GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #302

newsy o grach planszowych i karcianychWSTĘP:

Witam w zbiorze newsów z początku tygodnia (czyli z poniedziałku i wtorku). W tym zestawieniu postanowiłem trochę odejść od przyjętych komentarzy dotyczących recenzji. Zamiast krótkiego skrótu linkowanego tekstu w komentarzu znajdziecie informację na temat gry, często bazującą na danej recenzji. Jeśli tego typu opisy się Wam nie spodobają, piszcie. W takim wypadku powrócę do tych wcześniejszych i już sprawdzonych.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

W najbliższy weekend odbędzie się VI edycja Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych. Organizatorzy zapraszają 8 i 9 lutego w godzinach od 10:00 do 20:00 (w sobotę) i do 18:00 (w niedzielę).

W połowie lutego w Warszawie odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczynające się 15 lutego o 10:00 impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Do końca lutego można wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez blog Ciekawe Gry i sklep Basanti. Zgłaszane do konkursu zdjęcia powinny przedstawiać grające rodziny.

WYDAWNICTWA:

Galakta niedługo rozpocznie zbieranie zamówień na dodatki do gier wydawane w formie Druku na Żądanie. W ofercie wydawnictwa pojawi się, oprócz dotychczas dostępnych produktów, pięć nowych rozszerzeń. Trzy z nich to Koszmarne Talie do Władcy Pierścieni LCG, a pozostałe dwie to dodatek do Gry o Tron i Posiadłości Szaleństwa.

Na Facebooku zadebiutował profil wydawnictwa Board&Dice, twórców Piwnego Imperium.

BLOGI/SERWISY:

Na stronie Games Fanatic Mateusz Albricht opublikował swój artykuł z serii Dzienniki projektantów. Wpisy dotyczyć będą finansowanego na Kickstarterze projektu Convicted, a w pierwszym autor dzieli się przemyśleniami na temat początków powstawania gry.

Kolejny odcinek podcastu został udostępniony przez 2 Pionki. Tym razem, w ponad godzinnej audycji, został poruszony temat targów zabawek w Norymberdze oraz gier wojennych.

Na blogu for2players pojawiły się dwa nowe wpisy. Pierwszy z nich to podsumowanie stycznia. Oprócz spisu tekstów Sylwii i Tomka, które znajdziecie na Board Times, autorzy podzielili się również planami na luty. Drugi z wpisów to relacja ze spotkania ze znajomymi. Naturalnie spędzonego przy grach planszowych, między innymi Exodus Proxima Centauri i Horror w Arkham.

Gra Franko2 Print and Play została udostępniona przez Filipa Głowacza oraz Ireneusza Huszcza, twórców Piwnego Imperium. Szybka i prosta gra to projekt „drukuj i graj”, który można bez dodatkowych kosztów ściągnąć i wydrukować.

Na blogu Zgrani, na platformie Znad Planszy, krótki wpis z wrażeniami z gier iKnow oraz Escape from Atlantis. Gry spodobały się na tyle, że trafiły na listę życzeń Dominiki Gorgosz.

Win on board zamieścił poradnik Wojciecha Wójcika do gry Władca Pierścieni LCG. Polska wersja tekstu opublikowanego na BoardGameGeek to porady do gry jednoosobowej. Znajduje się w nim wszystko, czego potrzebować może początkujący gracz, od wstępnych rad po przydatne linki.

RECENZJE:

Na Polterze pojawiła się recenzja Budowy zamku wydawnictwa FoxGames. Jest to dość prosta gra skierowana do młodszych graczy (6+) oparta na mechanice memory. Mimo tego, że targetem gry są dzieci, to występuje w niej też wariant, który powinien zadowolić nawet dorosłych. W Budowę zamku może grać od dwóch do czterech graczy, a rozgrywka zajmuje wg wydawcy około 20 minut. Ocena końcowa 8/10.

W pajęczej sieci przedstawiony został Stupromilowy las. Przeznaczona dla pełnoletnich gra zalicza się do gatunku “alkogier”. Można w nią grać w gronie 3-5 osób, a jedna partia zajmuje około 15-30 minut. Ocena końcowa 7/10.

Veridiana zajęła się oceną gry Founders of the Empire.  W Założycielach Imperium, będących grą rodzinną, gracze będą mogli, za pomocą żetonów i kafelków, rozwijać własną cywilizację. Krótka (około 30 minut) gra dla 2-4 graczy nie porywa rozmachem, ale oferuje przyjemną, mało skomplikowaną rozgrywkę. Ocena końcowa 6,5/10.

UncleLion na blogu Przystanek Planszówka zaprezentował pierwszą część recenzji gry Relic Runners. Pierwszy z trzech planowanych tekstów przedstawia zawartość tej kierowanej dla 2-5 graczy pozycji.

Na Gry Planszowe – okiem planszoholika recenzja gry Seasons. Piękna, kolorowa i działająca na dwóch graczy – dynamiczniej niż w większym gronie (maksymalnie mogą grać cztery osoby) – gra opowiadająca o turnieju magów. Jedna rozgrywka powinna zamknąć się w ciągu 60 minut. W tym czasie przebrniemy przez trzy lata turnieju, który wyłoni najlepszego czarodzieja. Oprawa graficzna może przyciągnąć do gry nawet niedzielnych graczy. Ocena końcowa 6/10.

Gringo, promowane nazwiskiem Wojciecha Cejrowskiego, zostało ocenione na blogu Zgrani. Opowiadająca o podróżach planszówka oparta jest na blefowaniu oraz rozpracowywaniu przeciwników. Do planszy może zasiąść od trzech do sześciu graczy. Ocena końcowa 4/5.

WIDEORECENZJE:

Wookie w kolejnej recenzji zajął się grą Budowa zamku. Jest ona ciekawą pozycją szczególnie dla młodszych graczy, jednak nawet dorosłym dostarczy rozrywki jako przerywnik, lub szybka gra dla zabicia czasu.7/10

Na Board Game Girl przedstawiona została gra Trajan. Jedna z ulubionych pozycji recenzentki to dość długa, zajmująca do około dwóch godzin i wymagająca sporo myślenia gra. Pozycja przeznaczona dla 2-4 osób sprawdza się równie dobrze przy dwóch jak i czterech graczach.

Ciekawe Gry zaprezentowały kolejny filmik – rzut okiem Marty na grę Grzechotnik (Rattle Snake). Oprócz wrażeń dziewczynki z gry, które można obejrzeć pod filmem znajdziecie również krótki opis gry z perspektywy rodzica. Ze względu na niewielkie elementy gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku powyżej 8. lat.