Planszówkowe Bestsellery Tygodnia. Najlepsze gry planszowe 1-7.11.2021

Zapraszam do zapoznania się z dwoma top 10 gier, które najlepiej sprzedawały się w pierwszym tygodniu listopada. Kolejny raz zaskoczony jestem tak dużymi różnicami pomiędzy sklepami. Na listach znalazło się kilka niespodzianek, o których wspomnę poniżej.  

A teraz krótkie subiektywne zestawienie trzech tytułów z list każdego ze sklepów, a następnie, pełne listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Aleplanszowki.pl i Dragoneye.pl w okresie 1-7.11.2021. 

Aleplanszowki.pl

  • Pierwsze miejsce zupełnie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałem się, że Everdell: Drewniane Wieczne Drzewo od Rebela zajmie tak wysoką pozycję. Ten zestaw dodatkowy stanowi alternatywną wersję kartonowego, trójwymiarowego elementu, który znajdziesz w podstawowej wersji gry. Możesz go składać i rozkładać bez obaw o uszkodzenia lub skleić, by zachował swój kształt na stałe. Jedno jest pewne: podczas rozgrywek będzie górował nad stołem, będąc jednocześnie jego ozdobą!
  • Bardzo dobrze sprzedaje się też Hau – gra na każdą kieszeń od Lucrum Games. Chwilowo się wyprzedała ale jeszcze w tym tygodniu wróci do sprzedaży. Gry na każdą kieszeń to seria, którą zaprojektował Chris Handy, a w tym roku po polsku ukażą się 4 tytuły: Hau, Rum, Dąb i Gra. Każda gra z serii mieści się w niewielkim pudełeczku, zawiera 30 specjalnych kart i instrukcję z zasadami, które można poznać w kilka minut. Te gry po prostu warto mieć! HAU – Psie podwórko kryje wielkie skarby – smakowite kości, ukryte w ziemi. Ile z nich wywęszysz i wykopiesz zanim zrobią to inne okoliczne psiaki? A jeszcze musisz zanieść te smaczne kąski do odpowiedniej miski. Śpiesz się, bo nie jesteś jedynym szczekającym smakoszem na tym terenie!
  • W związku z premierą, po długiej nieobecności na listę wróciła Dungeons & Dragons: Tyrants of the Underdark (edycja polska) od Gale Force Nine. To pełna rywalizacji gra strategiczna dla 2 do 4 graczy, w której wcielasz się w jedną z przywódczyń najznamienitszych rodów Menzoberranzan. Jako mroczny elf, Twoim celem jest zdobycie potęgi, najwyższej pozycji w hierarchii rodów i uznania w oczach Lolth. W trakcie gry zbuduj talię sługusów z Twojego rodu i wykorzystaj ich do osiągnięcia swoich celów. Będziesz nieustannie udoskonalać swój deck, dodając nowe karty, starając się uczynić swoją talię potężniejszą!

Dragoneye.pl

  • Pierwsze miejsce zajęła nowa gra z uniwersum stworzonego przez Franka Herberta: Diuna: Planeta intryg i konfliktów od Gale Force Nine. Celem gry jest zdobycie kontroli nad Diuną poprzez zajmowanie rozmieszczonych na planszy warowni. W tym celu należy jak najlepiej wykorzystać zdolności swojej frakcji. Każdy z graczy wciela się w przedstawiciela jednej z nich, otrzymując tym samym inne zasoby początkowe, unikalne zdolności i charakterystycznych przedstawicieli.  Sercem całej gry jest taktyczne rozmieszczanie jednostek, ich odpowiednie przemieszczanie oraz bitwy, wybuchające wszędzie tam, gdzie znajdują się przedstawiciele więcej niż 1 frakcji. Aby wygrać, uczestnicy muszą odpowiednio zaplanować walkę: to, ile jednostek mogą poświęcić, jakie karty zagrają oraz z których przywódców skorzystają. W czasie bitwy ważne są też indywidualne zdolności danej frakcji, które będą miały wpływ zarówno na fazę planowanie, jak i przebieg samej walki.
  • Na drugim miejscu, najnowsza premiera od Galakty czyli Anno 1800 (PL). To ekonomiczna gra planszowa, będąca adaptacją słynnej gry komputerowej pod tym samym tytułem, w której gracze, wcielając się w role XIX wiecznych przedsiębiorców, rozbudowywali będą swoją wyspę stając się pionierami rewolucji przemysłowej. Zbuduj floty statków, które pozwolą na płynny przepływ towarów szlakami handlowymi pomiędzy Nowy i Starym Kontynentem. Opiekuj się swoją ludnością, gdyż pomimo, że z początku ludzie zadowoleni będą z pajdy chleba i nowych ubrań, to z czasem, pragnąc dostępu do dóbr luksusowych, ich wymagania wzrosną. Musisz więc planować naprzód, rozwijając swój łańcuch produkcyjny, bacząc uważnie na specjalizację swojej populacji i… oczywiście na konkurencję, która nigdy nie śpi i nieustannie depcze Ci po piętach. Z czasem zorganizujesz też ekspedycje odkrywając nowe lądy ku chwale swojej ojczyzny i królowej, o której przychylność toczyć się będzie rywalizacja. Spraw, aby to Twoja wyspa stała się prawdziwą potęgą i pokaż wszystkim na czym polega umiejętne zarządzanie!
  • Na piątym miejscu znalazł się Essenowy hit od Granny, czyli Gutenberg (edycja polska)Gutenberg to gra planszowa dla od 1 do 4 osób, w której gracze wcielają się w pionierów drukarstwa XV wieku. Wykonując zamówienia, będą gromadzić fortunę oraz sławę. Ulepszając swoje warsztaty i zdobywając wsparcie patronów, zwiększają swoje możliwości produkcyjne. Wygra oczywiście ten, kto zgromadzi największe bogactwa oraz sławę. Licytując pozyskiwać będziemy konkretne akcje, ulepszać nasz warsztat drukarski oraz zdobywać nowe czcionki, tusz oraz dekoracje dla drukowanych woluminów. W grze występuje unikalny system trybów, który pozwala nam na łączenie bonusów i dzięki temu zdobywanie dodatkowych punktów podczas naszych akcji.

 

A teraz czas na pełne zestawienie dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w każdym ze sklepów.

 

Najlepsze gry planszowe 1-7.11.2021

Krzysztof Pilch