Gry planszowe dla dwojga graczy – subiektywne, walentynkowe top 10

turbo serce grozy i po co to ściągałeśJuż niedługo 14 lutego, czyli Dzień Świętego Walentego. W tym dniu niektórzy przygotowują romantyczne kolacje przy świecach, zapraszają swoją drugą połówkę do kina albo na spacer w świetle księżyca. Natomiast jeśli znudziły wam się powyższe pomysły, to chcemy wam zaprezentować 10 gier, z którymi, według nas, najlepiej spędzić czas we dwoje. Na naszej liście na pewno nie znajdziecie gier z czerwonymi serduszkami i miłością wylewającą się z pudełka. Będą to różnego rodzaju tytuły, zarówno gry długie i krótkie, wymagające skupienia lub zręczności, owiane nutką tajemnicy i przygody. W związku z tym, jeżeli oboje jesteście zapalonymi graczami, to być może któraś z poniższych pozycji przypadnie wam do gustu.

10. Rój

DSCN0512W przerwie między epickimi rozgrywkami proponujemy tą grę abstrakcyjną. Niezwykle proste zasady, ale ogromna dawka strategii. No chyba, że macie ochotę inaczej spędzić czas, aniżeli starając się pokazać przeciwnikowi, czyj rój ma większą szansę na przetrwanie. Największą zaletą tej gry jest to, iż można w nią zagrać gdziekolwiek. W związku z tym, interesującym pomysłem jest połączenie romantycznego wypadu na miasto z szybką partyjką w Rój.

9. The Capitals

6Jeżeli chcielibyście konkurować ze sobą o to, kto jest lepszym burmistrzem, to musicie zagrać w grę The Capitals. Będziecie rywalizować ze sobą przez trzy ery, cały czas skrupulatnie rozwijając swoje miasto i dbając o dobrobyt jego mieszkańców. Wszystko po to, by na koniec wyłonić zwycięską metropolię, która będzie organizować światowe EXPO. Jest to gra wymagająca skupienia i dobrego planowania, ale zapewnia dobrą zabawę przez co najmniej 90 minut.

8. Roll Through The Ages

DSCN1027 Tym razem przenosimy się w czasie, ażeby zbudować własną cywilizacyjną potęgę. Przesadzone? Budujemy miasta, wznosimy wielkie budowle, wysyłamy naszych mieszkańców do pracy. A to wszystko w niecałe 45 minut i przy użyciu niezwykle ciekawie wykonanych elementów gry. Roll Through The Ages jest pozycją bardzo mobilną i można w nią grać wszędzie, podobnie jak w przypadku Roju. Niemniej osoby wokół może nieco rozpraszać odgłos turlających się po stole kostek.

7. Firefly: The Board Game

 DSCN1008Jeśli jesteście fanami twórczości Joss’a Whedon’a i macie niedosyt po kilku odcinkach serialu Firefly, to właśnie ta gra pozwoli wam wcielić się w rolę dowódcy Serenity. Z całą pewnością czeka was duża doza humoru, niesamowita przygoda i przede wszystkim nielegalne prace. Oczywiście w rozgrywce nie obędzie się od spotkania z Niską, Patience czy też niezapomnianą dla fanów serialu Verą. Trzeba zauważyć, że gra zajmuje zarówno sporo czasu, jak i miejsca. W związku z czym trzeba bardzo dobrze zaplanować jedno i drugie.

6. Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

 DSCN0396Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólna walka o przetrwanie. Możecie próbować wydostać się z bezludnej wyspy, albo spróbować osiedlić się na niej i żyć na odludziu, czekając na ratunek … albo atak dzikich zwierząt. Na pewno nie będziecie na niej próżnować, gdyż zawsze znajdzie się coś, co postawi wasze życie na szalę. Wówczas staniecie przed ważnymi decyzjami, które będziecie musieli wspólnie podjąć. Czyż to nie brzmi jak idealne zadanie dla dwojga?

5. Zimna Wojna 1945-1989

 DSCN0795Ta pozycja jest stworzona dla dwóch osób i nie tylko dla miłośników historii. Swoje spotkanie możecie zacząć od próby wyprostowania planszy własnymi … siłami. Rozgrywka przyniesie wam natomiast dużo emocji, w której będziecie próbowali zmienić bieg historii i doprowadzić do zwycięstwa wpływów amerykańskich nad wpływami sowieckimi. Proste zasady pozwolą wam dowodzić tymi dwoma potęgami przez kilka godzin. Tylko nie próbujcie za bardzo rozgrzać tej „zimnej” wojny, gdyż może to źle skończyć się dla całej ludzkości.

4. Le Havre

 DSCN0619Pozycja stworzona przez autora Agricoli oraz Caverny. Z całą pewnością znajdziecie w niej przypominające obie gry elementy. Zaletą tej pozycji są przede wszystkim proste zasady. Można powiedzieć, że gracz w jej trakcie stoi przed wyborem jednej z dwóch akcji. Pomimo tego wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Trzeba dużo i mądrze planować. W związku z tym rozgrywka może stać się dosyć długa. Jednak w jej trakcie nie nudzimy się, ponieważ cały czas trzeba planować i układać plany w planach.

3. Crokinole

 DSCN0962Coś zupełnie z innej beczki. Crokinole to gra łącząca element zręcznościowy z małą nutką strategii. Jeśli graliście kiedyś w kapsle lub lubicie curling, to jest to gra dla was. Niewątpliwie plusem tej gry jest to, iż długość rozgrywki można dopasować do swoich potrzeb. Wszystko w niej zależy tylko i wyłącznie od waszej umiejętności „pstrykania”. Czasem jeden zły ruch może popsuć cały układ na stole, zarówno wam, jak i waszej drugiej połówce. Niekiedy trzeba dobrze zastanowić się, jak i gdzie chcemy umieścić nasze piony.

2. Eldritch Horror

DSCN0996

Jeśli lubicie dreszczyk emocji oraz prozę Lovecraft’a to z całą pewnością ta pozycja doskonale sprawdzi się w gronie dwóch osób. Ponadto połączycie swoje siły walcząc wspólnie o przetrwanie świata, którym próbuje zawładnąć Przedwieczny. Będziecie musieli sami zdecydować, ile jesteście w stanie dać od siebie, aby rzeczywistość jaką znamy przetrwała. Wspaniała gra, ze wspaniałą opowieścią. Daje wiele satysfakcji, pomimo czyhającej wszędzie zagłady.

1. Letters from Whitechapel

DSCN0673Być może fabuła tej gry nie jest idealna na Walentynki, ponieważ jedno z nas wcieli się w Kubę Rozpruwacza, a nasza druga połówka będzie starać się nas złapać. Niemniej uważamy, że jest to idealny tytuł dla par. Gra ta, to swoisty pojedynek umysłów. Jeden gracz próbuje przechytrzyć drugiego. Wszystko w niej zależy od nas samych i nie ma w niej żadnych elementów losowych. Poniekąd możemy sprawdzić, jak przewidywalny jest nasz partner, jeśli uda się nam go złapać. W związku z tym pomijając fabułę i biorąc pod uwagę tylko mechanizm gry – idealna, nie tak długa, gra dla dwojga.

 

Wszystkie wymienione wyżej gry na dzień 7.II.2014 są dostępne w różnych sklepach. Wyjątkiem jest gra z pozycji numer jeden – Letters From Whitechapel. Niemniej nie macie się co martwić, gdyż wydawnictwo Galakta planuje ją wydać w wersji polskiej.

Mamy nadzieję, że chociaż niektóre z powyższych pozycji urozmaicą wasz wspólny czas spędzony przy jednym stole we dwoje.

Sylwia i Tomasz Waldowscy – for2players

for2players