Planszówkowe Bestsellery Tygodnia. Najlepsze gry planszowe 22-28.11.2021

Zapraszam do zapoznania się z dwoma top 10 gier, które najlepiej sprzedawały się w ostatnim tygodniu listopada. Promocje z okazji Black Friday, trochę zamieszały na listach, dzięki czemu mamy trochę starszych tytułów. Bardzo dobrze sprzedawały się też dwa długo oczekiwane dodruki. A co do tytułów premierowych – nie ma ich wprawdzie dużo, ale jednak kilka nowych planszówek zajęło dobre pozycje.

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.pl i Dragoneye.pl w okresie 22-28.11.2021. 

Aleplanszowki.pl

 • W końcu pojawił się Marvel United (edycja polska) od Portal Games, którego nieobecność bardzo mnie dziwiła. Bo temat popularny a mechanika prosta. My z synem świetnie się bawimy. Marvel United to kooperacyjna gra karciana Andrea Chiarvesio i Erica Langa (Cthulhu: Death May Die). W grze wcielimy się w superbohaterów znanych z komiksowego uniwersum Marvela, takich jak Iron Man, Hulk czy Ant-Man, walcząc z siejącymi zniszczenie Łotrami. W Marvel United każdy z graczy oraz Łotrów dysponuje własną talią. Zagrywane karty będą tworzyć Oś Fabularną, a gracze będą mogli korzystać nawzajem ze swoich kart, odnosząc zwycięstwo dzięki przemyślanej strategii oraz dobrej współpracy. Marvel United to szybka i dynamiczna rozgrywka, oferująca proste zasady i przystępny wariant solo. Rozgrywkę upiększy dziesięć pięknie wykonanych figurek postaci ze świata Marvela.
 • Jako fan komiksów z pajęczogłowym w roli głównej, nie mogłem nie zauważyć tej pozycji na liście: Marvel United: Enter the Spider-Verse (edycja polska), to oczywiście rozszerzenie do Marvel United. W Nowym Jorku pojawił się szalony Green Goblin! Lata na dziwnej desce, rzuca halloweenowymi dyniami i szuka składników do swojego tajemniczego serum, które uczyni go niesamowicie potężnym. Tylko Spider-Man może go powstrzymać. A w zasadzie trzech Spider-Manów! Z innych uniwersów przybywają Ghost-Spider oraz Miles Morales. Razem tej trójki nikt nie może pokonać…! No może nikt z wyjątkiem reporterów…Kompletnie inni, ale równie potężni! Za pomocą swojej umiejętności specjalnej Spider-Man potrafi wykonać trzy akcje Ataku. Za każdego Zbira, którego pokona w ten sposób, otrzyma dodatkowo żeton Heroicznej Akcji! Ghost-Spider może użyć swojej specjalnej karty, która uchroni ją przed wszelkimi obrażeniami aż do następnej tury. Z kolei Miles Morales, będąc w tej samej Lokacji co Łotr, może opóźnić jego następną turę o jedną kartę!
 • Z nowości mamy też grę od Naszej Księgarni Niepożądani Goście. Jesteście detektywami wezwanymi do rezydencji Woodruffa Waltona. Milioner został znaleziony martwy w swoim gabinecie! Przesłuchujcie gości Waltona, rozmawiajcie ze służbą, badajcie miejsce zbrodni, zapoznawajcie się z raportami policyjnymi. Zdobytą wiedzą możecie dzielić się z rywalami w zamian za nowe informacje na temat zbrodni. Wygra osoba, która rozwiąże zagadkę śmierci Waltona i prawidłowo odpowie na pytania: Kto zabił Waltona? Dlaczego go zabił? Czym go zabił? Czy miał wspólnika?

Dragoneye.pl

 • Bez uprzedzenia, pierwsze miejsce szturmem zdobyła Brazil: Świt Imperium od Lucrum Games. Jako przedstawiciele międzynarodowych potęg przybywacie do Nowego Świata. Waszym kluczowym zadaniem będzie jak najszybsze zajęcie terytorium poprzez wznoszenie budynków gospodarczych. Jednocześnie będziecie musieli zaplanować kolejne działania rozwojowe – tworzyć manufaktury i oczywiście wzmacniać siłę militarną. Nieznane terytorium pełne jest tajemnic, których odkrycie zapewni niebagatelne profity. Aby umocnić panowanie, konieczne będzie zakładanie miast, lecz by do tego doszło, wpierw należy zapewnić stały i sprawny przychód surowców oraz złota, a także rozwój nauki – najpotężniejszego zasobu.
  Poprowadzicie swój nowy kraj poprzez trzy ery, z których każda zapewni wam nowe możliwości, ale także kolejne wyzwania. Postępujcie mądrze, a wasze imiona zostaną zapisane złotymi zgłoskami na kartach historii. Naprzód! Za imperium!
  Brazil: Świt imperium to gra, w której znajdziecie zarówno rozwój ekonomiczny, jak i eksplorację oraz walkę. Modularna plansza zapewnia możliwość dostosowania preferowanego stopnia interakcji między graczami, zaś asymetryczne zdolności narodów oraz ich monarchów dostarczą wam odmiennych wyzwań i różnorodnych wrażeń z każdą kolejną rozgrywką.

 • Brzdęk! Nie Drażnij Smoka! od Lucrum Games, również wskoczył od razu na drugie miejsce. Nie pamiętam już, który to dodruk, ale widać, że gra nadal dobrze się sprzedaje. Gier w klimacie fantasy nie brakuje. Zazwyczaj nasi bohaterowie prężą w nich muskuły i po pewnym czasie niestraszny im już żaden przeciwnik. Nie w Brzdęku. Tu wprawdzie też niejako awansujemy bohatera. Mechanika budowania talii pozwala nam wzbogacać się o coraz to lepsze karty broni, magicznych przedmiotów, towarzyszy i sprytnych trików. Jednak cokolwiek byśmy nie uczynili, nie damy rady stawić czoła smokowi. Przeciwnie, korzystanie z niektórych dobrodziejstw znalezionych w lochach może tylko przyspieszyć i tak nieuchronne wkurzenie przerośniętego gada. Dzięki temu, Brzdęk! daje graczom kompletnie unikalne doświadczenie gry Łotrzykiem. Zastanówcie się, czy kiedykolwiek w innej grze fantasy mieliście sposobność rzeczywiście wczuć się w klimat tej profesji? Owszem mamy złodziejaszków w prawie każdej grze tego typu, ale czy rzeczywiście sprawia to, że czujecie jakbyście przemykali się w cieniu? W Brzdęku naprawdę stąpamy powoli i spokojnie, zaciskamy zęby, kiedy spowodujemy niepotrzebny hałas i usłyszymy niski pomruk budzącego się smoka. Ładujemy do plecaka nowe skarby i walczymy z chciwością, która każe nam zejść jeszcze głębiej…
 • Cthulhu: Death May Die (PL) od Portal Games, to również długo oczekiwany dodruk, co widać po trzeciej pozycji na liście. Cthulhu: Death May Die, to planszowa gra kooperacyjna dla od 1 do 5 graczy, która pozwoli Wam wcielić się w rolę badaczy tajemnic, podejmujących nierówną walkę z siłami nie z tego świata. Badacze wywodzą się z różnych środowisk i z nie jednego pieca chleb już jedli, a każdy z nich wnosi do zespołu swoje unikatowe umiejętności, które mogą przechylić szalę zwycięstwa na Waszą stronę. Podczas wydarzeń, które mogą okazać się jednymi z ostatnich chwil ludzkości jaką znamy, nieodłącznie będzie Wam towarzyszyło szaleństwo. W rzeczy samej, badacze od samego początku przejawiają problemy natury psychicznej i będą się one ujawniały podczas spotkania z niewypowiedzianymi koszmarami. Wszelkie słabości możecie jednak wykorzystać ku swemu zwycięstwu, gdyż im bliżej stoicie krawędzi całkowitego szaleństwa, tym bardziej zdesperowani się stajecie i tym potężniejsze stają się Wasze umiejętności.  Za przywołaniem Wielkich Przedwiecznych stoją fanatyczni kultyści i armia potwornych sługusów, którzy wysłani zostali by wesprzeć ich sprawę. Każdy z tych wrogów posiada swoje unikatowe cechy. Nie są oni kontrolowani przez żadnego z graczy, a ich zachowaniami kierują specjalne Karty Mitów. 
  Podczas swojej misji, badacze nie będą jednak jedynie zmagać się z wrogami. Mogą także odkryć wiele tajemnic, które być może pomogą im w wykonaniu tego zadania. Staną przed przeróżnymi wyzwaniami oraz wyborami, które być może pozwolą im zdobyć nowe zasoby, ekwipunek lub towarzyszy, a być może wywołają jakieś negatywne efekty.

A teraz czas na pełne zestawienie dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w każdym ze sklepów.

 

Najlepsze gry planszowe 22-28.11.2021

Krzysztof Pilch