GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #301

news729x6581WSTĘP:

Po dwutygodniowej przerwie powraca zestawienie newsów z planszówkowego świata. Miło mi powitać Was w pierwszym (i mam nadzieję nie ostatnim) tego typu wpisie mojego autorstwa. Zapraszam do przeczytania podsumowania minionego weekendu.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

W najbliższy weekend odbędzie się VI edycja Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych. Organizatorzy zapraszają 8 i 9 lutego w godzinach od 10:00 do 20:00 (w sobotę) i do 18:00 (w niedzielę).

W połowie lutego w Warszawie odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczynająca się 15 lutego o 10:00 impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Do końca lutego można wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez blog Ciekawe Gry i sklep Basanti. Zgłaszane do konkursu zdjęcia powinny przedstawiać grające rodziny.

WYDAWNICTWA:

Galakta zapowiedziała nowy dodatek do gry figurkowej X-Wing. Wraz z nowym statkiem wprowadzone zostaną tryb rozgrywki filmowej oraz wariant epicki, w których wykorzystywany będzie nowy transportowiec.

BLOGI/SERWISY:

Na blogu Board Games Factory poruszony został temat egzemplarzy recenzenckich. Otrzymywanie darmowych gier do oceny jest miłe, jednak problem powstaje, gdy zaczynają one zajmować zbyt dużo miejsca. Wpis przedstawia możliwe sposoby pozbycia się niechcianych gier i ich konsekwencje.

Michał Oracz na blogu Gry z Charakterem opisuje nową armię do Neuroshimy Hex. Z tekstu nie dowiadujemy się zbyt wiele na temat tego, czym może zaskoczyć Missisipi. Fani gry będą jednak zadowoleni, bo wpis pokazuje, że w Neuroshimie drzemie jeszcze duży potencjał, a pomysłów na nowe frakcje w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć.

Relację z Norymberskich Targów Zabawek można znaleźć na blogu Ciekawe Gry. Z dziesięciu wpisów poświęconych planom różnych wydawnictw dowiecie się, jakie nowości prezentowano na targach. Oprócz krótkich opisów w każdym z tekstów znajduje się sporo zdjęć przedstawiających prezentowane gry.

Autorzy Ja Ty Gry przypominają serię artykułów Fenomen Gier. W pierwszej opublikowanej części można przeczytać na temat korzyści płynących z grania i gier edukacyjnych.

Bez komentarza:

Kwiatosz we wpisie “Nie miej uczuć, wygraj życie” dzieli się radami jak za pomocą gier planszowych wykształcić sobie objawy psychopatii.

Na blogu Win on board porada jak niewielkim kosztem zapełnić puste miejsce w pudełkach od gier.

Allgemeine Festung dzieli się długimi rozważaniami na temat “powergamingu” oraz “munchkinizmu“.

 

RECENZJE:

Na stronie Games Fanatic Tonks zajęła się oceną gry Świat Dysku: Wiedźmy. Mimo ładnego wyglądu gra może zniechęcać doświadczonych graczy prostą mechaniką polegającą na ciągłym rzucaniu kością i tym samym dużą losowością. Nie jest to zła pozycja, jednak odnosi się wrażenie, że jej potencjał nie został wykorzystany. Ocena końcowa: 5/10. (BGG #2977 Avg. 6.1 / Geek. 5.7 / 328)

KubaP zrecenzował rodzinną imprezówkę Time’s Up! Family. W zamieszczonym na Games Fanatic tekście można przeczytać, że gra jest dobrą pozycją dla całych rodzin. Nawet doświadczeni gracze nie powinni przy niej narzekać na nudę, jednak grając w takim gronie lepszym wyborem będzie jej “dorosła” wersja. Ocena końcowa: 7/10. (BGG #3482 Avg. 7.0 / Geek. 5.6 / 72)

Recenzje puzzli na portalach o grach planszowych są rzadkością, jednak tego typu łamigłówki wpisują się w nurt planszowej rozrywki. Na stronie Przystanek Planszówka pojawiła się recenzja układanki Puzzle Londyn – kolaż. Produkt cechuje się dobrze dobranym obrazkiem i w swojej kategorii jest przyjemnym sposobem na spędzenie czasu. Recenzent odnotował jednak brak informacji na temat lokacji znajdujących się na układanym obrazku, które mogłyby być miłym dodatkiem do puzzli. Ocena końcowa: 8/10.

Na blogu Planszówki – okiem planszoholika autor krótko omawia skojarzeniową grę Dobble. Prosta, oferująca kilka wariantów gra dobrze sprawdza się jako filler lub rozgrzewka przed cięższymi tytułami. Wygodne i poręczne pudełko pozwala bez większych problemów zabrać ją na przykład w podróż. Ocena końcowa: 5/5. (BGG #500 Avg. 6.9 / Geek. 6.6 / 2264)

Bez komentarza:

Na stronie W pajęczej sieci recenzja gry Guildhall. Ocena 9/10. (BGG #432 Avg. 7.2 / Geek. 6.7 / 1349)

Przystanek Legnica zrecenzował Pixel Tactics. Ocena 4,5/6. (BGG #1047 Avg. 7.7 / Geek. 6.2 / 282)

WIDEORECENZJE:

Board Games Factory w filmiku przedstawia grę Władca Pierścieni. Wykonanie gry jest dobre, a w pudełku nie znajdziemy wiele pustego miejsca. Grafiki na elementach prezentują różny poziom, jednak wszystkie zostały stworzone specjalnie na potrzeby gry. Jest to gra skierowana raczej do mniej doświadczonych graczy, wyjadacze mogą czuć się nią znużeni. Wątpliwa jest regrywalność gry, gdyż jest to pozycja trochę przewidywalna. Dzięki prostej mechanice oraz ciekawemu tematowi gra może przypaść do gustu młodszym graczom, którym nie powinna przeszkadzać losowość. Ocena końcowa: 62%/100%.