Kto da mniej – zwierzęta i państwa – recenzja. Tydzień z Edgard Games

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Edgard Games. Wydawnictwo Edgard Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Gry quizowe, mają sporą reprezentację na polskim rynku planszówkowym a proste zasady sprawiają, że grają w nie również osoby, które na co dzień z planszówkami nie mają wiele wspólnego. Wszystkie gry z tego gatunku posiadają dwa wspólne elementy: zestaw pytań, na które gracze odpowiadają i warunki zwycięstwa zależne od liczby prawidłowych odpowiedzi. Tym, co czasami wyróżnia niektóre tytuły, są dodatkowe zasady, które mogą sprawić, że po dany tytuł sięgamy częściej. Edgard Games wydało niedawno dwie gry quizowe, różniące się do siebie tylko tematyką: Kto da mniej Zwierzęta i Kto da mniej Państwa

Informacje o grze Kto da mniejAutor: Hubert Wierciński, Michał Szewczyk
Wydawnictwo: Edgard Games
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 15
Wiek: 8 lat
Cena:
30 zł

Wykonanie

Niewielkie pudełko gry wykonane jest z miękkiej tektury, wielkość jest dopasowana do głównego komponentu gry, czyli kart. Same karty zwierząt/państw są duże,  standardowej grubości. Każda z nich zilustrowana jest zdjęciem zwierzęcia / widoku z danego państwa.

Kto da mniej - Państwa Edgard Games
Całość jest estetyczna i kolorowa. Jedyne do czego się można przyczepić, to mniejsza trwałość pudełka w stosunku do pudełek, do których gracze planszówkowi są przyzwyczajeni. Plusem jest to, że nie ma w nim zbędnej przestrzeni, dzięki czemu elementy w środku nie przesuwają się podczas transportu i tym samym nie niszczą. Instrukcja jest krótka, jasno napisana, zilustrowana przykładami, nie pozostawia żadnych wątpliwości. 
Kto da mniej -  Edgard Games

 

 

Zasady, czyli quiz z licytacją

W każdej turze jedne z graczy jest prowadzącym: bierze dużą kartę i zapoznaje się z zawartymi na niej informacjami. Część z nich jest w formie tekstowej a część w postaci ikon, których znaczenie wyjaśnione jest w instrukcji. Następnie rzuca kostką i odczytuję tę podpowiedź, którą wskazała liczba oczek. Podpowiedzi są krótkie, np.: ssak, poluje w grupach, aktywny w nocy itp.

Kto da mniej - Zwierzęta Edgard Games
Po wysłuchaniu prowadzącego, pozostali gracze przystępują do licytacji. Robią to za pomocą kart z liczbami od 1 do 15. Jedną ręką zasłaniają kartę przed innymi graczami, a palcem wskazują po ilu pytaniach chcą odpowiadać. Po odsłonięciu kart licytacji, zaczyna gracz, który wskazał najmniejszą liczbę. Zadaje prowadzącemu pytania w formie zamkniętej, zaczynając od “Czy”. Gracz, który trzyma kartę z informacjami, może udzielać tylko trzech odpowiedzi: tak, nie, nie wiem.

Kto da mniej - Państwa Edgard Games

Pytający może zadać maksymalnie tyle pytań ile zalicytował, następnie udzielić odpowiedzi. Jeśli poprawnie zidentyfikował zwierzę / państwo na karcie, zdobywa ją jako punkt, jeśli odpowiedź była nieprawidłowa, kolejna osoba ma do dyspozycji swoją pulę pytań. Rozgrywka kończy się po zdobyciu przez jednego z graczy ustalonej liczby kart (3 lub 5). 

Wrażenia 

Kto da mniej to jedna z wielu gier quizowych, ale element licytacji i decydowania po ilu pytaniach udzielę odpowiedzi czyni ją bardziej emocjonującą. Podoba mi się też, że autorzy pomyśleli zarówno o ułatwieniu, jak i utrudnieniu rozgrywki dodając opcję dla zaawansowanych i inne tryby gry. Dobrze działa również tryb dla dwóch osób, choć eliminuje z oczywistych względów element licytacji, ale i w nim liczba zadanych pytań ma wpływ na wynik rozgrywki. Kto da mniej to gra od ośmiu lat – o ile w zwierzęta gram z moim siedmioletnim synem o tyle mam wątpliwości czy ośmio- a nawet dziewięciolatek ma wystarczającą wiedzę by z satysfakcją grać w wersję z państwami. Jestem niemal pewien, że w większości przypadków gra będzie za trudna. Gra świetnie sprawdza się również w gronie dorosłych, zarówno jako przerywnik między dłuższymi tytułami, jak i gra, w którą spokojnie można zagrać kilka partii po sobie, nie obawiając się powtarzalności. 

 

Plusy
  • proste zasady
  • ciekawe informacje na kartach, duży potencjał edukacyjny
  • różne warianty rozgrywki
  • krótki czas rozgrywki
  • element licytacji

 

[/su_list] [/su_box]
Minusy
  • cienka tektura, z  której wykonane jest pudełko

Ocena:

Kto da mniej to ciekawa gra quizowa z elementem licytacji, który wprowadza dodatkowe emocje do rozgrywki. Ma duży potencjał edukacyjny. Dobrze sprawdzi się zarówno w gronie planszówkowych wyjadaczy, jak i początkujących.

Dziękujemy wydawnictwu Edgard Games za przekazanie gry do recenzji.

Sprawdź dodatkowe informacje o grze i jej cenę na:
https://gramywplanszowki.pl/
https://planszeo.pl/

 

Krzysztof Pilch

 

Krzysztof Pilch