GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #304

newsy ze świata gier planszowychWSTĘP:

Kolejne newsy i drugie już podsumowanie weekendu mojego autorstwa. Działo się sporo i w miarę możliwości starałem się wspomnieć o wszystkim. Dotarłem do dziewięciu recenzji, kilku unboxingów i garści innego rodzaju wpisów i tekstów. Jako że nie przepadam za pisaniem wstępów, to zapraszam do lektury

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

W połowie lutego w Warszawie odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczynająca się 15 lutego o 10:00 impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę. Organizatorzy poinformowali o zmianie miejsca, w którym odbędzie się konwent, jak i na bieżąco aktualizują stronę, podając informacje o programie.

Strona Ja Ty Gry wraz z Miejskim Domem Kultury w Redzie zapraszają na walentynki przy planszówkach. Na miejscu różne atrakcje, a wśród nich konkursy z nagrodami. Impreza zaczyna się w 14 lutego o godzinie 18:00.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Do końca lutego można wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez blog Ciekawe Gry i sklep Basanti. Zgłaszane do konkursu zdjęcia powinny przedstawiać grające rodziny.

Konkurs na scenariusz do gry fabularnej ZamekFalkenstein został ogłoszony na JaTyGry. Scenariusze można wysyłać do 6 kwietnia, a szczegółów na temat konkursu dostarcza jego regulamin.

Do 13lutego można wziąć udział w konkursie walentynkowym organizowanym przez Grajfer. Aby mieć szanse na wygraną należy na adres konkursowy wysłać zdjęcie pt. „Ja i moja ukochana gra planszowa”.

BLOGI/SERWISY:

W pajęczej sieci zaprezentowało opis rozpakowanych gier Old Town: Solo i Speed Cups. Znajdziecie w nim wrażenia, jakie wywołało pierwsze spojrzenie na grę a także wątpliwości, które wzbudziły opisywane pozycje.

Trzewik na Grach z Charakterem udostępnił skrót prezentacji Poratlu. W 35 slajdach podsumowana została działalność wydawnictwa w minionym roku.

Playing Daily poinformowało o zapowiadanej karciance spod znaku Gry o Tron. Nowa gra, tworzona przez Fantasy Flight Games ma ukazać się w drugiej połowie roku. Game of Thrones: Westeros Intrigue ma być przeznaczona dla 2-6 graczy.

Na blogu Win on board znajdziecie przydatną rozpiskę do Władcy Pierścieni LCG. Zawiera ona skrót instrukcji oraz dokładny spis faz. Po wydrukowaniu plik staje się poręczną kartą pomocy dla gracza.

Pojawił się drugi odcinek Rozmów ZnadPlanszy. Poruszony w nim został temat ilości gier na rynku oraz ich ceny. Z prawie 40 minutową rozmową możecie zapoznać się oglądając ją lub odsłuchując.

Wojtek Dziwok pisał o Mamutach. Nie chodzi bynajmniej o zwierzęta, lecz o łamigłówki online. Jest to ciekawe rozwiązane dla osób lubiących główkować i spędzających sporo czasu przed komputerem.

W cyklu „Z kamerą wśród pudełPoltergeist zaprezentował unboxing gry Agenci. W prawie pięciominutowym filmiku zobaczyć można wszystkie elementy gry. Polter przedstawił też polskie gry nominowane do Golden Geek Awards. Są nimi Robinson Crusoe, dodatek do tej gry Wyprawa HMS Beagle oraz Dziedzictwo.

Ciekawe Gry informują o kolejnej grze prezentowanej na targach zabawek w Norymberdze. Gra o nieznanym tytule ma wykorzystywać w swej mechanice oprogramowanie na urządzenia mobilne, a ukaże się najprawdopodobniej w Essen. Z tekstu dowiecie się o tematyce tej tajemniczej pozycji, zobaczycie też kilka zdjęć.

Pojawiła się lista 10 najbardziej przereklamowanych gier wg widzów Game Troll TV. Wytypowane pozycje budziły emocje już wśród omawiających ją autorów materiału, dyskusja na temat niektórych pozycji rozgorzała także w komentarzach pod materiałem.

Na Planszówki we dwoje prezentujemy kilka zdjęć z BattleLore 2nd edition. Grę, która dotarła do nas w weekend, na szybko oceniliśmy pod względem wykonania i zawartości.

RECENZJE:

Na blogu W pajęczej sieci pojawiła się recenzja gry Tezeusz: Mroczna orbita. Ta utrzymana w kosmicznych klimatach rodem z “Obcego” gra wg wielu sprawdza się najlepiej przy dwóch osobach, lecz grać w nią można nawet w piątkę. Partia powinna zająć orientacyjnie od 45 do 90 minut. Ocena końcowa: 8/10.

Recenzja gry Bohaterowie Wyklęci została opublikowana na Polterze. Jest to gra kooperacyjna przybliżająca historię tytułowych żołnierzy wyklętych. 2-4 osoby będą w rozgrywce prowadziły swoje oddziały wykonując zadania i zdobywając punkty chwały. Gra zajmuje około 30-60 minut, a zwycięzcą zostaje gracz, który na koniec rozgrywki uzbiera największą liczbę punktów. Ocena końcowa: 7/10.

Gildia Gier Planszowych zrecenzowała grę Wyścig po dyplom. Przeznaczona dla 2-4 osób karcianka to doskonały sposób na przeżycie studenckich emocji. Gracze wcielają się w niej w żaków starających się zaliczyć jak najwięcej semestrów i zwycięsko pokonać sesje. Ocena końcowa 7/10.

W weekend pojawiły się trzy recenzje na portalu Games Fanatic. Pierwsza z nich dotyczy dodatku do gry Evolution o podtytule Continents. Zawartość pudełka oferuje nowe cechy zwierząt i komplikuje rozgrywkę. Mimo zaznaczonego na pudełku limitu graczy (od 2 do 4) gra pozwala na zabawę w większym gronie (nawet do 8 osób). Ocena końcowa: 6/10.

KubaP zrecenzował dwie gry logiczne dla dwóch graczy – The Duke oraz Castellan. Pierwsza z nich (The Duke) to sfinansowany na Kickstarterze projekt, w którym występuje pewna losowość. Ocena końcowa 8,5/10.

Drugą omówioną grą jest Castellan. Oferująca proste zasady pozycja, to planszówka z elementami przestrzennymi. Ocena końcowa: 7/10.

Na stornie Przystanek Planszówka recenzja Hop! Hop!. Jest to jednoosobowa łamigłówka oferująca 40 zadań do wykonania. Różna ich trudność sprawia, że jest to gra zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ocena końcowa: 9+/10.

Recenzja Doomsday, armii do gry Neuroshima Hex została opublikowana na stronie Neuroshima Hex. Jest to kolejna frakcja, z której mogą korzystać gracze tej dwuosobowej gry. Z tekstu dowiecie się co oferuje Doomsday, zarówno ze strony mechanicznej jak i wizualnej. Ocena końcowa: 9/10.

Mirosław Gucwa przyjrzał się grze Milionerzy i bankruci. Krótka, skierowana do planszówkowiczów grających w gronie 3-5 osób gra oparta jest na mechanizmie licytacji. Proste zasady obiecują, że łatwo będzie można dać się ponieść emocjom towarzyszącym licytacji.

WIDEORECENZJE:

Wookie (wraz z żoną) zrecenzował Rampage. Podczas półgodzinnej rozgrywki od 2 do 4 graczy będzie miało okazję zdemolować miasto. W Rampage gra się szybko, jednak należy nastawić się na czasochłonne przygotowanie rozgrywki. Proste zasady pozostawiają pewną dozę dowolności, co niekoniecznie musi być postrzegane jako zaleta, jednak zabawy i śmiechu nie powinno zabraknąć. Ocena końcowa: 8+/10.