A na jakie gry Wy ostrzycie sobie zęby?

Nowy rok, nowe gry, nowe inwestycje (oczywiście w planszówki). W oparciu o plany wydawnicze możemy przygotować plan wydatków i zakupów na 2014 rok. Ja mam już kilka swoich typów.

piec_ogorkowPięć ogórków (Lacerta) – Prosta karcianka oparta o znaną w Europie grę Ogórek. Wariacji na temat karcianek nigdy za wiele w kolekcjach graczy, dlatego warto się nad nią zastanowić. Gra miała premierę w październiku. Ukazała się wtedy nakładem wydawnictwa 2F-Spiele. Jak na razie zbiera pozytywne opinie.

 

 

 

 
 

iknow
Dodatki tematyczne do iKnow: Nasza planeta, Moda&Trendy, Europa, Wynalazki (od TACTIC). Jako fanka tej gry, bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość. Grałam w podstawową wersję kilkakrotnie i jeszcze sporo nowych pytań przede mną. Dobrze wiedzieć, że nie musimy „oszczędnie” grać. Gdy znudzą nam się kategorie, lub gdy pytania będą się powtarzać, we wrześniu będziemy mogli sięgnąć po dodatek, który na pewno odświeży rozgrywkę.

 

 

sheepSheepzz (od Hobbity.eu) – kolejna karcianka. Tym razem coś dla młodszych graczy. W dodatku w grze występują moje ulubione (po kotach) zwierzęta – owce. Mechanika nawiązuje do znanej już gry Mow.

 

 

 

 

 

upior_w_operzeUpiór w operze (od Hobbity.eu) jako miłośniczka kryminałów i wszelkich opowiadań z dreszczykiem lubię tego typu historie. Detektyw kontra zły bohater, tym razem ukrywający się pod maską upiora. To na pewno dobra wiadomość dla fanów gry Mr Jack. Gra zbiera dobre oceny na BGG. Osoby, które grały już w ten tytuł potwierdzają,że nie zawiedziemy się. Cytuję: “new game old quality”.

 

 

 
 

splendor Splendor (od REBEL.pl) – do gry przekonuje mnie długość rozgrywki (ok. 30 minut), proste zasady, które można wytłumaczyć w kilka minut, a także temat i mechanika. Wcielamy się w postacie kupców, którzy kupują kopalnie, środki transportu itp., po to, by uzyskać jak najwięcej punktów prestiżu. Podobają mi się grafiki, a oznaczenia na kartach wydają się być czytelne. Lubię gry, w których nie tylko zagrywamy karty, ale też korzystamy z dodatkowych elementów, w tym przypadku z żetonów. Może to być ciekawa alternatywa do gier karcianych, które posiadam w swojej kolekcji.

 

 

bang Kościany Bang! (Bard) – należę do osób, które lubią grać w wersje karciane i kościane znanych planszówek. Tak jest na przykład z Osadnikami z Catanu, czy Zooloretto. Prawdopodobnie zamiana kart na kości również okaże się sukcesem. Na BGG wersja ta zbiera wysokie noty.

 

 

 

 
 

geniuszGeniusz  Geniusz GO!,  Geniusz Travel (Bard) – Geniusza znam, lubię i posiadam. Chętnie wypróbuję kolejne wersje tego klasycznego już tytułu.

 

 

 

 

 
 

swiniakŁap psiaka i Łap prosiaka (GRANNA) – gra Pick a polar Bear z rodziny Pick a … to mój faworyt jeśli chodzi o gry, które miały swoją premierę w Essen. Po pierwsze, bardzo podoba mi się grafika. Po drugie, zasady są banalnie proste. Bawimy się naprawdę wyśmienicie. Pomimo wielu rozgrywek nie nudzimy się. Cieszę się, że będę mogła zagrać też świnkami i pieskami. Gry te można łączyć – wtedy mamy więcej kart do wykorzystania. Jeśli szukacie czegoś sprawdzającego waszą spostrzegawczość, ten tytuł na pewno was nie zawiedzie.

 

slowkaGra w SŁÓWKA (GRANNA) – jeżeli nie załapaliście się na znaną w Polsce grę Łamisłówka, to w tym roku będziecie mogli nadrobić zaległości. Ukaże się jej nowa wersja – Gra w słówka. Może być ciekawą alternatywą do popularnych Scrabbli.

 

 

 

Dominika Gorgosz