GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #306

WSTĘP:

Uff, jakoś udało mi się sporządzić newsy ze środy i czwartku. Środek tygodnia, niby wszyscy zapracowani i zabiegani, a mamy wysyp recenzji, których pojawiło się aż kilkanaście. Ze względu na walentynki i trochę innych spraw nie byłem w stanie ich zbyt dokładnie przejrzeć, stąd część siłą rzeczy trafia do rubryki „bez komentarza”. Wesołego walentynkowego wieczoru!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

Jutro w Warszawie odbędzie się piąta edycja konwentu zjAva. Rozpoczynająca się w sobotę o 10:00 impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę. Wszystkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie konwentu.

W nocy 22 lutego Centrum Gier Pegaz zaprasza na 29. noc planszówek. Bilet za 15 złotych umożliwia wstęp na teren imprezy odbywającej się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. O dostępnych atrakcjach można dowiedzieć się ze strony Centrum Gier Pegaz. Start spotkania o 19:30, zakończenie o 2:30.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Do końca lutego można wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez blog Ciekawe Gry i sklep Basanti. Zgłaszane do konkursu zdjęcia powinny przedstawiać grające rodziny.

Konkurs na scenariusz do gry fabularnej Zamek Falkenstein został ogłoszony na Ja Ty Gry. Scenariusze można wysyłać do 6 kwietnia, a szczegółów na temat konkursu dostarcza jego regulamin.

WYDAWNICTWA:

Ukazał się najnowszy FAQ do gry Władca Pierścieni LCG. Pamiętając o graczach wydawanej przez siebie karcianki Galakta przygotowała plik do pobrania. Oprócz najczęściej zadawanych pytań znajdziecie w nim także erraty do gry.

BLOGI/SERWISY:

O sensie nawracania “przeciętnych Kowalskich” na gry planszowe pisze Scheherazade. W niedługim wpisie autorka dzieli się przemyśleniami na temat szans i celowości prezentowania innym planszówek „na siłę”.

Khaox dzieli się swoimi rozważaniami na temat domowych modyfikacji zasad do gier. Pretekstem do napisania tekstu jest gra Hart an der Grenze i nieświadoma zmiana reguł, która wynikła w czasie rozgrywki. Na końcu zmieścił się jeszcze przepis na muffinki piwne.

Na blogu Win on board pojawił się wpis na temat Race for the Galaxy. Wyjątkowo nie jest to poradnik do gry, lecz coś na kształt recenzji. Autor wypisał, subiektywne, plusy i minusy gry. Wynik okazał się sprzyjać RftG – 7:1. We wpisie na temat Wysokiego Napięcia nie było już wad i zalet, ale pojawiły się porady dla początkujących. Powinny one przydać się osobom zaczynającym przygodę z tą planszówką.

Rafał Kosik na swojej stronie poinformował o trwających pracach nad nową grą planszową. Autor powieści i opowiadań science-fiction znany jest też z młodzieżowej serii “Felix, Net i Nika“. Powstająca gra nawiązywać będzie do jednej z książek należących do tego cyklu: “Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa“.

Na Gram niebieskim druga lista trzech najlepszych gier rodzinnych. Tym razem są to pozycje dla graczy trochę bardziej zaawansowanych. Poza samym top 3 we wpisie znajdują się też trzy gry, które nie dostały się podium, a które mogą być godne uwagi.

RECENZJE:

Poltergeist opublikował recenzję Neuroshimy Hex 3.0. Ta popularna, dwuosobwa gra osadzona jest w posapokaliptycznym świecie, w którym ścierają się ze sobą różne frakcje. Najnowsza edycja NS Hex trochę różni się od poprzednich, a zmiany zostały ocenione bardzo pozytywnie. Ocena końcowa: 10/10.

W serwisie także recenzja gry Riff Raff. Jest to pozycja dla 2-4 osób, której nie da nazwać się planszówką – to bardziej przestrzenna gra zręcznościowa. Odstrasza trochę wysoką ceną i trudną dostępnością w Polsce, lecz mimo to zgarnia maksymalną ocenę. Ocena końcowa: 10/10.

King of Tokyo, znana w Polsce jako Potwory w Tokio doczekała się recenzji na blogu Fabryki Gier Historycznych. Wypada uprzecić, że autorowi gra nie przypadła do gustu i jest to jedna z nielicznych negatywnych recenzji tej pozycji. Uzupełnieniem tekstu może być dyskusja na jego temat, która wywiązała się w komentarzach do wpisu.

Gradanie przyjrzało się grze Amerigo. Zajmująca ponad godzinę gra skierowana do 2-4 graczy została (jak zwykle) przestawiona w filmiku z zasadami i omówiona w formie nagrania audio. Oceny końcowe: 1/1, 1/1, słabe 1/1.

Przystanek Legnica zamieścił recenzję 7 Ronin. Teksty z oceną tej gry pojawiały się już na liście newsów, a pozytywne oceny mogą świadczyć, że to tytuł, na który osoby grające we dwoje powinny zwrócić uwagę. Planszówka osadzona w Japonii zdobywa ocenę końcową: 4/5.

Ciekawe Gry także zajęły się grą 7 Ronin. Dobra okazja do porównania obu recenzji i wyciągnięcia własnych wniosków. Blog zaprezentował też recenzję gry Bioshock Infinite. Gra zajmująca 60-90 minut przeznaczona jest dla 2-4 osób. Tekst jest długi, ale zachęcić Was może do niego jedno z pierwszych zdań: „Jeśli jesteś fanem gier planszowych o kontrolowaniu obszarów, jednostek, ich upgrade’owaniu, walce, strategii i taktyce, również poczujesz się jak w domu”.

Na blogu Po dwóch stronach planszy pojawiła się recenzja popularnej gry Świat Dysku: Ankh-Morpork. Nawiązująca do twórczości Terrego Pratchetta planszówka jest ładnie wykonana i oferuje możliwość rozgrywki w gronie 2-4 osób. Szczególnie docenić ją powinni fani Pratchetta – projektantowi gry udało się dobrze odzwierciedlić w mechanice postaci występujące na kartach książek.

Kobieta i planszówki zrecenzowała grę 6 bierze. Można w nią zagrać także na komputerze, o czym pisze autorka. Jest to szczególnie korzystne, bo gra nabiera rumieńców dopiero w większym gronie (5-7 osób). Ocena końcowa: 8/10.

Bez komentarza:

Relic Runners – druga część recenzji na stronie Przystanek Planszówka.

Agenci – recenzja na portalu Games Fanatic.

Kragmortha – recenzja na Games Fanatic.

Mały Książę – recenzja na blogu W pajęczej sieci.

Kalambury de Luxe – recenzja na blogu W pajęczej sieci.

WIDEORECENZJE:

Na Gildii Gier Planszowych została opublikowana obiecana recenzja dodatków do gry Mage Knight. O The Lost Legion oraz  możecie posłuchać w trwającym niewiele ponad 15 minut filmiku.