Star Wars X-Wing – Delta-7 Aethersprite – myśliwiec Jedi nadlatuje – recenzja

Delta-7 Aethersprite

Myśliwiec Delta-7 został zaprojektowany specjalnie dla członków zakonu Jedi. Był wykorzystywany przez rycerzy Jedi podczas misji w najdalszych zakątkach galaktyki jeszcze przed wybuchem Wojen Klonów. W tej roli Delta-7 pojawił się w filmie Atak Klonów, gdzie służył Obi-Wanowi-Kenobiemu jako środek transportu w trakcie jego śledztwa w sprawie zamachów na senator Amidalę. Kolejny wariant tego myśliwca, Delta-7B, w wielu egzemplarzach i z różnymi Jedi zasiadającymi za jego sterami pojawił się w licznych odcinkach serialu Wojny Klonów. W X-Wingu myśliwiec ten dostępny jest w dwóch różnych zestawach dla frakcji Republiki. Pierwszym jest zestaw Strażnicy Republiki opisany w ostatniej recenzji. Drugim jest mały zestaw dodatkowy, którego recenzję przeczytacie poniżej.

Komponenty

Opisywany zestaw zawiera wszystko, czego potrzebujemy, aby umieścić w grze jeden myśliwiec Delta-7 Aethersprite. Model, który znajdziemy w tym zestawie, jest dokładnie taki sam, jak w pakiecie eskadry Strażnicy Republiki, z wyjątkiem malowania, które różni się kolorystyką. Model z tego zestawu pomalowany jest równie ładnie, a odmienne malowanie to zrozumiały zabieg, jako że w serialu Wojny Klonów każdy Jedi latał myśliwcem ozdobionym charakterystycznym dla siebie wzorem i kolorem.

Zawartość zestawu.

Model Delta-7 Aethersprite.

Statystyki, akcje i manewry

Podstawowe cechy tego myśliwca opisałem już w poprzednim tekście.

W dalszej części recenzji omawiam karty ulepszeń i pilotów dostępne w tym zestawie. Podaję również przykłady kart z innych zestawów, które można wykorzystać z opisywanym statkiem. Liczby podane w nawiasie po nazwie karty to obecne koszty punktowe kart (po aktualizacji z 25 VI 2019). W przyszłości koszty te mogą się oczywiście zmienić. Klikając pomarańczowe odnośniki w tekście możecie zobaczyć opisywane karty.

Piloci

W zestawie otrzymujemy tego samego pilota nielimitowanego co w zestawie Strażnicy Republikirycerza Jedi. Oprócz tego otrzymujemy czworo nowych pilotów limitowanych.

Pierwszym z nich jest Ahsoka Tano (47). Jej zdolność pozwala wykonać przyjaznemu pilotowi akcję, nawet jeśli posiada on żeton stresu. Co ważne, Ahsoka może użyć tej zdolności na sobie. Dzięki temu może wykonać nawet 3 akcje w jednej fazie aktywacji: jedną za dostrojone systemy sterownicze, jedną za swoją zdolność oraz standardową akcję. Będzie to jednak wymagało od niej zużycia całej Mocy, jaką dysponuje. To oczywiście bardzo dobra zdolność, choć nie jestem pewien, czy warta wydania aż tylu punktów. Ahsoka jest obecnie drugim najdroższym pilotem Delty-7 obok Obi-Wana ze Strażników Republiki, który ma jednak dużo lepszą inicjatywę i jeden ładunek Mocy więcej.

Kolejnym pilotem jest Barriss Offee (39). Jej zdolność pozwala zużywać Moc, aby modyfikować kości ataku przyjaznych statków. Mogłoby to być bardzo przydatne, gdyby nie to, że Barriss dysponuje tylko jednym ładunkiem Mocy. Zdolności Barriss będziemy mogli więc użyć tylko raz na turę i to tylko pod warunkiem, że nie wykorzystamy Mocy na coś innego. Ogólnie rzecz biorąc pojedynczy ładunek Mocy sprawia, że rzadko wystawiam Barriss w swoich eskadrach.

Kolejnym pilotem jest Luminara Unduli (43). Jej zdolność pozwala zmieniać wyniki atakujących przeciwników na słabsze. Szczególnie korzystna jest możliwość zmiany wyniku trafienia na wynik oka, bo możecie w ten sposób zmniejszyć liczbę otrzymanych uszkodzeń. Oczywiście jeśli atakujący statek będzie posiadał żeton skupienia albo Mocy, to będzie mógł ten wynik oka zmienić na powrót na trafienie. Oprócz tego zbyt pochopne korzystanie z tej zdolności może szybko pozbawić Luminarę żetonów Mocy. Generalnie rzecz biorąc jest to bardzo dobra zdolność, ale trzeba z niej korzystać z rozwagą.

Ostatnim pilotem w tym zestawie jest Anakin Skywalker (62). Jako jeden z nielicznych pilotów w grze może poszczycić się inicjatywą 6. Do tego ma świetną zdolność, która pozwala mu pozbywać się żetonów stresu częściej, niż innym pilotom. Dzięki niej Anakin może pozbywać się stresu nawet po białych i czerwonych manewrach. To pozwala mu np. na wykonanie akcji po wykonaniu koiograna. Anakin to świetny pilot i prowadzenie go to czysta przyjemność. Jest jednak bardzo drogi w stosunku do innych pilotów Delty-7. Kosztuje o 15 punktów więcej od Obi-Wana ze Strażników Republiki, który w roli asa sprawdza się niewiele gorzej. W obecnej sytuacji Obi-Wan jest moim zdaniem nieco korzystniej wyceniony i to właśnie jego wolę umieszczać w swoich eskadrach. Z drugiej strony jeśli bardzo zależy wam na inicjatywie 6 i będziecie w stanie dobrze ją wykorzystać, to te 15 punktów wcale nie będzie złą inwestycją. Poza tym kolejne aktualizacje kosztów mogą zmniejszyć różnicę w koszcie pomiędzy Anakinem i jego mistrzem.

Ulepszenia

Karty ulepszeń z tego zestawu niestety nie przynoszą niczego nowego. Pięć z nich dostępnych jest już w zestawie Strażnicy Republiki, a jedna w zestawie podstawowym. Znajdziemy tu oczywiście obydwie konfiguracje dedykowane dla Delty-7. Zestaw zawiera też dwie karty Mocy – doskonały unik i medytację bitewną. Otrzymamy w nim też astromecha R4-P i R3.

Podsumowanie

Zestaw dodatkowy Delta-7 Aethersprite uważam za godny uwagi. Nie zawiera wprawdzie nowego statku ani ulepszeń, ale ikoniczni piloci ze zróżnicowanymi zdolnościami to wystarczająco dużo, aby po niego sięgnąć. Poza tym dobrze mieć do dyspozycji dwie Delty-7 choćby po to, żeby wystawić w jednej eskadrze dwóch pilotów że Strażników Republiki np. Obiego i Mace’a. Dużą zaletą tego zestawu jest to, że pozwala za stosunkowo niewielką kwotę pieniędzy zyskać statek, którym możemy dobrze zagospodarować dużą liczbę punktów eskadry. W połączeniu ze Strażnikami Republiki zestaw ten umożliwi wam już tworzenie grywalnych eskadr dla frakcji Republiki.

Jesteśmy za panem, Generale Kenobi.

W następnym odcinku recenzja zestawu dodatkowego ARC-170 dla frakcji Republiki.

 

Radosław Brzana


Tagi: