Unconditional Surrender! World War 2 in Europe – unboxing

pic1927033_lgGry wydane przez GMT Games to małe dzieła sztuki. Lubię trzymać je na półce, często w folii, oglądać ich okładki i trzymać kilka pudełek obok siebie. Rozpakowywanie każdej z nich to dla mnie prawdziwa przyjemność. Delektuję się momentami tego swoistego ceremoniału, zapisuję je głęboko w pamięci i przyglądam się uważnie każdemu, wyciąganemu z pudełka elementowi. Po unboxingu Enemy Coast Ahead: The Dambuster Raid, dzięki życzliwości GMT, miałem ostatnio przyjemność przygotowania kolejnego – tym razem monumentalnego tytułu na temat drugiej wojny światowej. Zapraszam do obejrzenia co znajdziemy w pudełku Unconditional Surrender! World War 2 in Europe.

 

Pudełko

Gra została wydana w pudełku o standardowych rozmiarach dla tytułów wydawanych przez GMT. Na okładce znajdziemy czarno-białą fotografię, przedstawiającą oddział piechoty, maszerujący przez ruiny i zgliszcza miasta. Grafika świetnie harmonizuje z tytułem gry zaś jej podtytuł (World War 2 in Europe) od razu mówi nam o tym, że mamy do czynienia z grą na szczeblu strategicznym.  

13
Z tyłu pudełka znajdziemy krótki opis, wyjaśniający o czym traktuje gra, a także kilka przykładowych żetonów, zdjęcie mapy, listę komponentów i wystawioną przez GMT ocenę złożoności tytułu (5/9) oraz jego przydatności do gry solo (7/9). Oznacza to więc, że pomimo monumentalnej skali (gra traktuje przecież o całym konflikcie) tytuł nie należy do kategorii tych najcięższych. Z drugiej strony całkiem nieźle będzie się w niego grało solo, co akurat dla mnie, jako wielkiego fana samodzielnego przesuwania setek żetonów po mapie, stanowi bardzo dobrą nowinę.

45 

Zawartość

Po zdjęciu folii nie ma już odwrotu! Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się jego zawartość.

89
Na wierzchu znalazłem tradycyjną już notkę od GMT. Ręcznie podpisaną i będącą dowodem tego, że gra jest kompletna i przed zamknięciem została zweryfikowana zawartość pudełka. Poza notka, na wierzchu znalazłem także woreczki strunowe.

IMG_0389
Mamy też trzy kostki sześciościenne. Żółtą, zieloną i niebieską.

51
Poniżej znajdowała się instrukcja. Dokument ma format A4 i liczy… 48 stron! Dodam, że jest to 48 stron wypełnionych tekstem bo graficznych przykładów i ilustracji jest w nim jak na lekarstwo.

56
Podkreślenia wymaga fakt, że zasady są w kolorze, co zdecydowanie podnosi satysfakcję z lektury i przejrzystość tekstu. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron instrukcję oceniam pozytywnie. Zasady są przystępnie napisane i wydają się być bardzo logicznie ułożone.

IMG_0391
Poza instrukcją mamy także księgę scenariuszy. Ta dla odmiany liczy aż 52 strony! Podobnie jak instrukcja tak i księga scenariuszy została wydrukowana w kolorze. Znajdziemy w niej około 16 rożnych scenariuszy bowiem w Unconditional Surrender będziemy mogli grać zarówno w trybie kampanijnym (cała wojna), jak i wybierając określony fragment konfliktu – np. Francja 1940.

48
W księdze scenariuszy znajdziemy dodatkowo komentarz autora (Salvatore Vasta), porady, bibliografię oraz sugerowane korekty w trakcie rozgrywek solo. Jest też coś, czego nie znalazłem do tej pory w żadnej innej grze – rozdział traktujący o zalecanych zmianach, w przypadku rozgrywek mailowych (35.0 Play-By-Email Adjustments).

IMG_0411
Prawdziwa strategia nie obejdzie się bez tabel i kart pomocy. Nie inaczej jest z Unconditional Surrender. Na trzech czterostronicowych kartach pomocy znajdziemy między innymi sekwencję tury, sekwencję walki, opis procesu produkcji i zasady ruchu.

34
Trzy kolejne karty to arkusze frakcji. W grze mamy trzy różne strony konfliktu: Aliantów zachodnich, Związek Radziecki oraz Państwa Osi. Każda z tych stron posiada własny arkusz frakcji.

4
Arkuszy ciąg dalszy – tym razem trzy egzemplarze z sekwencją operacji.

6666
Kolejnym elementem są mapy. W pudełku znajdziemy ich dwie. W zależności od tego, jaki scenariusz będziemy rozgrywać, możemy potrzebować jednej z nich lub obydwu.

1

Plansza przedstawia obszar Europy aż po Ural,  a także basen Morza Śródziemnego. Mamy na niej także kilka pól specjalnych – np. Północny Atlantyk. Mapa pokryta jest heksagonalną siatką, a każde z pól ma swój numer.

IMG_0403
Mapa bardzo mi się podoba. Graficznie wygląda świetnie zaś wykorzystana symbolika jest na pierwszy rzut oka zrozumiała.

zdjecie 3
W pudełku znajdziemy wreszcie trzy arkusze z żetonami. W sumie mamy ich w Unconditional Surrender 840 więc będzie co porządkować. W zasadzie każde z państw zaangażowanych w konflikt w Europie ma swoje żetony – niezależnie od tego, czy mowa o dużym graczu (np. Francja), czy o mniejszym (np. Dania).

555
Na żetonach jednostek znajdziemy standardową dla gier GMT symbolikę z wykorzystaniem znaków taktycznych NATO.

IMG_0398

Pierwsze wrażenie

Unconditional Surrender! World War 2 in Europe to gra, na którą dosyć długo czekałem. Wiązałem duże nadzieje z tym tytułem bo szukałem ciekawej gry, ilustrującej konflikt w Europie na szczeblu strategicznym. Pierwszy kontakt z zawartością pudełka mam bardzo pozytywny. Komponenty są pierwszorzędnej jakości, a arkusze dołączone do gry oraz instrukcja wydają się być bardzo przyjaźnie przygotowane.

Instrukcja jest pokaźna więc jej lektura zajmie nieco czasu. Dla mnie to akurat dobra wiadomość bo czytanie instrukcji, to jedno z moich ulubionych zajęć!  Ocenę samej gry oraz funkcjonalności komponentów na razie muszę zostawić na później. Opiszę je w ramach recenzji gry, ale to dopiero po kilku pierwszych partiach. Do usłyszenia niebawem!

 

Dziękuję serdecznie wydawnictwu GMT Games za przekazanie gry do unboxingu.

Michel Sorbet

 

Michel Sorbet
Twitter