GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #299

Zimowe_opowie%C5%9Bci.jpg
WSTĘP:

Na końcu zestawienia powstała nowa kategoria – Bez komentarza. Wpadają tam materiały, które oczywiście na komentarz zasługują, ale ze względów czasowych nie zostały nim obdarzone.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

– Oficjalną zapowiedź trzeciej edycji PORTALkonu znajdziecie na stronie wydawnictwa Portal Games. W czasie imprezy możecie spodziewać się m.in. ogłoszenia planów wydawniczych na pierwsze półrocze, turniejów czy prezentacji prototypów. Organizatorzy zapraszają do Gliwic w dniu 25. stycznia.

– Zapraszamy na Weekend Toruńskiej Fantastyki odbywający się w dniach 1-2. lutego. Rozpoczęcie w sobotę w samo południe, a zakończenie w niedzielę o godzinie 16:00.

W połowie lutego odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczęcie w 15 lutego o 10:00, a zakończenie następnego dnia o godzinie 18:00.

TRWAJĄCE KONKURSY:

W konkursie zorganizowanym przez serwis Gildia.pl możecie wygrać Stupromilowy Biznes. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie. Konkurs trwa do 27. stycznia 2014.

Blog Ciekawe Gry i sklep Basanti ogłosili konkurs fotograficzny. Tematem nadsyłanych zdjęć powinno być granie w gronie rodzinnym. Konkurs trwa do końca lutego.

WYDAWNICTWA:

Obszerny tekst na stronie Galakty związany jest ze zbliżającą się polską premierą Zimowych Opowieści – tytułu korzystającego z mechaniki opartej na wspólnym opowiadaniu historii przez graczy. Wydaje się jednak, że gra wprowadza ten rodzaj rozrywki na poziom zupełnie inny niż ten, który spotykaliśmy w planszówkach do tej pory.

BLOGI/SERWISY:

Trwa Polski MatHandel, edycja 17., o czym przypomina Adam Badura z serwisu ZnadPlanszy.pl.

Głównym bohaterem piątej części cyklu, publikowanego przez Games Fanatic,  jest plan wydawniczy wydawnictwa Bard na drugi kwartał. Zapowiada się bardzo ciekawie: 1989: Jesień NarodówBang! w wersji kościanej oraz nowy tytuł z rodziny Geniusz.

– Na blogu Gry z Charakterem pojawił się wpis autorstwa Michała Oracza. Myślę że spora grupa w planszówkowym świecie postrzega autora tekstu głównie jako wybitnego twórcę gier, z naciskiem na jedną z nich – Neuroshimę Hex. Artykuł pokazuje jednak drugą, równie ciekawą “stronę medalu” – gracza pełnego pasji. Lektura obowiązkowa ;-).

 – Maciej Jesionowski, w artykule zamieszczonym na blogu Ja Ty Gry, przygląda się psychologicznym aspektom gier fabularnych. Wytacza przy tym ciężkie działa, bo nawiązuje do kontrowersyjnego eksperymentu profesora Zimbardo, z początku lat 70. ubiegłego wieku.

– Zgodnie z informacją podaną przez portal Neuroshima Hex, na platformie VASSAL pojawił się moduł do gry zawierający wszystkie oficjalne armie w wersji 2.5.

Na blogu for2players znajdziecie opis pierwszych wrażeń z rozgrywki w Eldritch Horror. Autor tekstu już dwukrotnie doprowadził do zagłady świata, więc na pełną recenzję przyjdzie nam zapewne poczekać do chwili rozegrania zwycięskiej partii. Znając gry inspirowane prozą Lovecrafta, może to zająć “trochę” czasu ;-).

Kategorię wywiadów zdominował ostatnio PrzystanekLegnica. Kolejną osobą, którą zasypują pytaniami jest Chris James – projektant gier i założyciel wydawnictwa Stratus Games. Bohater wywiadu opowiada o swojej pracy w planszówkowej branży i krótko przedstawia Casual Game Insider, magazyn skierowany do początkujących graczy.

Relację z rozgrywki w Full Thrust znajdziecie w Borsuczym Warsztacie. Może lektura opisu starcia nie trzyma w napięciu, ale sama gra już mnie zaintrygowała.

Stanisław Juźwicki opublikował, w serwisie ZnadPlanszy.pl, wpis poświęcony rosnącej popularności gier planszowych i świadomości społecznej ich istnienia.

Korzystając z obniżki cen Artur Tojza nabył kilka tytułów do swojej kolekcji. Zwyczajowo postanowił podzielić się odczuciami związanymi z komponentami każdej z gier. W artykule znajdziecie opinie na temat następujących tytułów: Awanturnicy, Galapagos, Martinique, Rattus i Hotel Samoa.

Fotorelację z 28. Nocy Planszówek, która odbyła się w miniony weekend w Bydgoszczy, prezentuje Przystanek Planszówka.

RECENZJE:

Wpis poświęcony Puerto Rico (2002) pojawił się na blogu Win on Board. Tekst przeznaczony jest raczej dla osób, które znają już nieco przebieg rozgrywki, ponieważ recenzent nie przedstawia go w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w tego typu tekstach. Ocena 10/10. (BGG #4  Avg. 8.2 / Geek. 8.1 / 33635)

Tajemnice opactwa (1995) odkrywa w swojej recenzji Ela z bloga Gram niebieskim. Tytuł godny polecenia dla osób z detektywistycznym zacięciem, jednak specyfika rozgrywki wymaga ciągłego skupienia na działaniach pozostałych graczy. (BGG #773  Avg. 6.5 / Geek. 6.4 / 5506)

Trzy recenzje zaserwował w czasie weekendu blog Ciekawe Gry:

Zaczyna się lekko i na stole ląduje imprezówka Jungle Brunch (2012). Głównymi cechami gry są: duża interakcji, czytelne grafiki i dynamiczna rozgrywka. Nie zupełnie przemawia do mnie argument o dobrej skalowalności, tym bardziej że autor recenzji sam wskazuje na całkowicie różne oblicza tytułu w partiach na dwóch i pięciu graczy.  (BGG #6183 Avg. 6.1 / Geek. 5.5 / 45)

To byłoby na tyle jeśli chodzi o radosne granie – witajcie w objęciach Eldritch Horror (2013). Podobnie jak w kilku zagranicznych recenzjach, w rodzimym tekście pojawiają się argumenty o wielkiej odmienności rozgrywki w stosunku do poprzedniczki – Arkham Horror. Rzeczywiście nowy tytuł wprowadza sporo ciekawych elementów i zręcznie unika tych, które okazały się dusić rozgrywkę. Ostatecznie Eldritch Horror jawi się jako solidna gra, która czerpiąc z doświadczeń Arkham Horror nie kopiuje jej wprost. Recenzent wskazuje na ogromną przestrzeń dostępną dla potencjalnych dodatków i ich pojawienie się na rynku nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Na zakończenie muszę jednak dodać, że słysząc o zakończeniu wszystkich dotychczasowych partii w EH porażkami, nie mogę wyrzucić sprzed oczu obrazu planszy AH i pochylających się nad nią twarzy moich przyjaciół, wyniszczonych rozgrywką :-). (BGG #127 Avg. 8.3 / Geek. 7.3 / 1147)

Dając wytchnienie zszarganym nerwom, zanurzamy się w przyjaznej rozgrywce w Concordię (2013). Gra z powodzeniem wykorzystuje mechanikę budowania talii z pełnym dostępem do wszystkich zawartych w niej kart. Tytuł charakteryzuje również brak bezpośredniej negatywnej interakcji między graczami i wysoka regrywalność, do której przyczynia się zastosowanie dwustronnej planszy. (BGG #370 Avg. 7.8 / Geek. 6.8 / 718)

Łamigłówka Rush Hours (1996) jest tematem nowej recenzji spod szyldu Przystanek Planszówka. Solidna porcja zagadek o różnym stopniu trudności to chyba najlepsza rekomendacja dla tytułu z tej kategorii. Ocena końcowa 9/10.

Po wielu próbach przekonania się do ebbes (2013) powstała recenzja tej gry, z którą możecie zapoznać się na łamach serwisu Games Fanatic. Wnioskując ze statystyk BGG istnieją gracze, do których tytuł przemawia, jednak zdecydowanie nie jest nim autor tekstu. Oczywiście jego nastawienie poparte jest wystarczającą liczbą argumentów, aby usprawiedliwić ocenę końcową 5/10. (BGG #2911 Avg. 7.0 / Geek. 5.7 / 112)

Kolejny tekst dostępny w serwisie Games Fanatic, to ocena dwóch łamigłówek z linii Smart Games – IQ Link oraz Twarzą w twarz. Obie stanowią świetną propozycję dla osób szukających intelektualnego wyzwania. IQ Link otrzymał ocenę 10/10, natomiast Twarzą w twarz został sklasyfikowany nieco niżej – 8/10 – ze względu na poziom trudności zbyt wysoki dla dzieci, oraz konstrukcję, która utrudnia wygodne użycie w podróży.

Osoby, które cenią sobie bardzo krótkie recenzje, powinny zapoznać się z jedną z nich, która pojawiła się na blogu Gry na Planszy, a dotyczy Potworów w Tokio (2011). Jak w zdecydowanej większości ocen, tytuł przypadł do gustu również autorce wspomnianego tekstu. (BGG #84 Avg. 7.5 / Geek. 7.4 / 13070)

Znacznie obszerniejszy tekst poświęcony PwT znajdziecie w serwisie Poltergeist. W świetle trzech naprawdę poważnych wad ocena 9/10 wydaje się być nieco zawyżona. Skoro już wszyscy wokół zachwycają się tytułem, to jedna pozytywna ocena więcej niewiele zmieni. (BGG #84 Avg. 7.5 / Geek. 7.4 / 13070)

Kolejna recenzja pochodząca z tego samego serwisu dotyczy Ticket to Ride: Nordic Countries (2007). Edycja zimowa popularnej gry nie wprowadza rewolucyjnych zmian w zasadach rozgrywki, zmniesza jednak maksymalną liczbę graczy do 3. Braku znacznych modyfikcacji w stosunku do pierwowzoru uchronił twórców gry przed zepsuciem działającej mechaniki, stąd Nordic Countries jest udaną wariacją na temat Ticket to Ride. Ocena końcowa 9/10. (BGG #74 Avg. 7.7 / Geek. 7.4 / 4691)

WIDEORECENZJE:

Gra autorstwa Toma VaselaNothing Personal (2013) – jest tematem najnowszej wideorecezji dostępnej w serwisie Gildia.pl. Wykonanie tytułu stoi na najwyższym poziomie, a atmosfera i mechanika ani trochę jej nie ustępują. Poszukiwacze gangsterskiego klimatu z pewnością będą usatysfakcjonowani tytułem.  (BGG #852 Avg. 7.4 / Geek. 6.4 / 470)

BEZ KOMENTARZA:

Raverun (2013) – recenzja Dominiki Gorgosz. Ocena końcowa 3/5. (BGG b/d Avg. 5.3 / Geek b/d / 10)

Rolling Stock (2011) – recenzja Adama Badury. (BGG #3933 Avg. 7.2 / Geek 5.6 / 51)

Awanturnicy (2009) – recenzja Michała Malaszewskiego. Ocena 7/10. (BGG #712 Avg. 6.7 / Geek 6.5 / 3112)

Boardgames Factory – Terra Mystica (2012). Ocena końcowa 89%. (BGG #6 Avg. 8.3 / Geek 8.0 / 5996)

Gry planszowe u Wookiego – Gwiazdy są w porządku (2008) Ocena końcowa 5/10. (BGG #1517 Avg. 6.4 / Geek 6.1 / 813)

Gry planszowe u Wookiego – Milionerzy i bankruci (1995) Ocena końcowa 8/10. (BGG #513 Avg. 6.8 / Geek 6.6 / 3454)

Grafika tytułowa pochodzi ze strony wydawnictwa Galakta