Boss Monster: Twarde lądowanie. Recenzja

Statek obcych rozbił się w Arkadii! W pikselowym świecie Bossów pojawili się…kosmici! Wraz z nimi nowe wyzwania, niezłomni bohaterowie i zaskakująca, międzygalaktyczna konkurencja – mocarni bohaterowie z obcych planet! Szykuje się niezła jatka!

Twarde lądowanie to rozszerzenie do gry Boss Monster (recenzja #1, #2, recenzja samodzielnego dodatku). Wprowadza nowy rodzaj skarbu, bohaterów, bossów, komnaty zasilane przez kosmiczne potwory i zaawansowane technologicznie pułapki.

Niektórzy zarzucają temu dodatkowi, że nie wnosi nic więcej poza rozszerzeniem pozwalającym grać w 5 i 6 osób. Czy tak jest rzeczywiście?

Informacje o grze

Autor: Johnny O’Neal, Chris O’Neal
Wydawnictwo: Trefl Kraków
Liczba Graczy: 2 – 6 (5-6)
Czas Gry: od 30 do 60 minut
Wiek: od 13 lat
Cena: około 25 zł

Małe pudełeczko wielkości Niezbędnika Bohatera mieści w sobie 45 kart:

 • 3 nowych bossów
 • 7 kart zaklęć
 • 12 bohaterów (7 typowych i 5 legendarnych)
 • 23 karty komnat

Zasady

Niewielka instrukcja wskazuje nam, że dodatek umożliwia grę na 5 i 6 osób. Właściwie nie wiemy, co należy zrobić, by użyć go do gry w 2-4 osoby. Ale do tego jeszcze wrócimy.

Co więc dostajemy nowego? Karty z dodatku (bossowie, bohaterowie, komnaty) dodają do gry nowy symbol skarbu: artefakt obcych. 

Co jeszcze? Zmianie ulega parę zasad (dla gry w 5 lub 6 osób):

 1. Warunek końca gry: gra nie kończy się, gdy ktoś z graczy dostanie 5 ran. Gramy dotąd, aż któryś zbierze 10 dusz ewentualnie skończą się karty bohaterów w talii (mogą jeszcze jacyś zostać w mieście).
 2. Końcowe liczenie punktów: nie wygrywa ten gracz, kto zebrał 10 dusz. Sprawdzamy różnicę pomiędzy zebranymi duszami a otrzymanymi ranami. Kto ów wynik będzie miał największy, zostaje zwycięzcą. Remisy rozstrzyga niższy wskaźnik PD u bossa.
 3. Gdy mamy remis w fazie przynęty, rozstrzygamy to następująco:
  • bohaterowie trafią do graczy (oczywiście tych, którzy remisują), jeśli kart jest co najmniej tyle, ilu graczy – wówczas kolejno każdy otrzyma bohatera
  • powtarzamy przydzielanie (jedna karta, po kolei) aż nie będzie się dało podzielić kart po równo

 

Wrażenia

Po pierwsze miło, że pomyślano o kosmicznym klimacie. Na ilustracjach znajdziemy i Obcego, i Alfa, a nawet Małego Księcia. Jak zwykle całość przesiąknięta jest humorem i charakterystycznym 8-bitowym klimatem. 

Po drugie, gdy po raz kolejny przeczytamy instrukcję i sprawdzimy karty, okazuje się, że właściwie nie jak ich użyć w grze na 2-4 graczy. Dlaczego? Wszystko przez bohaterów. Mamy na nich oznaczenia, że używamy ich w rozgrywce 5+. Jeśli więc ich odrzucimy, to po co komnaty z symbolem artefaktu obcych? 

Na BGG mamy na ten temat dyskusję. Nie jest to co prawda nic oficjalnego, ale wielu graczy potwierdza, że ten wariant działa:

 • miksujemy wszystkie karty bohaterów (tak jak komnat, czarów i bossów)
 • na rozgrywkę musimy wylosować odpowiednią liczbę bohaterów:
  • 2 graczy = 13 typowych i 8 legendarnych
  • 3 graczy = 17 typowych i 11 legendarnych
  • 4 graczy = 25 typowych i 15 legendarnych
  • 5-6 graczy = 32 typowych i 20 legendarnych

Oczywiście rozgrywka w 5 czy 6 (wg zasad oficjalnych) osób działa poprawnie. Dużo się dzieje. Bohaterów jest cała masa. A nowy typ skarbu rzeczywiście balansuje rozgrywkę. Poza tym, jak się łatwo domyślić, rozgrywka w więcej osób, to oczywiście o wiele dłuższe partie. 

 

Podsumowanie

Czy więc warto zainwestować w ten dodatek? Przede wszystkim kosztuje on niewielkie pieniądze. Jeśli więc grasz w Boss Monstera, ale chętnie zagrałbyś w więcej osób (czyli 5-6), to bierz koniecznie. Jeśli jednak grasz raczej w mniejszym gronie, to nie jest on właściwie konieczny. 

Można oczywiście zmiksować wszystkie karty (według powyższego schematu) i w ten sposób wprowadzić całkiem ciekawą mieszankę. 

Dodatek nie zmienia diametralnie gry. Mamy tu właściwie rozszerzenie wszystkiego, z czym już się spotkaliśmy. Bez nowych mechanizmów czy nowych typów kart. 

Jeśli więc nie lubisz Boss Monstera, to i Twarde lądowanie tego nie zmieni. Jeśli lubisz, możesz spróbować. Nie – koniecznie. Nie – niezbędnie. Ale oczywiście więcej kart, to więcej możliwości. 

Plusy
 • dobra cena
 • możliwość gry w 5 i 6 osób
 • ciekawe urozmaicenie zasad (zmienione końcowe liczenie i rozstrzyganie remisów w fazie przynęty)
 • wreszcie kosmos w świecie Boss Monstera
Plusy / minusy
 • oficjalnie – właściwie mamy tu karty tylko do rozgrywki w 5 i 6 osób (choć oczywiście polecam wypróbowanie wariantu z BGG)

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Trefl Joker Line za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Game Details
NameBoss Monster: Crash Landing (2016)
ZłożonośćMedium Light [2.00]
BGG RankingNot Ranked [6.82]
Player Count (Recommended)2-6 (4-6)
Projektant/ProjektanciJohnny O'Neal, Chris O'Neal and Christopher O'Neal
GrafikaUncredited
WydawcaBrotherwise Games, Edge Entertainment, Fever Games, Muduko and Trefl Joker Line
MechanizmyAuction/Bidding, Hand Management, Player Elimination and Take That
Łukasz Hapka