[BGG] Z czym to się je?

00_mainBGG, a właściwie Board Game Geek to najpotężniejszy planszówkowy serwis. Dla niektórych źródło wymiany wiedzy, swoista encyklopedia o grach planszowych, RPG, video; dla niektórych platforma do wymiany gier; dla niektórych w końcu miejsce do komunikacji z innymi graczami czy po prostu wygodne narzędzie do skatalogowania swojej kolekcji.

Co jednak zrobić, gdy nie wiemy od czego zacząć? BGG to bowiem narzędzie wszechstronne, ale z początku mocno nieintuicyjne. Sam pamiętam, jak błądziłem po stronach szukając różnych informacji. Dlatego też zamierzamy dzisiejszym artykułem rozpocząć cykl poświęcony temu największemu serwisowi planszówkowemu. Będzie on przeznaczony dla totalnych laików, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę i być może nawet nie znają BGG. Oczywiście kolejne artykuły będą nas zagłębiały coraz bardziej w różne funkcjonalności, więc niewykluczone, że i czynni użytkownicy znajdą coś dla siebie. Cała seria jest dla was, prosimy więc o propozycje tematów, pytania – pozostawiając je w komentarzach.

 

Na dziś, na dobry początek kilka podstawowych informacji. BGG powstało w 2000 roku. Obecnie skatalogowanych jest tam ponad 80100 gier. Serwis współtworzony jest przez użytkowników z całego świata. Umożliwia on wyszukiwanie informacji o grach, pozwala wyszukać tłumaczenia instrukcji. W serwisie jest też możliwość wystawiania ocen grom, które to generują jeden z bardziej znanych rankingów. Dość istotną informacją jest, że BGG jest po angielsku. Przyda się więc przynajmniej podstawowa znajomość języka, ale postaramy się wiele rzeczy wam potłumaczyć, więc spokojnie.

Rejestracja

Najpierw należy się zarejestrować

Najpierw należy się zarejestrować

Formularz rejestracji

Formularz rejestracji

Wyszukiwanie informacji

Wyszukiwanie najważniejszych informacji

Wyszukiwanie najważniejszych informacji

Ranking

Gdzie kliknąć?

Gdzie kliknąć?

Ranking na 19.10.2015

Ranking (a przynajmniej jego początek) na dzień 19.10.2015

Co jest na topie?

Żeby zobaczyć, jakie tytuły są najgorętsze i na topie, warto zajrzeć do paska po lewej stronie. Lista ta jest generowana na podstawie liczby odwiedzin:

Hotness

Hotness

 

Z najważniejszych i najbardziej podstawowych rzeczy to chyba tyle. Czekajcie na kolejne odcinki. W następnym pewnie zaczniemy od profilu/konta użytkownika: co tam się mieści etc.

Łukasz Hapka