Planszówkowe Bestsellery Miesiąca. Najlepsze gry planszowe – listopad 2021

Mamy początek listopada czas więc spojrzeć wstecz na październik. Sprawdźmy jakie gry planszowe sprzedawały sie najlepiej w ubiegłym miesiącu. A jeśli macie ochotę zerknąć jeszcze dalej – to tu znajdziecie Planszówkowe Bestsellery Września.

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.plDragoneye.pl Grybezpradu.eu w październiku. 

 

Aleplanszowki.pl

 • Na listopadową topkę wpłynęły mocno promocje z okazji Black Week. Stąd zapewne tak wiele sprzedanych egzemplarzy Inis: Pory roku od Portal Games. Dni przemijają, a fale rozciągają się na horyzoncie, który wydaje się być bliżej niż kiedykolwiek. Krwawe bitwy przeplatają się bez końca z uświęconymi obrządkami, tworząc cykl, którego klany nie potrafią przerwać. Świętujcie w Imbold, Beltane, Lugnasad i Samhain, niezwykłe dni, które nadają rytm odwiecznemu tańcu pór roku! Gdyż będziecie potrzebować zarówno letniej bryzy jak i zimowych chmur, by pożeglować w kierunku nowych wysp, o których głośno na morzu.
  Nadszedł czas królów morza i dawno zapomnianych mitów. Czas nowych bohaterów. Przed wami nowe opowieści o Wielkich Królach Inis.
  To rozszerzenie dodaje komponenty dla 5. Gracza. Wprowadza także do gry nowe mechaniki, takie jak kafle Portów, morskie podróże i planszę pór roku. Zwiększa także liczbę Terenów, kart Akcji i Eposu.

 • Na drugim miejscu Mafiozoo (Black Week) od Funiverse, którą nadal możecie kupić w dobrej cenie. Piero Szakal poszedł na dno. Został złapany i uwięziony na dwadzieścia lat w więzieniu Albatros. Zwolniło się miejsce wśród chłopców z ferajny. Czy wykorzystasz okazję? W Mafiozoo, każdy gracz stara się zostać nowym członkiem gangu Wally’ego Długozębego, przejmując kontrolę nad dzielnicami i miejscami wpływu w mieście. Gdy już zaczniesz je kontrolować, staniesz się bogatszy i potężniejszy. Ale nie wszystko idzie po Twojej myśli… Aby zasłużyć na miejsce w “rodzinie”, musisz przekupić tych, którzy są blisko Ojca Chrzestnego, aby zyskać ich wsparcie i korzystać z ich przychylności. Niestety, inni pretendenci mają takie same plany… Ten, kto najlepiej ulokuje swoich ludzi w mieście i ma największy wpływ na końcu gry – zwycięża!
 • Trzecie miejsce to powrót bestsellera od Phalanx, czyli Brass: Birmingham (edycja Gra Roku)Brass: Brimingham, wespół z reedycją pierwszej części – Brass: Lancashire – to tytuły, na które będą ostrzyć sobie zęby gracze poszukujący intelektualnej przygody, chcący sprawdzić się na polu batalii prowadzonych na wagony z węglem i tony żelaza, pragnący przechytrzyć oponentów chłodną logiczną kalkulacją. Są to pozycje obowiązkowe dla każdego zapaleńca gier ekonomicznych, nie wspominając o tych, którzy grali już kiedyś w Brassa. Pochłonie Was ogrom możliwości taktycznych oraz intensywna aura industrialnego kolorytu o czarno-stalowo-piwnym odcieniu. Posmaku goryczki nie stwierdzono. No chyba, że się samemu sobie nawarzyło zbyt wiele chybionego strategicznie piwa.

Dragoneye.pl

 • Kolejny dodruk tej gry i pierwsza pozycja na listopadowej liście pokazuje, że na Brzdęk! Nie Drażnij Smoka!od Lucrum Games, nadal jest popyt. Prostota zasad i piękne grafiki sprawiają, że to świetna gra rodzinna. Ciekawe wybory i niebanalny miks mechanik sprawiają, że jednocześnie Clank pokochali także wytrawni gracze. Nic zatem dziwnego, że od momentu premiery nie znika on z czołówki “najgorętszych gier” serwisu Board Game Geek. Trudno się dziwić, że gdzie się nie pojawi, wyprzedaje się na pniu, a w dorocznym konkursie, którego stawką jest nagroda Golden Geek otrzymał aż pięć nominacji (w kategoriach: gra roku, gra rodzinna, gra innowacyjna, gra karciana, gra tematyczna).
 • Na drugim miejscu nowość: Brazil: Świt Imperium od Lucrum Games. Jako przedstawiciele międzynarodowych potęg przybywacie do Nowego Świata. Waszym kluczowym zadaniem będzie jak najszybsze zajęcie terytorium poprzez wznoszenie budynków gospodarczych. Jednocześnie będziecie musieli zaplanować kolejne działania rozwojowe – tworzyć manufaktury i oczywiście wzmacniać siłę militarną. Nieznane terytorium pełne jest tajemnic, których odkrycie zapewni niebagatelne profity. Aby umocnić panowanie, konieczne będzie zakładanie miast, lecz by do tego doszło, wpierw należy zapewnić stały i sprawny przychód surowców oraz złota, a także rozwój nauki – najpotężniejszego zasobu. Poprowadzicie swój nowy kraj poprzez trzy ery, z których każda zapewni wam nowe możliwości, ale także kolejne wyzwania. Postępujcie mądrze, a wasze imiona zostaną zapisane złotymi zgłoskami na kartach historii. Naprzód! Za imperium!

  Brazil: Świt imperium to gra, w której znajdziecie zarówno rozwój ekonomiczny, jak i eksplorację oraz walkę. Modularna plansza zapewnia możliwość dostosowania preferowanego stopnia interakcji między graczami, zaś asymetryczne zdolności narodów oraz ich monarchów dostarczą wam odmiennych wyzwań i różnorodnych wrażeń z każdą kolejną rozgrywką.

 • Na wysokiej pozycji ciągle utrzymuje się Destinies (edycja polska)od Lucky Duck GamesDestinies to rywalizacyjna, przygodowa gra narracyjna która łączy zalety gry planszowej z możliwościami jakie daje cyfrowa aplikacja. System Destinies oferuje doświadczenia znane z gier fabularnych, bez potrzeby wcielania się przez jednego z graczy w rolę mistrza gry. Rozgrywka podzielona jest na scenariusze, a każdy z nich przedstawia część żyjącego własnym życiem świata fantasy, inspirowanego średniowieczem i pełnego mrocznych historii, ciekawych bohaterów oraz tajemnic oczkujących na odkrycie. Każdy z graczy wcieli się w rolę jednego z bohaterów starających się wypełnić swoje przeznaczenie.

  Mocną stroną rozgrywki w Destinies jest możliwość wolnego eksplorowania świata, interakcja z postaciami gry oraz podejmowanie znaczących i wpływających na dalszą rozgrywkę decyzji, dzięki czemu nie raz odczujemy ich konsekwencje. Aplikacja śledzić będzie nasze poczynania, określając jak szlachetnie zachowujemy się w określonych sytuacjach, co może przynieść nieoczekiwane efekty w postaci różnych reakcji postaci z gry na działania gracza. Jeśli komuś pomożemy, jest duża szansa, że odwdzięczy się nam w przyszłości, a kiedy nadepniemy komuś na odcisk, może się zdarzyć, że dobrze sobie zapamięta nasz niecny uczynek i nie będzie już chciał z nami rozmawiać. Konsekwencje wyborów mogą też mocno wpływać na większe fragmenty otaczającego nas świata i kształtować nasze dalsze przygody. Napotkamy też tutaj standardowe mechanizmy znane z gier fabularnych, takie jak testy określonych umiejętności określające poziom powodzenia akcji jakie podejmujemy.

 

Które gry zajęły pozostałe miejsca? Zapraszam do lektury. 

Najlepsze gry planszowe – listopad 2021

Krzysztof Pilch