GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #303

Gry planszowe i karciane - najświeższe wadomościWSTĘP:

Przedstawiam Wam newsy ze środy i czwartku. Mam nadzieję, że nic mi nie umknęło, chociaż jedna z recenzji pojawiła się późnym wieczorem i zauważyłem ją dopiero podczas kontrolnego sprawdzania Przypominam też, że Board Times nadal poszukuje osób do tworzenia newsów.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

W najbliższy weekend odbędzie się VI edycja Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych. Organizatorzy zapraszają 8 i 9 lutego w godzinach od 10:00 do 20:00 (w sobotę) i do 18:00 (w niedzielę). W ostatnich dniach na stronie wydarzenia pojawiły się informacje o atrakcjach, które będą czekać na uczestników. Wśród nich między innymi turnieje, prezentacja gier wydawnictwa Phalanx oraz pokaz gry Pan Lodowego Ogrodu.

W połowie lutego w Warszawie odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczynająca się 15 lutego o 10:00 impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę. Organizatorzy poinformowali o zmianie miejsca, w którym odbędzie się konwent, jak i na bieżąco aktualizują stronę, podając informacje o programie.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Do końca lutego można wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez blog Ciekawe Gry i sklep Basanti. Zgłaszane do konkursu zdjęcia powinny przedstawiać grające rodziny.

Konkurs na scenariusz do gry fabularnej Zamek Falkenstein został ogłoszony na Ja Ty Gry. Scenariusze można wysyłać do 6 kwietnia, a szczegółów na temat konkursu dostarcza jego regulamin.

WYDAWNICTWA:

Wydawnictwo Black Monk Games na swoim facebookowym profilu ogłosiło jedną ze swoich premier na rok 2014. Gra Kingsport Festiwal ukaże się w drugiej połowie roku, a inspirowana jest jednym z opowiadań H.P. Lovecrafta.

Galakta udostępniła erratę oraz FAQ do gry Sid Meier’s Civilization. Plik można pobrać ze strony wydawnictwa.

BLOGI/SERWISY:

Zapowiedzi wydawnictwa Tactic zostały ujawnione przez GamesFanatic. W tym roku ukaże się kilka gier oraz dodatków do pozycji już będących w sprzedaży.

Blog Win on board zajął się tematem pudełek do gier. Świetnie dopasowane do wymiaru elementów gier planszowych, solidnie wykonane z drewna pudła prezentują się świetnie. Z wpisu dowiecie się skąd można zdobyć pudełka, których zdjęcia prezentowane są na blogu.

GameTrollTV opublikował przedostatni film z listy 50 najlepszych gier wg widzów. Przedstawione są w nim pozycje z miejsc 20-11. Ostatni odcinek z finałową dziesiątką pojawić się ma w przyszłą środę o godzinie 15.

Na blogu Ignacego Trzewiczka tekst na temat nagród Golden Geek Award. Artykuł jest ciekawy, bo mówi o grach, wśród których znalazły się Dziedzictwo i Robinson Crusoe wydane przez Portal. Pozostając w temacie nominacji do GGA Trzewik dzieli się grami z listy, z którymi nie miał wcześniej do czynienia. Ostatni wpis z 6 lutego to jedynie obrazek. Przedstawia on menu aplikacji, którą jest gra 51. Stan.

RECENZJE:

Qwixx, szybka gra kościana, została zrecenzowana na Games Fanatic. Szybka, przeznaczona dla 2-5 graczy „kościanka” cechuje się prostymi regułami i dynamiczną rozgrywką. Wysoka ocena wystawiona przez recenzenta (grag) nie jest jednak podzielana przez wszystkich, o czym można się przekonać czytając wypowiedź Vestera pod tekstem. Ocena końcowa: 8/10.

Na blogu Ciekawe Gry pojawiła się prezentacja Archipelago. Jak zauważył któryś z komentujących w tekście nie ma zbyt wiele opinii, jednak obszernie przedstawiono samą rozgrywkę i zawartość pudełka. Jest to gra dla 2-5 osób, w której można samodzielnie wybrać wariant czasu rozgrywki.

Poltergeist zamieścił recenzję gry Tajemnicze Domostwo. Mimo słabszego wariantu dwuosobowego (gra przeznaczona dla 2-5 graczy) Domostwo uzyskało bardzo wysoką ocenę. Czas rozgrywki wynoszący około 45 minut w połączeniu z tematyką i prostymi zasadami okazały się receptą na sukces. Ocena końcowa: 9/10.

W pajęczej sieci recenzja planszówki Dziedzictwo: Testament Diuka De Crecy. Gra oferuje możliwość rozgrywki od jednego do czterech graczy w czasie około 60. minut. W Dziedzictwie w oczy rzuca się (oprócz ładnego wykonania) losowość i niewielka ilość interakcji, które mogą być postrzegane zarówno jako wady, jak i zalety. Ocena końcowa: 7/10.

Malash na swoim blogu opisał swoje odczucia w stosunku do gry Amerigo. Wyczekiwana przez recenzenta gra, autorstwa Stefana Felda, niestety zawiodła. Tekst jest długi, bo równie wielkie były emocje związane z grą. Amerigo przeznaczone jest dla 2-4 osób i zajmuje około 90 minut. Ocena końcowa: 5/10.

Na stronie Przystanek Legnica zrecenzowana została gra Pixel Tactics 2. Jest to odpowiedź twórcy na zarzuty pod względem średniej regrywalności części pierwszej. Karcianka dla dwóch graczy bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do Pixel Tactics. Ocena końcowa 4/6.

Przystanek planszówka przyjrzał się familijnej grze Bumerang. Opublikowana pierwsza z trzech części recenzji skupia się na wyglądzie i zawartości gry. Pierwsze wrażenia z przeznaczonej dla 3-5 graczy gry są bardzo pozytywne. Ocena powinna pojawić się w ostatnim wpisie z recenzją.

Swoją opinią na temat gry Enclave: Zakon Krańca Świata podzieliła się Scheherazade. Gra bazująca na prozie Marii Lidii Kossakowskiej najlepiej sprawdza się przy czterech graczach lecz można w nią grać już we dwie osoby. Oceny liczbowej brak, ale gra wywołała pozytywne wrażenie i jest godna wypróbowania.

Na prowadzonym przeze mnie blogu Planszówki we dwoje zrecenzowaliśmy grę Seasons (Pory roku). Ta znakomicie sprawdzająca się na dwóch graczy, kolorowa gra zajmuje około godziny. Grać w nią jednocześnie mogą 2-4 osoby. Ocena końcowa: 8/10.

WIDEORECENZJE:

Gildia Gier Planszowych prezentuje długą wideorecenzję gry Mage Knight. Jest to dość czasochłonna i zaawansowana pozycja przeznaczona raczej dla doświadczonych graczy (od 1 do 4). Filmik przedstawia opinię na temat podstawki tej gry w klimatach fantasy.

Board Games TV zrecenzowało grę Serrrki! To gra dla dzieci od 2 do 5 graczy, w które rozgrywka trwa do 20 minut. Ocena końcowa 4/5.

Gradanie zajęło się grą Compounded. 2-5 graczy przeniesie się do laboratorium, w którym będzie pracować nad związkami chemicznymi. Na blogu znajdziecie filmik prezentujący zasady gry oraz jej wygląd, a recenzja umieszczona jest w formie nagrania (podcastu). Oceny końcowe: 0/1, 1/1, 1/1.