GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #305

WSTĘP:

Zapraszam do zapoznania się z newsami z poniedziałku i wtorku. Tym razem powraca rubryka “bez komentarza”, nie ze względu na brak czasu, a brak pomysłu na komentarz

W tej edycji Gier w pigułce prawie połowa recenzji, do których Was odsyłam, to oceny gier dwuosobowych. Czyżby już było czuć zbliżające się walentynki?

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

W połowie lutego w Warszawie odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczynająca się 15 lutego o 10:00 impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę. Organizatorzy poinformowali o zmianie miejsca, w którym odbędzie się konwent, jak i na bieżąco aktualizują stronę, podając informacje o programie.

Blog Ja Ty Gry wraz z Miejskim Domem Kultury w Redzie zapraszają na walentynki przy planszówkach. Na miejscu różne atrakcje, a wśród nich konkursy z nagrodami. Impreza zaczyna się w walentynki o godzinie 18:00.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Do końca lutego można wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez blog Ciekawe Gry i sklep Basanti. Zgłaszane do konkursu zdjęcia powinny przedstawiać grające rodziny.

Konkurs na scenariusz do gry fabularnej ZamekFalkenstein został ogłoszony na JaTyGry. Scenariusze można wysyłać do 6 kwietnia, a szczegółów na temat konkursu dostarcza jego regulamin.

Do 13lutego można wziąć udział w konkursie walentynkowym organizowanym przez Grajfer. Aby mieć szanse na wygraną należy na adres konkursowy wysłać zdjęcie pt. „Ja i moja ukochana gra planszowa”.

WYDAWNICTWA:

W związku ze zbliżającą się premierą Wiedzy i Wojny Galakta opublikowała artykuł na temat tego, co oferować będzie rozszerzenie. Dodatek do Sid Meier’s Civilization ukazać ma się w marcu i wprowadzi możliwość korzystania z reform społecznych. Zmieniono także karty reżimów politycznych. O szczegółach zmian możecie dowiedzieć się z artykułu.

Wydawnictwo Lacerta przedstawiło swój plan wydawniczy na ten rok. Część pozycji jest już potwierdzona, a kilka czeka jeszcze na ostatnie uzgodnienia. Wśród gier zapowiedzianych na 2014 rok, oprócz nowości, znajdzie się sporo dodruków popularnych planszówek wydawnictwa (m.in. Agricoli czy Puerto Rico).

W tym tygodniu do sprzedaży trafi Nowy Jork, armia do Nueroshimy Hex. Na stronie Portalu znaleźć można jej krótki opis oraz instrukcję. Dodatek można też zamówić w sklepie wydawnictwa

BLOGI/SERWISY:

Na Polterze pojawił się tekst z cyklu Planszówkowe Boje. Porównywane w nim tym razem są dwie gry Adama Kałuży, opowiadające o górskich wspinaczkach. Mount Everest i K2 zostały ocenione w kategoriach takich jak wykonanie, wygląd, mechanika, regrywalność oraz klimat, skalowalność i interakcja.

W odcinku specjalnym podcastu Gradanie wywiad z Fabryką Gier Historycznych. W rozmowie poruszony został temat nowości, które planuje wydać FGH. Podsumowano także zeszły rok, a wywiad zahaczył nawet o gry wojenne.

Na temat planów wydawniczych Rebela napisało Games Fanatic. Jest to na razie wstępny plan, który może ulec zmianom, a dowiecie się z niego czego można spodziewać się od wydawnictwa w tym roku.

Na Games Fanatic WRS zrecenzował zapomnianego klasyka – Dżunglę. Tajemnicza pozycja, niewiadomego pochodzenia niezbyt dobrze wytrzymuje próbę czasu, jest jednak interesującym przykładem nowoczesnej gry planszowej. Ocena końcowa: 5/10.

Na blogu for2players pojawiło się tłumaczenie wersji dwuosobowych rozgrywek do Hotelu Samoa. Przygotowane przez twórcę gry warianty zostały sprawdzone i skomentowane przez Sylwię i Tomka.

Bez komentarza:

Krótki wpis na temat gier robionych przez znajomych umieścił na swoim blogu Ignacy Trzewiczek.

Unboxing Kingsburg znajdziecie na stronie Przystanek Planszówka.

RECENZJE:

Babelo zrecenzował Artur Tojza, autor bloga W pajęczej sieci. Towarzyska gra dla trzech i więcej graczy mocno rozczarowała recenzenta. Zmodyfikowane kalambury przerażają niemal wszystkim, a czas rozgrywki w praktyce znacznie przekracze pudełkowe 30 minut. Ocena końcowa 1,5/10.

Frakcjom do gry Summoner Wars przyjrzeli się autorzy bloga Pełną Parą. Jaskiniowe gobliny i Krasnoludy gildii to drugie talie frakcji, oferujące nowe jednostki i taktyki walki. Z obszernego tekstu dowiedzieć się można, jak sprawdzają się wojownicy, których karty dostajemy w dodatkach. Ocena końcowa: 10/10.

Druga część recenzji gry Bumerang pojawiła się na Przystanku Planszówka. Zapoznać się w niej można z zasadami i mechaniką gry. Kolejny, ostatni element recenzji powinien ukazać się 17 lutego. W nim poznamy też ocenę końcową pozycji.

Na Playing Daily recenzja 7 Ronin. W tej dwuosobowej grze gracze stają naprzeciw siebie wcielając się w roninów broniących wioski i atakujących ich wojowników ninja. Grę cechuje krótka rozgrywka (20-30 minut) oraz ładne i klimatyczne wykonanie.

Król i Zabójcy to asymetryczna gra dla dwóch graczy, której recenzja pojawiła się na Polterze. Jeden z graczy kierować będzie tytułowym królem i jego obstawą, a jego celem będzie dotarcie do wyznaczonego punktu na mapie. Druga osoba wcieli się w zabójców, którzy udając zwykłych przechodniów będą chcieli zamordować władcę. Krótki (ok. 30 minut) czas jednej partii może budzić apetyt na szybki rewanż. Ocena końcowa: 7,5/10.

Legendy Krainy Andor zostały na stronie Świat Gier Planszowych określone “przygodową łamigłówką”. Przy grze może bawić się 2-4 graczy, którzy spędzą nad planszą około 60-90 minut. W Legendach ładna oprawa graficzna i klimat mieszają się z koniecznością kalkulacji i przeliczania ruchów, co może być nieprzekonywające dla niektórych graczy. Ocena końcowa: 7/10.