Nokaut: Smoki kontra jednorożce. Recenzja

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Nokaut: Smoki kontra jednorożce to przesympatyczna, prosta gra karciana, która może wzbogacić naszą bibliotekę jako miły fillerek.

Informacje o grze

Wykonanie Nokaut: Smoki kontra jednorożce

Wykonanie gry nie odstaje od dzisiejszych standardów. W pudełku znajdziemy planszę z siatką 4×4, 92 karty i instrukcję. Plansza do gry nadrukowana jest na gruby arkusz papieru, instrukcja bez większych błędów, karty i pudełko ok. Standard jeśli chodzi o produkt masowy, jedynie wypraska jest dość wąska i przechowywanie w niej zakoszulkowanych kart może stanowić problem. Kolorystyka i grafika na duży plus! Humorystyczne nazewnictwo smoków i jednorożców przypadło mi do gustu.

Nokaut: Smoki kontra jednorożce

 

Zasady

W grze Nokaut: Smoki kontra jednorożce może uczestniczyć 2-4 graczy, podzielonych na dwie drużyny. Naszym zadaniem jest spełnianie wytycznych z Kart celów, tj. ułożenie wzoru z kart. Drużyna, która jako pierwsza wykona 3 cele – wygrywa. W wersji podstawowej mamy siatkę 3×3, a w rozszerzonej 4×4. Gracze rozpoczynają z pięcioma kartami. Istnieją 4 typy kart:

 • karty zwyczajnych postaci,
 • karty wyjątkowych postaci, które po zajęciu pola dają jakiś efekt.
 • karty magii, które nie zajmują miejsca, ale dają nam jakiś efekt,
 • karty riposty, które przerywają akcje innych graczy.

Nokaut: Smoki kontra jednorożce

W swojej turze każdy gracz ma dwie czynności do wykonania: dobranie karty na rękę i zagranie karty postaci/magii. Jeśli nie chcesz, albo nie możesz zagrać karty, to w zamian masz możliwość dobrania dwóch kart. Na koniec tury możesz odkryć jedną kartę celu, oczywiście jeśli go spełniasz (trzeci wykonany cel oznacza zwycięstwo). Należy uważać tylko na to, aby nasza talia się nie wyczerpała, bo będzie to oznaczało porażkę.

Nokaut: Smoki kontra jednorożce

 

 

Wrażenia

Ostatnio ciągle byłem zanurzony w wymagające tytuły wojenne i Nokaut: Smoki kontra jednorożce okazało się darem niebios! Gra jest szybka, przyjemna i zabawna. Zasad jest bardzo mało, ale są one opisane w zrozumiały sposób, więc niczego nie pominiecie. Kart jest sporo, a zagrywanie kontr na akcje przeciwnika dodaje grze trochę negatywnej interakcji. Ktoś blokuje możliwość usunięcia swojej karty? Karta magii niszcząca kartę przeciwnika. Musisz szybko oczyścić kilka pól, bo przeciwnik wygrywa? Karta wyjątkowej postaci, zadająca obrażenia obszarowo. Musisz usunąć kartę w wyniki działania karty przeciwnika? Riposta blokująca. Im więcej partii będzie za wami, tym więcej technik opanujecie i gra stanie się bardziej wymagająca! W moim przypadku pierwsze kilka rozgrywek to było granie tym co mamy na ręku, bez specjalnego planu. Natomiast kilkanaście rozgrywek później była to już głęboko taktyczna rozgrywka, żadna karta nie zajmowała pola bez powodu, a naszym najważniejszym celem było blokowanie przeciwnika i szybkie wypełnienie swojego celu, gdy tylko nadarzy się okazja.

Nokaut: Smoki kontra jednorożce

Główna siła tej gry (łatwość opanowania zasad) jest też jej wielką słabością – szybko jesteśmy w stanie na tyle dobrze poznać obie talie, że zaskoczenie przeciwnika staje się niemożliwe. Mała liczba kart sprawia, że już po kilku grach będziemy mieć rozwiązanie na każde zagranie przeciwnika. Minimalne są też różnice pomiędzy frakcjami – talia jednorożców bardziej nastawiona jest na obronę, a talia smoków na atak. 

Nokaut: Smoki kontra jednorożce

Podsumowanie

Czy Nokaut: Smoki kontra jednorożce to pozycja godna uwagi? Moim zdaniem jak najbardziej, jeśli szukacie jakieś malutkiej gry do szybkiej partyjki lub ogrania ze znajomymi spoza świata planszówek. Osobom lubiącym “móżdżyć”, szybko nudzącym się grami ze skromnymi możliwościami taktycznymi, polecam przemyśleć zakup.

Plusy
 • bardzo ładna szata graficzna,
 • humor,
 • proste do opanowania zasady,
 • możliwość gry w 3 osoby bez psucia balansu,
 • wariant rozszerzony urozmaica rozgrywkę,
Plusy / minusy
 • mnogość taktyk, przynajmniej na początku,
 • ciasna wypraska (zakoszulkowane karty mogą się nie zmieścić),
Minusy
 • minimalne różnice pomiędzy frakcjami
 • szybko “wymasterujemy” grę

Ocena:

Nokaut: Smoki kontra jednorożce to prostota, niski próg wejścia, humor i masa zabawy przy wspólnych przepychankach nad planszą.

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.

 

Bartek Baryń

Game Details
NameTic Tac K.O.: Dragons vs Unicorns (2021)
ZłożonośćLight [1.00]
BGG Ranking10881 [6.45]
Liczba graczy2-4
Projektant/ProjektanciUncredited
GrafikaUncredited
WydawcaUnstable Games, Gém Klub Kft. and Rebel Sp. z o.o.
MechanizmyGrid Coverage, Interrupts, Square Grid, Take That, Team-Based Game and Turn Order: Claim Action
Bartek Baryń
Latest posts by Bartek Baryń (see all)