GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #300

WSTĘP:

Niestety dzisiejsze zestawienie stoi głównie pod znakiem “Bez komentarza” w kategorii Recenzje. Tendencja ta może utrzymać się jeszcze przez kilka wydań, ale mam nadzieję, że potem uda się ją szybko odwrócić.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

Zapowiedź trzeciej edycji PORTALkonu znajdziecie na stronie wydawnictwa Portal Games. W czasie imprezy możecie spodziewać się m.in. ogłoszenia planów wydawniczych na pierwsze półrocze, turniejów czy prezentacji prototypów. Organizatorzy zapraszają do Gliwic w dniu 25. stycznia.

– Zapraszamy na Weekend Toruńskiej Fantastyki odbywający się w dniach 1-2. lutegoRozpoczęcie w sobotę w samo południe, a zakończenie w niedzielę o godzinie 16:00.

W połowie lutego odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczęcie w 15 lutego o 10:00, a zakończenie następnego dnia o godzinie 18:00.

TRWAJĄCE KONKURSY:

W konkursie zorganizowanym przez serwis Gildia.pl możecie wygrać Stupromilowy Biznes. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie. Konkurs trwa do 27. stycznia 2014.

Blog Ciekawe Gry i sklep Basanti ogłosili konkurs fotograficzny. Tematem nadsyłanych zdjęć powinno być granie w gronie rodzinnym. Konkurs trwa do końca lutego.

WYDAWNICTWA:

Poznaliśmy tytuł polskiego wydania Eldritch Horror, nad którym pracuje Galakta. Osoby planujące opublikowanie własnej gry, wydawnictwo zachęca do wzięcia udziału w konkursie dla autorów. Druga tura przyjmowania prototypów trwa do końca lutego.

Fabryka Gier Historycznych zaprasza do Lublina na Sobotę z grami planszowymi. Impreza odbędzie sie 1. lutego w godzinach 12:00 – 18:00.

BLOGI/SERWISY:

– Pojawiły się kolejne dwie części wydawniczych zapowiedzi, do których dotarł Games Fanatic. Na początek Board & Dice, a w ich planach wciąż tematy chmielowe – dodatek do Piwnego Imperium – Polskie Browary i Puby oraz dwa samodzielne tytuły Piwne Imperium – Piwowar i Naczelnik. W drugim z tekstów swoją wizję wydawniczą przedstawia Badger’s Nest i również zapowiada trzy tytułyKroniki Arkasis: AURORA, Kwiat Paproci oraz Rycerze Pustkowi.

2Pionki udostępniły 21. odcinek swojego podcastu. O dziwo klimat delikatniejszy niż zwykle – pewnie przyczaili się przed kolejną odsłoną.

– Jeśli wciąż nie macie dość Ignacego Trzewiczka, to na jego blogu Gry z charakterem czekają na Was dwa nowe wpisy. Pierwszy – krótki – traktuje o tym, jak pracownicy Portal Games po dwakroć wymyślili grę niemal identyczną jak Tash-Kalar, ale… nigdy jej nie wydali. W drugim tekście znajdziecie opis czterech najważniejszych plebiscytów planszówkowych. Autor zachęca również do zagłosowania na gry wydawnictwa Portal Games, aby pomóc im zakwalifikować się do konkursu 2013 Golden Geek Awards.

Serwis Gildia.pl informuje o wydawniczych planach Cryptozoic Entertainment, wśród których znalazła się nowa gra karciana do serii Naruto.

– Na stronie Świata Gier Planszowych pojawiła się również informacja o dostępności najnowszego wydania magazynu. Numer wydany z “lekkim” opóźnieniem, ale w ramach rekompensaty rozszerzony do 87 stron, z których 25 dostępnych jest w formie darmowej próbki.

Na blogu for2players znajdziecie wrażenia z rozgrywki w karciankę Lis Pustyni oraz pierwsze poważne zarzuty jakie stawia grze autorka wpisu. Nie krępujcie się wejść z nią w dyskusję na temat tego, jak potraktowała wspomniany tytuł – może lekka presja przyspieszy publikację pełnej recenzji ;-).

– Obszerne zestawienie sposobów wyboru gracza rozpoczynającego umieszczono na blogu TataGeek.com. Na następną sesję planszówkową wybierzcie tylko tytuły, które nie obrócą się przeciwko Wam – radzę zatem unikać Kragmorthy :-).

Bez komentarza:

Podsumowanie roku 2013 przez wydawnictwo Board and Dice w serwisie ZnadPlanszy.pl.

Jak informuje Poltergeist pojawiły się nowe scenariusze do Zombicide.

RECENZJE:

– Jakub Głazik, jeden z redaktorów bloga Ciekawe Gry, ocenił Firefly: The Game (2013). Większość mechanizmów, niektóre wyraźnie zapożyczone z innych gier, działa bez zarzutu. Jedynym zauważalnie doskwierającym elementem jest duża losowość przy dobieraniu kart w fazie ruchu. Tytuł z pewnością jest gratką dla fanów kultowego serialu, zaś pozostali gracze dla bezpieczeństwa powinni wypróbować grę przed zakupem. Jak pisze autor recenzji “W “Firefly: The Game” nie ma właściwie nic oryginalnego.”. Ja zaś dodam od siebie – “nic, oprócz Firefly” :). (BGG #413 Avg. 7.5 / Geek 6.8 / 1022)

Przystanek Planszówka wydał wyrok na imprezówce Karaluszek kłamczuszek – edycja królewska (2012). W swojej kategorii gra sprawuje się przyzwoicie ze względu na proste zasady, krótki czas rozgrywki i element blefu. Warto zaznaczyć, że dobra zabawa zaczyna się dopiero przy czwórce graczy, chociaż wydawca sugeruje możliwość sensownej gry już w duecie. Ocena końcowa 7/10. (BGG #2277 Avg. 6.9 / Geek 5.8 / 191)

Bez komentarza:

Mage Wars: Druid vs. Necromancer (2013) – recenzja Artura Tojzy. Ocena końcowa 8.5/10 (BGG b/d Avg. 9.0 / Geek 6.1 / 123)

– Glass Road (2013) – recenzja na blogu Po dwóch stronach planszy.  (BGG #383 Avg. 7.6 / Geek 6.8 / 905)

7 dni Westerplatte (2013) – recenzja Agnieszki Weidemann. (BGG #3309 Avg. 7.0 / Geek 5.7 / 92)

– Milionerzy i bankruci (1995) – recenzja na blogu Kobieta i planszówki. Ocena końcowa 7/10. (BGG #512 Avg. 6.8 / Geek 6.6 / 3456)

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe (2013 / org. 2003) – recenzja Adama Sowińskiego. (edycja oryginalna BGG #2691 Avg. 6.2 / Geek 5.8 / 413)

WIDEORECENZJE:

Gra 7 ronin doczekała się wideorecenzji autorstwa Łukasza Woźniaka (z mikroasystą małżonki na początku). Gra w zamyśle miała opierać się na blefowaniu i próbach roszyfrowania planów oponenta, ale w praktyce często sprowadza się jedynie do ich ślepego zgadywania. Ocena końcowa 6/10. (BGG b/d)

Jak zwykle krótko zwięźle i na temat recenzuje Board Game Girl. Tym razem pod lupę trafiła Libertalia (2012) – gra w pirackich klimatach, której mechanika opiera się na blefowaniu i przewidywaniu posunięć przeciwnika. (BGG #253 Avg. 7.3 / Geek 7.0 / 2927)

 Bez komentarza:

Rampage (2013) – wideorecenzja Rafała Bobryka. Ocena końcowa 4/5 (BGG #253 Avg. 7.3 / Geek 6.5 / 811)

Obrazek tytułowy pochodzi ze strony wydawnictwa Galakta – https://boardtime.pl/wp-content/uploads/2014/01/eldritch_horror_pl1.jpg