Wredna Małpa. Recenzja

Wredna Małpa to przesympatyczna, prosta gra karciana, która może umilić nam czas ze znajomymi.

Informacje o grze Wredna Małpa

Wykonanie Wredna Małpa

W pudle z grą Wredna Małpa znajdziemy instrukcję oraz talię 95 kart. Dość cienkie karty to już standard, instrukcja dobrze przetłumaczona bez większych błędów, a pudło solidne. Niestety wypraska i pudełko są dość ciasne, więc  trzymanie w nim zakoszulkowanych kart może być trochę problematyczne (zapewne wyjęcie wypraski pomoże). Grafiki są bardzo ładne a cała gra aż kipi od kolorów!

wredna małpa gra karciana

Zasady

Wredna Małpa to gra od 2 do 6 osób. Tasujemy talię i, zgodnie z podziałką na karcie Złego kota, wsuwamy ją w odpowiednie miejsce. Z tak przygotowanej talii rozdajemy każdemu uczestnikowi po 3 karty na rękę oraz 4 karty do ustawienia przed sobą, jako swój rząd. Z reszty kart ustawiamy stos do dobierania. Celem gry jest pozbycie się jako pierwszy wszystkich swoich kart. Gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara muszą:

  • zagrać jedną lub więcej kart
  • aktywować efekt zagranego zwierzęcia lub bandę czterech (jeśli to możliwe)
  • dobrać do 3 kart na rękę

Podczas zagrywania kart możemy zagrać dowolną liczbę identycznych kart z ręki lub dobrać i zagrać wierzchnią kartę ze stosu. Jednakże, jeśli zarówno nasza ręka jak i stos są puste, musimy zagrać karty z naszego rzędu. Dochodzi tutaj element strategiczny, ponieważ w trakcie gry, dobierając i zagrywając karty, powinniśmy także wykorzystywać zdolności zagranych kart do optymalizacji naszego rzędu, tak aby końcówka rozgrywki przebiegła dla nas jak najkorzystniej. Jest to szalenie ważne, ponieważ bez tego będziemy zmuszeni zagrywać karty z naszego rzędu w ciemno. Obowiązuje jedna zasada dotycząca zagrywania: możemy zagrać jedynie dozwolone karty, czyli takie, których numer jest równy lub większy od wierzchniej karty na stosie odrzuconych (każda z kart posiada nadrukowaną liczbę). Następnie możemy aktywować efekt zagranej karty (jeśli ta taki posiada).

Efekty kart mogą obejmować zamianę karty w naszym rzędzie, podejrzenie karty z naszego rzędu, zmuszenie graczy do zagrania konkretnych numerów kart lub kopiowanie wymienionych efektów. Natomiast Banda Czterech aktywuje się, gdy na stosie znajdą się co najmniej cztery identyczne karty. Gracz, który uruchomi ten efekt, czyści stos i otrzymuje dodatkową turę. Na koniec swojej tury dobieramy karty do trzech na rękę. Jeżeli w trakcie rozgrywki nie możemy zagrać dozwolonej karty, to bierzemy cały stos kart odrzuconych na swoją rękę. Zwycięża gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Wredna Małpa posiada także dodatkowy tryb rozgrywki, w którym zbieramy karty fasolek. Zwycięzca otrzymuje dwie karty z nadrukowanymi fasolkami, a pozostali gracze (w zależności od liczby uczestników) jedną lub zero. Pierwszy gracz, który zbierze 10 fasolek, wygrywa. Jeśli nikt tego nie dokona w ciągu czterech rozgrywek, zwycięża osoba, która zgromadzi ich najwięcej. W przypadku remisu gracze dzielą się zwycięstwem.

wredna małpa gra karciana

Wrażenia

Wredna Małpa to kolejna pozycja z katalogu HeidelBÄR Games, którą wydaje Portal Games. Egzemplarz otrzymałem podczas tegorocznego PortalConu i niezwłocznie po powrocie do domu zabrałem się za jego ogrywanie. W mgnieniu oka miałem za sobą ponad dziesięć partii, a noc była jeszcze młoda, więc grałem dalej. Gra jest bardzo szybka do opanowania i daje masę frajdy. Najbardziej przypomina mi karcianą grę Pan, którą mocno ogrywałem za dzieciaka. Bardzo podoba mi się pomysł ustawienia kart przed graczem w formie rzędu – wymusza to rozplanowanie zagrywania odpowiednich kart, aby jak najlepiej zoptymalizować swój układ przed końcową rozgrywką. Jeśli tego nie zrobimy, musimy polegać na szczęściu.

Nie pomaga fakt, że karty odpowiedzialne za modyfikację naszego rzędu mają dość niskie wartości, więc często staramy się ich jak najszybciej pozbyć, aby w pełni wykorzystać ich zdolności. Karta Wrednej Małpy pozwala kopiować inne karty i jednocześnie działa jak joker, który może nieźle namieszać w planach współgraczy. Ciężko znaleźć jakiekolwiek wady tej gry, poza tym, że może się dość szybko znudzić. Cena również jest BARDZO atrakcyjna. Jedyne, co jeszcze rzuciło mi się w oczy, to kilka nie do końca jasnych zasad, które musiałem samodzielnie wyjaśnić, szukając odpowiedzi na BGG. Serdecznie polecam!

wredna małpa gra karciana

Podsumowanie

Czy Wredna Małpa to pozycja godna uwagi? Moim zdaniem jak najbardziej – jeśli szukacie małej gry do szybkiej partyjki lub rozgrywki ze znajomymi spoza świata planszówek, Wredna Małpa będzie świetnym wyborem.

Plusy
  • bardzo ładna szata graficzna,
  • proste do opanowania zasady,
  • wariant z fasolkami urozmaica rozgrywkę,
  • cena,
Plusy / minusy
  • ciasna wypraska (zakoszulkowane karty mogą się nie zmieścić),
  • drobne niejasności w instrukcji,
Minusy
  • szybko może się znudzić

 

Ocena:

Wredna Małpa to prostota, niski próg wejścia i masa zabawy przy wspólnych chwilach nad planszą.

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za przekazanie gry do recenzji.

 

Bartek Baryń

Game Details
NameHungry Monkey (2022)
ZłożonośćLight [1.32]
BGG Ranking4577 [6.74]
Liczba graczy2-6
Projektant/ProjektanciErik Andersson Sundén
GrafikaSushrita Bhattacharjee
WydawcaHeidelBÄR Games, Fractal Juegos, Geekach Games, Play Plus and Portal Games
MechanizmyHand Management, Ladder Climbing and Memory
Bartek Baryń
Latest posts by Bartek Baryń (see all)