Planszówkowe Bestsellery Tygodnia. Najlepsze gry planszowe 8-14.11.2021

Zapraszam do zapoznania się z dwoma top 10 gier, które najlepiej sprzedawały się w pierwszym tygodniu listopada. Kolejny raz zaskoczony jestem tak dużymi różnicami pomiędzy sklepami. Na listach znalazło się kilka pozycji, które mnie cieszą –  wspomnę o nich poniżej.  

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.pl i Dragoneye.pl w okresie 1-7.11.2021. 

Aleplanszowki.pl

 • Zły Czarnoksiężnik z Oz – to nowa gra paragrafowa od Muduko. Cieszy mnie, że dobrze się sprzedaje, bo dobrych paragrafówek nigdy za wiele. Czy będąc ze wszystkich stron otoczony przez nieprzyjaciół, zdołasz odkryć sekrety Złego Czarnoksiężnika z Oz? Czy zdołasz uratować pieska Toto z rąk Latających Małp i uniknąć zemsty Złej Czarownicy z Zachodu?Przyszedł właśnie czas na Twoją wersję tej znanej historii! W Złym Czarnoksiężniku z Oz to TY masz do wyboru aż 6 postaci, których poprowadzisz na spotkania z dziwacznymi mieszkańcami Krainy Oz. Ale uważaj! – od Ciebie zależy, czy ta misja zakończy się sukcesem.  Jesteś gotów, by wrócić do Krainy Oz? 
 • Koszmar Alicji w Krainie Czarów – to również gra książkowa od Muduko. Jestem w trakcie czytania i naprawdę polecam tę alternatywną wersję znanej powieści. 
 •  
 • Anno 1800 (edycja polska)to nowa gra strategiczna od Galakty. Rozwiń swoją wyspę macierzystą i zapewnij jej dostęp do nowych gałęzi przemysłu. Musisz jednak planować każdy ruch z wyprzedzeniem – konkurencja nie śpi! Czy będziesz w stanie zdobyć niezbędne surowce, zgłębić tajemnice Starego Świata i wyruszyć na niejedną ekspedycję, aby odkryć wyspy Nowego Świata? Pozyskaj farmerów, robotników, rzemieślników, inżynierów, a nawet inwestorów, aby Twoja wyspa stała się prawdziwą potęgą! W Anno 1800 – grze planszowej gracze rozbudowują własne wyspy, na których wznoszą nowe budynki oraz statki, a także rozwijają możliwości handlu. Jednocześnie muszą zaspokajać potrzeby populacji wyspy oraz wypełniać ważne misje. Ten z nich, który na końcu gry będzie miał najwięcej punktów wpływu, zostanie zwycięzcą!

 

Dragoneye.pl

 • Destinies (edycja polska) – jako że uwielbiam fabułę w grze bardzo ciekaw jestem tego tytułu od Lucky Duck Games, który z marszu wskoczył na pierwsze miejsce topki. 
  Destinies
   to rywalizacyjna, przygodowa gra narracyjna która łączy zalety gry planszowej z możliwościami jakie daje cyfrowa aplikacja. System Destinies oferuje doświadczenia znane z gier fabularnych, bez potrzeby wcielania się przez jednego z graczy w rolę mistrza gry. Rozgrywka podzielona jest na scenariusze, a każdy z nich przedstawia część żyjącego własnym życiem świata fantasy, inspirowanego średniowieczem i pełnego mrocznych historii, ciekawych bohaterów oraz tajemnic oczkujących na odkrycie. Każdy z graczy wcieli się w rolę jednego z bohaterów starających się wypełnić swoje przeznaczenie.

 • Gloomhaven: Szczęki Lwa – mniejsza odsłona Gloomhaven, trafiła w mój gust. Szczególnie że przygotowanie do rozgrywki jest bardzo szybkie. Gloomhaven: Szczęki Lwa to przygodowa, kooperacyjna gra planszowa, w której kierowali będziecie losami najemników, którzy podążali będą tropem tajemniczych zaginięć, mających miejsce w tytułowym mieście. Pod kontrolę graczy oddane zostaną cztery postacie, które dzięki swym unikalnym umiejętnościom zawartym w przyporządkowanych im taliach będą współpracowały, aby pokonywać kolejne scenariusze, odkrywając szczegóły historii i wpływając na losy otaczających ich istot oraz świata. 
  Szczęki Lwa to doskonałe wprowadzenie i rozgrzewka przed wielką kampanią z gry Gloomhaven – zawiera bardzo przydatny samouczek prowadzący graczy za rękę poprzez meandry i zawiłości zasad, wyjaśniając po drodze co do czego służy i jak ten świat ugryźć. Jest to też świetna pozycja dla każdego, kto ukończył już oryginalną grę i chciałby po raz kolejny zanurzyć się w jej niepowtarzalną atmosferę. Ponad wszystko jednak jest to samodzielny, wyśmienity tytuł posiadający własną historię oraz wiele ulepszonych elementów względem oryginału.
  Do gry nie jest wymagane posiadanie, ani też znajomość oryginalnej gry Gloomhaven.
 • Wampir: Maskarada – Dziedzictwo + gratis – nowość od Galakty. W grze Wampir: Maskarada – Dziedzictwo wcielisz się w rolę wiekowego wampira i kształtować będziesz siedemset lat historii pogoni ludzi oraz wampirów za starożytnymi tajemnicami, próbując jednocześnie unikać rządnej twej krwi inkwizycji oraz starając się ocalić to co pozostało jeszcze z twojego człowieczeństwa.  Dziedzictwo to dynamiczna gra typu legacy. Oznacza to, że każda rozgrywka różni się od poprzedniej, ponieważ będziesz podczas nich odkrywał nowe elementy, podejmował inne decyzje, zagrywał inne karty. Każdy rozdział to samodzielna opowieść, podczas której wyłoniony zostanie zwycięzca, ale jest on także częścią większej całości, zwanej tutaj Kroniką. Polityka klanów, krwawe spory, machinacje i walka o wpływy poprzez setki lat alternatywnej historii ludzkości na którą będziesz miał teraz wpływ. Dla przykładu, jako szlachetnie urodzony wojownik, będziesz miał szansę wesprzeć Joannę d’Arc w oblężeniu Orleanu, zmieniając równowagę sił w wewnętrznym kręgu wampirów lub zwracając na siebie uwagę czujnej inkwizycji. Oczywiście to tylko przykład, a takich decyzji zanurzonych w historycznych zdarzeniach podejmował będziesz bardzo wiele. Skorzystasz także z unikalnych kart intryg swojego klanu, zmieniając zasady gry na swoją korzyść i zwerbujesz postacie z puli dostępnej dla swojej linii krwi, aby wykorzystać je do powiększania swoich wpływów i wypełniania fabularnych misji. Dodatkowo będziesz miał okazję przemienić niektórych śmiertelników w wampiry, dając im nowe zdolności, które wykorzystasz w kolejnych rozgrywkach. 

 

A teraz czas na pełne zestawienie dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w każdym ze sklepów.

 

Najlepsze gry planszowe 8-14.11.2021

 

Krzysztof Pilch