Carcassonne cały czas popularne

Od wydania pierwszej edycji gry Carcassonne minęło 13 lat. W tym czasie gra nie tylko podbiła serca fanów na całym świecie, ale doczekała się również wielu nagród (m.in. Spiel des Jahres 2011), rozszerzeń, dodatków i różnych edycji. W Polsce organizowane są mistrzostwa w Carcassonne. W Niemczech natomiast świetnie rozwija się forum poświęcone tylko i wyłącznie tej grze.

To już drugie forum (po anglojęzycznym CarcassonneCentral) na którym można znaleźć sporo informacji o tej planszówce.
Założył go Maik Neumann (maik63de), wielki fan tej gry, który stworzył forum na bazie strony, na której prezentował swoją olbrzymią kolekcję Carcassonne. Posiada podstawową grę i prawie wszystkie jej wersje oraz wszystkie dodatki (niektóre nawet w kilku egzemplarzach).

Forum podzielone jest na kilka działów. W „Dziale ogólnym” są wątki na temat funkcjonowania strony, reguł gry, gadżetów (m.in. magnesy na lodówkę, torby, naklejki itp.). Są tam też linki do ciekawych artykułów, galeria zdjęć (kolekcji i nie tylko), sondy, transakcje prywatne itp. Kolejny dział to „Warsztat”, w którym użytkownicy dzielą się swoimi pomysłami i pracami, np. nowymi płytkami, czy autorskimi pomysłami na mini dodatki. Kolejny dział to „Carcassonne”, w którym toczy się dyskusja na temat gry podstawowej, dodatków i różnych specjalnych edycji.

Carcassone na morzu? Czemu nie!

Ostatni dział to Downloads dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Można tam pobrać dodatki do gry stworzone przez niemieckich i angielskich fanów. Do każdego dodatku jest instrukcja (często jest również w języku angielskim) i plik PDF z projektami nowych płytek gotowych do wydrukowania. Jest np. dodatek „Rybacy i piraci”, który obejmuje 52 nowe płytki (z zaznaczonym morzem, wyspą, portami, łowiskami), jedną płytkę startową i jedną płytkę rzeki (potrzebna w przypadku rozgrywki z dodatkiem Rzeka) oraz 8 płytek z zaznaczoną rybą. Potrzebujemy też po jednym „statku rybackim” (w sześciu kolorach) oraz jeden statek piracki. Oczywiście, gdy nie mamy pionków w tych kształtach, można po prostu zastosować zwykłe z innej gry.

W trakcie gry, gdy wylosujemy płytki z zaznaczonym morzem, dokładamy je według normalnych zasad. Należy jednak pamiętać, że możemy rozbudowywać tylko jedno morze. Gdy wylosujemy kartę z łowiskiem kładziemy na niej płytkę z rybą. Po dotarciu do niej naszym statkiem możemy „złowić” ryby (osoba z największą ilością ryb otrzymuje na koniec gry 10 punktów). Statki wprowadzamy do gry po wyłożeniu żetonu z portem. Poruszamy nimi wtedy, gdy rezygnujemy z wyłożenia na lądzie naszego pionka. Statek piratów pojawia się natomiast po dołożeniu płytki z wyspą piratów. Poruszają nim wszyscy gracze (na takich samych zasadach, jak swoimi statkami). Staramy się dotrzeć nim na płytkę z łodzią przeciwnika. Wtedy następuje atak, a zniszczony statek wraca do portu. Za jego naprawę płacimy 2 punkty zwycięstwa.

Dodatek ten funkcjonuje zarówno z podstawową wersją Carcassonne, jak również po dodaniu do niej na przykład rozszerzenia: Rzeka, Kupcy i Budowniczowie, czy Księżniczka i Smok. Na forum pojawiło się już kilka pozytywnych opinii pod jego adresem. Warto się z nim zapoznać. Szkoda, że instrukcja jest tylko w języku niemieckim.

A teraz w lesie

Chciałabym również zwrócić Waszą uwagę na dodatek „Lasy Carcassonne”, zawierający 52 nowe płytki. Potrzebne są też dwie monety (najlepiej z symbolem drzewa). W trakcie gry obowiązują wszystkie zasady z podstawki, z wyjątkiem rozstawiania pionków na łąkach (można je położyć tylko na łące graniczącej z lasem lub na łące składającej się z maksymalnie dwóch płytek). Po wyłożeniu płytki z lasem możemy na niej położyć nasz pionek, który staje się w tym momencie „leśniczym”. Należy pamiętać, ze pionki można położyć tylko na pierwszej płytce tworzącej las. Nie możemy zająć lasu powstałego już wcześniej (wyjątkiem jest las z płytką z liściem). Za skończony las gracze otrzymują 3 punkty za każdy jego fragment.

W kilku słowach wspomnę też o innych specjalnych płytkach. Płytki ze zwiędniętym liściem anulują działanie płytek z zielonym liściem (po dołożeniu do lasu, w którym już jest zielony liść, zdejmujemy z niego nasz pionek). Płytki z alejkami dokładamy tak samo jak te z drogami, z tą różnicą, że każdy jej fragment daje nam 3 punkty. Na niektórych płytkach jest natomiast stos z drewnem. Osoba, która zamknie miasto z takim stosem, nawet, gdy nie ma w nim swojego pionka, otrzymuje 5 punktów. Natomiast na płytkę z narysowanym drzewem kładziemy naszego pionka (do góry nogami) i staramy się aby z każdej strony płytki wychodziła linia składająca się z trzech płytek (tworzymy więc krzyż). Za taką konstrukcję otrzymamy 13 punktów. W tym dodatku jest też opcja otrzymania minusowych punktów – gdy na koniec gry posiadamy specjalną „monetę” z drzewem. Jej pojawienie się jest wywołane rozpoczęciem budowy konstrukcji krzyża, a gracze próbują przekazać ją innym graczom. Więcej na temat zasad do tego dodatku przeczytacie w instrukcji, która napisana jest nie tylko w języku niemieckim, ale również angielskim.

Można też pożebrać

Na koniec wspomnę jeszcze w kilku zdaniach o dodatku Żebrak (który nie wymaga dodatkowych pionków, jedynie wydrukowania nowych płytek). W podstawowej wersji decydujemy, czy nasze pionki będą rycerzami, farmerami, mnichami, czy złodziejami na drodze, a w tym przypadku mogą one wcielić się również w rolę żebraka. Gdy pojawi się żeton z chatką żebraka, możemy na niej położyć nasz pionek. Punkty otrzymujemy w momencie ukończenia drogi, miasta lub klasztoru (jednak tylko wtedy, gdy punktują, czyli mają właścicieli). W przypadku drogi, przy której leży nasza chatka, każdy jej odcinek daje żebrakowi jeden punkt. W przypadku miasta (połączonego z chatą drogą), każda część daje nam jeden punkt. Klasztory (połączone z chatką drogą) dają nam, tak samo jak w podstawowej wersji, 9 punktów.

Niemieckie forum, pomimo iż działa dopiero od kilku miesięcy, ma już prawie 160 użytkowników. Jeżeli ktoś zna język niemiecki i w dodatku lubi grę Carcassonne, ten powinien odwiedzić tę stronę. Szczególnie polecam dział z materiałami do pobrania. Są tam ciekawe modyfikacje gry i dodatki, których nigdzie nie kupimy, a które są zamieszczone za pozwoleniem wydawnictwa Hans im Glück.

Dominika Gorgosz
Zdjęcia: www.carcassonne-forum.de