jeżeli szukacie unikalnych doświadczeń w grach planszowych, to musicie zagrać w Pandemic Legacy.

pic2574570_md4. Patchwork

Jest to abstrakcyjna gra dla dwojga o szyciu kołder. Jej prostota zasad sprawia, że możecie zagrać w nią z każdym. Uwe Rosenberg ponownie stworzył dynamiczną i niepozorną grę. Jej atutem jest również regrywalność i ciekawy mechanizm zarządzania guzikami, jako walutą oraz czasem.

pic2681404_md3. Kawerna. Rolnicy z jaskiń

Polska edycja tej gry Uwe Rosenberga była wyczekiwana przez bardzo duże grono planszówkowiczów. Warto było czekać, na co wskazuje jej wysoka pozycja na tej liście. Jest ona bardziej przystępna aniżeli jej pierwowzór – Agricola. Na uwagę zasługuje też wprowadzenie elementu wypraw, które dają możliwość uzyskania bardzo zróżnicowanych łupów, takich jak surowce, zwierzęta, a nawet usprawnienia. Daje to nam możliwość uzyskania tego, co właśnie potrzebujemy. Dodatkowym atutem Kawerny jest bardzo duża liczba Usprawnień, przez co za każdym razem możemy starać się zbudować inne i stworzyć swój idealny engine. Niektórych może odstraszyć cena tej pozycji. Jest ona jednak warta tych 200 złotych, bo dostajecie pudło wypełnione elementami po brzegi i to w świetnej jakości.

pic2409105_md2. Martwa Zima. Gra Rozdroży

Martwa Zima to gra pół-kooperacyjna, w której staracie się przetrwać i nie dać się zjeść hordom zombi. Fabuła banalna i dość popularna w ostatnich latach. Jednak to co wyróżnia tą grę, to element zdrajcy, którym może okazać się jeden z członków waszej drużyny. Niby mamy wspólny cel (który jest zależny od scenariusza), ale każdy też działa na swoją rękę. Na uwagę też zasługuje cudowna narracja, który tworzy klimat gry. Jest to jedyna pozycja, która znalazła się też na liście w zeszłym roku, przez swoją edycję anglojęzyczną. Doceniliśmy ją też i tym razem, dzięki wydawnictwu Factory Cubes of Ideas.

pic2599422_md1. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Antoine Bauza oraz Bruno Cathala stworzyli dwuosobową grę, opartą na fabule i mechanizmie 7 Cudów Świata. Doskonale wykonali powierzone im zadanie i nie zawiedli swoich wiernych fanów. 7 Cudów Świata: Pojedynek zawiera proste zasady, dzięki czemu sprawdzi się na stole, w każdym towarzystwie. Dodatkowym jej atutem jest zbalansowana rozgrywka oraz różne drogi do zwycięstwa. Na dużą uwagę zasługuje wykonanie elementów na wysokim poziomie. To wszystko sprawiło, że znalazła się ona na pierwszym miejscu redakcyjnego TOP 10.

To tyle. Mam nadzieję, że mieliście co najmniej tyle frajdy z przeglądania tej listy, co ja z jej tworzenia.

Tomasz, for2players.pl

for2players


Tagi: