Planszówkowe Bestsellery Miesiąca. Najlepsze gry planszowe – październik 2021

Mamy początek listopada czas więc spojrzeć wstecz na październik. Sprawdźmy jakie gry planszowe sprzedawały sie najlepiej w ubiegłym miesiącu. A jeśli macie ochotę zerknąć jeszcze dalej – to tu znajdziecie Planszówkowe Bestsellery Września.

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.plDragoneye.pl Grybezpradu.eu w październiku. 

 

Aleplanszowki.pl

  • w październiku dobrze sprzedawały się gry rodzinne. Pierwsza trójka to znane już bestsellery: Palec Boży: Kataklizm, Karczma pod Pękatym Kuflem i Karczma pod Pękatym Kuflem. Pokoje Gościnne.

  • Nie zabrakło też najnowszego rozszerzeniaHorror w Arkham LCG: Na krawędzi Ziemi – Rozszerzenie badaczy od Galakty. W dalekich, niezbadanych obszarach Antarktydy, niewypowiedziana groza ukrywa się w mroku. A wraz z nią czają się, obserwują i wyczekują tajemnice tak starożytne że razem grożą rozszarpaniem na strzępy naszej wiedzy o planecie, która nazywamy domem – o ile wcześniej nie rozszarpią samej rzeczywistości. W obliczu takiej grozy, badacze muszą zanurzyć się w tajemnicach skrywających się w lodowych czapach i, miejmy nadzieję, odkryć prawdę nim będzie za późno. Czy zdołają ocalić świat? A może sczezną w okowach lodu?

  • No i oczywiście Deep Madness (edycja polska) od Czacha GamesGra była dostępna od dłuższego czasu w przedsprzedaży ale jej premiera i potwierdzenie informacji o ograniczonym nakładzie, ponownie wzbudziło zainteresowanie tym tytułem. Deep Madness to horror science-fiction, osadzony w mitologii Cthulhu i mocno inspirowany serią filmów Obcy. Jest to kooperacyjna gra planszowa dla 1-6 graczy, w której wcielamy się w grupę badaczy, udających się do podwodnej kopalni, aby dowiedzieć się co było przyczyną utraty kontaktu. Czeka na nas niewyobrażalna groza i wszechogarniające szaleństwo. Rozgrywka opiera się na 8 scenariuszach składających się na dużą kampanię fabularną. Każdy ze scenariuszy ma swoją własną, unikalną konfigurację planszy, zasady, efekty specjalne oraz cele. Będziemy musieli zarówno rozwiązywać pojawiające się problemy, jak również walczyć z potworami. W zadaniach ważne będzie podejmowanie strategicznych decyzji i skuteczna walka. Poszczególne scenariusze gry są rozgrywane w ograniczonej liczbie rund. Jeśli badaczom nie uda się osiągnąć celów przed końcem ostatniej rundy, gracze popadną w szaleństwo i przegrają.

Dragoneye.pl

  • Październik należy do Clash of Cultures: Monumentalna Edycja (PL) od Portal Games. To planszowa gra cywilizacyjna z mechanikami eksploracji terenu, rozbudowy miast, odblokowywaniem drzewek rozwinięć i walką o dominację. W swojej turze każdy gracz musi wykonać 3 akcje. Oprócz wykupywania Rozwinięć będziemy działać na kaflach Obszarów. Możemy eksplorować nowe tereny, odsłaniając zakryte kafle. Na kontrolowanych obszarach, czyli tam, gdzie znajdują się nasi Osadnicy, będziemy wznosić Osady, a później rozbudowywać je o kolejne elementy, takie jak Porty, Akademie czy Świątynie. Pozyskiwanie surowców (Żywność, Ruda, Drewno) uzależnione jest od wielkości naszych miast i zadowolenia mieszkańców.
  • Na listę i to dość wysoko wróciła Bloodborne – gra planszowa od Portal Games.Nie wiadomo, skąd się wzięła ani czym jest. Plaga. Zaczęło się niewinnie. Jednemu chłopcu na czole wyrósł róg. Koledzy się z niego śmiali. Do dnia, aż chłopcu wyrosły kły, dzięki którym tych kolegów zjadł, i skrzydła, na których odleciał. Minęło pół roku, a w Yharnam, przeklętym mieście, zanotowano od tamtego czasu pięćdziesiąt podobnych przypadków. Ktoś wreszcie musi coś z tym zrobić. W ślad za potworami wysłano czterech Tropicieli. Mają wyplenić zło i poznać jego przyczynę. Załapałeś się do tej grupy.
  • I nowość na miesięcznej liście, również od Portalu Dark Souls: Gra Karciana (PL)To kooperacyjna gra karciana Davida Carla (seria Warmachine) oparta na kultowym tytule wideo. Przeniesiemy się tutaj do świata Lordran, wcielając w cztery klasy nieumarłych, walczących z postępującym mrokiem. Dark Souls oparty jest na mechanice budowania talii — w czasie rozgrywki gracze będą kupować kolejne karty, płacąc za nie duszami zdobytymi na pokonanych wrogach. Podobnie jak w Bloodborne, tak i tutaj śmierć bohatera oznacza jedynie krótki odpoczynek i odsłonięcie jednej z kart Ogniska. Wszystko jednak ma swoją cenę. Kiedy limit tychże kart się wyczerpie, gracze przegrają. Co ważne, postaci graczy nie mają odgórnie przypisanych punktów życia, lecz są one uzależnione od liczby posiadanych kart. Bohater ginie, jeśli w którymkolwiek momencie nie będzie mógł uzupełnić ręki. W Dark Souls gracze wybiorą własną drogę rozgrywki, poruszając się na Planszy Eksploracji, zwieńczoną potężnymi Bossami. Każdy Boss ma inną siłę, inne umiejętności specjalne oraz własną talię, co spodoba się wszystkim wielbicielom takich gier jak Aeons End.

 

Grybezpradu.eu

  • Food Chain Magnate (edycja polska) od Portal Games to gra, która od dłuższego czasu nie schodzi z listy tego sklepu. W Październiku znów uplasowała sie na pierwszym miejscu. 
  • Pozycja Clash of Cultures: Monumentalna edycja polska wskazuje, że wśród klientów sklepu jest sporo fanów dużych gier cywilizacyjnych.
  • Nowością jest Cynowy Szlak od Phalanx. Gracze zarządzają przedsiębiorstwami górniczymi wydobywającymi miedź i cynę w szczytowym okresie ich popytu. Będziesz uczestniczył w licytacjach działek górniczych w Kornwalii i badał ich zasobność w rudy miedzi i cyny, starając się jak najefektywniej wykorzystać swoje zasoby finansowe i „punkty czasu”. Budowa kopalni oznacza początek wydobycia rudy i osiągania zysków (!), ale im głębsza staje się kopalnia, tym kosztowniejsze jest wydobycie. Oczywiście będziesz miał wiele okazji do usprawnienia swoich kopalni dzięki portom, kolejom oraz sztolniom (tunelom odwadniającym), ale ich dostępność jest ograniczona.Czy uda ci się pokonać przeciwników i osiągnąć największe zyski, czy też zostaniesz bez grosza przy duszy? A teraz czas na pełne zestawienie dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w każdym z trzech sklepów. 

 

Najlepsze gry planszowe – październik 2021

Krzysztof Pilch