Pandy z Zooloretto – coming out

zoolorettoIle razy umieszczaliście je na ciężarówkach? Ile razy zapełnialiście nimi wybiegi, przemieszczaliście z jednego pola na inne i wyrzucaliście z Waszego zoo wtedy, gdy zalegały w pomieszczeniu gospodarczym? Ile razy dokładaliście młode, korzystając z tego, że samiec i samica spotkali się na jednym wybiegu? Założę się, że wiele razy.

A ile razy zastanawialiście się nad tym, jakie mogą być ich imiona? W jaki sposób trafiły do Waszego zoo i którego ze swoich towarzyszy darzą największą sympatią? Nigdy??? Najwyższa pora to zmienić.

Po lekturze tego tekstu Wasze partie już nigdy nie będą takie same. Koniec z anonimowością. Koniec z zaszufladkowywaniem każdego dobieranego żetonu pandy do jednej i tej samej grupy. Czas na to, aby wszystkie pandy z Zooloretto dokonały spektakularnego coming outu!

Panie, Panowie i…

Znany powszechnie fakt jest taki, że w każdym pudełku Zooloretto mieszkają dwie panie, dwóch panów, dwoje dzieci i siedem innych zwierząt tego samego gatunku o nieokreślonej płci. Nie zastanawiało was nigdy, dlaczego o tej tajemniczej siódemce wiemy tak niewiele? Czy pan panda i pani panda są aż tak bardzo do siebie podobni, aby nie można było ich odróżnić? Odpowiedź na to pytanie, co może wydać się zaskakujące, jest twierdząca! samca i samicę pandy ciężko od siebie odróżnić! Mimo tego, nam się to udało i za wszelką cenę, postanowiliśmy się z Wami tą wiedzą podzielić.  Pierwszy szokujący zapewne dla większości z Was fakt brzmi więc następująco: każdej z pand, które nie mają na swoim żetonie przyporządkowanej płci, można tą płeć przypisać! 

Dla porządku, aby zacząć jednak od tego co już wiemy i co będzie mniejszym szokiem dla odbiorcy, przejdźmy do prezentacji tych pand, co do których od lat nie było żadnej wątpliwości. Dwie pani, dwóch panów, dziesiątki nieznanych faktów!

 

Panie

Panie mają pierwszeństwo. Również w zoo i w królestwie zwierząt. Prezentację mieszkańców Zooloretto zaczynamy więc od dwóch białogłowych.  

AdelajdaImię: ADELAJDA
Wiek: 19 lat
Masa ciała: 86 kg
Charakterystyka: Adelajda mieszka w zoo od urodzenia. Zna każdy centymetr wszystkich wybiegów bo w młodości regularnie bawiła się w chowanego z Donatem. Ta zażyłość pozostała jej do dzisiaj – Adelajda jest młodą mamą i to aż dwóch małych pand: Bachus i Hera to jej latorośl. W wolnych chwilach Adelajda lubi żuć pędy bambusa oparta wygodnie o jedną ze skał na dużym wybiegu. Nie była nigdy na wakacjach i nie rozumie pędu niektórych innych pand do wymykania się nocą z zoo i wędrówek po mieście. Stateczna i oddana swoim dzieciom, Adelajda to spokojna i trzymająca się nieco na uboczu panda.

 

BettinaImię: BETTINA
Wiek: 13 lat
Masa ciała: 74 kg
Charakterystyka: szalona nastka. Uwielbia nocne eskapady w towarzystwie innych pand. Regularnie wymyka się z zoo i daje czadu w nocnych klubach dla niedźwiedzi. W ciągu dnia odsypia nocne trudy i leży jak kłoda w cieniu, stąd odwiedzające zoo dzieci uważają, że jest nudna i leniwa. Przeraża ją perspektywa zostania mamą, więc jak ognia unika Adelajdy i jej małych. W wolnych chwilach, kiedy nie śpi po nocnych szaleństwach, grywa w dwa ognie z flamingami. Filuterna i skora do zabaw, Bettina jest bardzo lubiana przez pozostałe pandy, choć czasami bywa traktowana z przymrużeniem oka. 

 

Panowie

Czas na panów! W pierwszej kolejności dwóch, co do których żetony nie pozostawiają absolutnie żadnej wątpliwości. Do tej pory nie znaliście jednak ich imion!

DonatImię: DONAT
Wiek: 14 lat
Masa ciała: 105 kg
Charakterystyka: Donat to ojciec Bachusa i Hery. W młodości szalał z Adelajdą i tak mu już zostało. Od czasu narodzin małych pand trzyma się od niej jednak nieco na uboczu. Przeraża go wizja ojcostwa i najchętniej, spędza czas na innym wybiegu, z dala od wrzasków i pisków swoich dzieci. Dosyć impulsywny, zdarza mu się wybuchać złością i miewać samcze humory. Łasy na wszelkie smakołyki, rzucane mu przez odwiedzające zoo dzieci, w jednym z krzewów zorganizował swoją tajemną skrytkę z kukurydzianymi chrupkami. W młodości zdarzało mu się lunatykować.

 

BrykcjuszImię: BRYKCJUSZ
Wiek: 25 lat
Masa ciała: 108 kg
Charakterystyka: jeden z pandzich seniorów w naszym zoo. Niepisany przywódca, z którego autorytetem liczą się wszyscy, może poza Eustachym – jedyną, starszą pandą w stadzie. Szorstki i arogancki, czasami stawia na swoim wyłącznie po to, aby wyszło na jego. Lubi opowiadać o tym, jak wygląda życie na wolności – w zoo znalazł się dopiero w wieku 7 lat. Zdarza mu się wdawać w bójki z wielbłądami, szczególnie wtedy, gdy dochodzi do różnic zdań w kwestii wyborów reprezentantów zwierząt do ogrodowego senatu. W wolnych chwilach wyleguje się w cieniu i wpatrzony w niebo oddaje się kontemplacji.

 

Dzieci

W zoo mieszkają także dwa maluchy. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

HeraImię: HERA
Wiek: 2 lata
Masa ciała: 64 kg
Charakterystyka: córka Adelajdy i Donata. Dowcipniś i ulubienica wszystkich pozostałych pand. Uwielbia ganiać po wybiegu, podkradać pędy bambusa swojemu bratu i pozować do zdjęć turystów. Wiecznie uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia, lubi uczyć się nowych rzeczy i nabywać nowe umiejętności. Od kiedy pochwaliła się swojej matce, że umie robić jointy, ma szlaban na kontakty z Mietkiem.

 

 

BachusImię: BACHUS
Wiek: 2 lata
Masa ciała: 70 kg
Charakterystyka: syn Adelajdy i Donata. Zupełne przeciwieństwo siostry, Bachus rzadko się uśmiecha i rzadko opuszcza swoje legowisko. Nie przepada za turystami i spędza całe dni na obserwacji mrówek, wędrujących po jego wybiegu. Wpatrzony jak w obrazek w Eustachego, lubi słuchać jego opowieści i gawęd. Nigdy nie był poza zoo i nie zamierza tego zmieniać. Kiedy śni koszmary o tym, że Hera znowu kradnie mu jego przydział bambusa, zgrzyta przez sen zębami.

 

Znani nieznani!

Było już siedmiu samurajów, było też siedmiu wspaniałych. Czas na siedem pand i na ich spektakularny coming out!

EustachyImię: EUSTACHY
Wiek: 29 lat
Masa ciała: 102 kg
Charakterystyka: senior  pośród pand w naszym zoo. Urodzony na wolności i pamiętający smak bambusa z prowizji Seczuan. Wiekowy i szanowany przez wszystkie pozostałe pandy – nawet przez Brykcjusza. Wcześniej energiczny i pełen żywiołowości, ostatnio podupadł niestety na zdrowiu i więcej czasu spędza w swoim legowisku. Wiele chwil dzieli z Zenobią, rozmawiając z nią o wszystkim i o niczym. Erudyta i dżentelmen w każdym calu, jest także szanowany przez cały ludzki personel zoo. Członek konwentu seniorów w zwierzęcym senacie, niezwykle popularny wśród turystów. Wzór do naśladowania dla młodszych zwierząt.

 

NoraImię: NORA
Wiek: 9 lat
Masa ciała: 69 kg
Charakterystyka: rozważna i romantyczna. Nora to młoda panda marząca o wielkiej miłości. Nie interesuje jej jednak żaden z kolegów z zoo. Wierzy w to, że wybranka spotka gdzieś poza jego murami więc zdarza jej się wymykać z wybiegu. W przeciwieństwie do innych pand nie włóczy się jednak po nocnych klubach, tylko wdrapuje się na jedno z okolicznych wzgórz i godzinami patrzy na Księżyc. Przeczulona na punkcie swojego wyglądu, nie lubi być dotykana przez kogokolwiek innego od Vanessy – pandziej wizażystki, odwiedzającej okazjonalnie zoo. Wierzy w duchy.

 

ManuelImię: MANUEL
Wiek: 18 lat
Masa ciała: 115 kg
Charakterystyka: młodość spędził w ogrodzie zoologicznym w Barcelonie. Mówi z wyraźnym, hiszpańskim akcentem. Uważa się za najseksowniejszą pandę w Europie i godzinami ćwiczy puszczanie oczka. Dużo je, uzasadniając to koniecznością dbania o swoje rezerwy tłuszczu, które zamierza spalać w trakcie miłosnych igraszek. Zagorzały kibic FC Barcelona, w swoim legowisku regularnie układa z pędów bambusa herb klubu. Król parkietu. Często przewodzi pandzim wymknięciom na dyskoteki.

 

ZenobiaImię: ZENOBIA
Wiek: 23 lata
Masa ciała: 76 kg
Charakterystyka: cicha i mądra. W dzieciństwie wpadła w ręce kłusowników. Uratowana przez chińskie służby trafiła wpierw do ogrodu w Szanghaju, a później do Europy. Od wielu lat przyjaźni się z Eustachym. Stanowi autorytet dla pozostałych pań, które często przychodzą do niej po poradę. Nie lubi Brykcjusza choć nigdy jawnie tego nie okazuje. Marzy o powrocie na wolność, ale brakuje jej odwagi do tego, aby zaplanować ucieczkę z zoo. Kolekcjonuje wachlarze. Przypominają jej o jej chińskich korzeniach.

 

AdolfImię: ADOLF
Wiek: 11 lat
Masa ciała: 99 kg
Charakterystyka: zamknięty w sobie i zakompleksiony. Adolf nie znosi swojego imienia i uważa, że nadano mu je za karę. Pesymistycznie nastawiony do każdego przeżywanego wydarzenia, zawsze przewiduje najgorszy możliwy rozwój wypadków. Nie lubi turystów. W szczególności małych dzieci bo uważa, że się z niego śmieją. Posłusznie wykonuje polecenia Brykcjusza, uważając, że ten jest wielkim liderem. Marzy o tym, by móc narodzić się na nowo. W nowym wcieleniu chciałby być wielbłądem.

 

RozaliaImię: ROZALIA
Wiek: 18 lat
Masa ciała: 78 kg
Charakterystyka: mało rozgarnięta i miewa luki w pamięci. Zdarza jej się zapominać imiona swoich przyjaciół. Wkręcona przez Herę w trakcie minionych Świąt Bożego Narodzenia, sądziła, że pod choinką znajdzie Toyotę Corollę, którą będzie mogła pojechać nad morze. Wierzy w potwory i sądzi, że Kraina Lodu została oparta na faktach. W wolnych chwilach próbuje zgłębić tajniki alfabetu bo chciałaby przeczytać kiedyś książkę telefoniczną. Rzadko bierze kąpiel bo zapomina.

 

MietekImię: MIECZYSŁAW
Wiek: 17 lat
Masa ciała: 103 kg
Charakterystyka: szalony imprezowicz. Wszyscy wołają na niego “Mietek”, więc kiedy ktoś nazywa go, używając jego pełnego imienia, rozdziawia pysk i wybałusza oczy. Lubi alkohol i balangi do samego rana. W wolnych chwilach pali znalezione na wybiegu niedopałki. Po kryjomu zdarza mu się robić jointy. Zdarza mu się, szczególnie po przyjęciu kilku głębszych nabijać z innych zwierząt więc nie jest lubiany poza swoja paczką. Trzyma sztamę z Manuelem, mimo że sam kibicuje Realowi. Nie lubi francuskich serów.

 

Podsumowanie

Tylko 15 pand, a ile historii! Wystarczyło je po prostu poznać. Mam nadzieję, że ten tekst uzmysłowił Wam, jak bogate jest królestwo zwierząt, zamieszkujących w pudełku Zooloretto. Od teraz, dobierając żeton pandy, przypatrzcie mu się uważnie i sprawdźcie z kim dokładnie macie do czynienia. Czy to Rozalia, Eustachy, czy może Manuel? Wystarczy uruchomić Waszą wyobraźnię, a jestem przekonany, że Wasze partie już nigdy nie będą takie jak dotychczas! Moje nie są!

Oświadczenie końcowe: w trakcie pisania tego tekstu nie ucierpiała absolutnie żadna panda.

Michel Sorbet

 

Michel Sorbet
Twitter