GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #296

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

– Jak informuje blog Rzuć Kostką w dniach 18-19 stycznia odbędą się kolejne Warszawskie spotkania z grami. Na stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące imprezy, a wśród nich listę dostępnych gier i zapowiedź loterii.

Również w najbliższy weekend w Bydgoszczy odbędzie się 28. noc planszówek, która rozpocznie się w sobotę 18. stycznia  o godzinie 19.

Oficjalną zapowiedź trzeciej edycji PORTALkonu znajdziecie na stronie wydawnictwa Portal Games. W czasie imprezy możecie spodziewać się m.in. ogłoszenia planów wydawniczych na pierwsze półrocze, turniejów czy prezentacji prototypów. Organizatorzy zapraszają do Gliwic w dniu 25. stycznia 2014.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Zaproszenie do konkursu z nagrodami widnieje na stronie bloga Kobieta i planszówki. Zasady dosyć proste – polubienie profilu bloga, utrzymanie tego stanu do ogłoszenia wyników oraz odpowiedź na cztery proste pytania. Konkurs trwa do godziny 21:00 w piątek 17.01.2014.

BLOGI/SERWISY:

– Premiera gry Wiedźmin Gra Przygodowa będzie prawdopodobnie jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2014 z przynajmniej trzech powodów – temat, wydawca i autor. Dziennikarz śledczy Games Fanatica opublikował swoją obszerną analizę nadchodzącego tytułu, sporządzoną na podstawie materiałów udostępnionych do tej pory. Wciąż wiele pozostaje w sferze domysłów, ale już możecie budować swoje wyobrażenie na temat gry.

Autor wspomnianej wyżej gry – Ignacy Trzewiczek – opublikował na blogu Gry z Charakterem tekst poświęcony testerom. Dostało się Walcowi i 99% testerów gier planszowych. Każdy komu marzy się zaprojektowanie własnego tytułu lub testowanie cudzego powinien zapoznać się z wpisem Trzewika i… nie przejmować się za bardzo ciskanymi przez niego gromami. Wszak jeśli 99% testerów kłamie, to prawdopodobnie wiele gier, w które z radością graliście, była testowana tylko przez takich oszustów.

Zapowiedzi nowych gier od wydawnictwa Phalanx otwiera cykl artykułów poświęconych planom wydawniczym na rok 2014. Na początek kilka słów o dwóch nadchodzących tytułach, na które wielu czeka ze zniecierpliwieniem – Boże Igrzysko: Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz  1944. Monty vs Patton. Race to the Rhine, czyli Wyścig do Renu.

Polska Akademia Dzieci wyróżniła swoją rekomendacją działalność Agaty Kotowskiej i Macieja Jesionowskiego, którzy prowadzą blog Ja Ty Gry. Gratulujemy. Więcej informacji o decyzji PAD znajdziecie w tekście, aczkolwiek do jego pełnego zrozumienia powinniście wiedzieć co oznacza pojęcie ludologia.

Do jakich niekolekcjonerskich karcianek potrzebujesz ok. 3000 (słownie: trzech tysięcy) koszulek na karty? Odpowiedź na to pytanie nie jest bardzo długa, ale na pewno znajdzie się w niej gra, w którą dwa razy zagrał ostatnio Michał z bloga TataGeek.com. Każda z rozgrywek przeanalizowana w dosłownie czterech zdaniach.

Planszoholik nie ma litości dla osób, które nie mają ostatnio wiele czasu na granie. Manifestuje to w najnowszym wpisie na blogu przedstawiając krótką relację z rozegranych w tym roku partii. Najbardziej spodobała mi się końcówka tekstu – “No i jeszcze raz sobie Mage Knight pyknąłem…“. Daj mi to nadzieję, że może znajdę kiedyś chwilę, aby też “pyknąć” sobie w MK ;).

– Bogatą w planszówki sobotę odnotowała też część redakcji bloga Ciekawe Gry. W ich niedzielnym wpisie znajdziecie relację z ucieczki z domu na działkę, aby rozegrać kilka partii. Miłośnicy psów mogą być zdruzgotani postawą graczy opisaną w czwartym akapicie ;)…

Refleksja nad rozgrywką w CV pojawiła się na blogu Notatki splanszowanego Pingwina. Trudno napisać coś więcej, bo tekst jest po prostu krótki – szczególnie jak na niemal dwumiesięczną przerwę w publikacjach.

– Zastanawiam się czasem, kiedy ktoś wpadnie na pomysł nagrania “unboxingowego” podcastu – oczywiście bez komentowania komponentów. Przystanek planszówka kontynuuje na razie tradycję wideoprezentacji bez wypowiadania słowa na temat tego co oglądamy. Tym razem z sukcesem udało się rozpakować gry Munchkin z Karaibów oraz Tezeusz: Mroczna Orbita.

RECENZJE:

Dwie recenzje autorstwa Artura Tojzy z znajdziecie na blogu W pajęczej sieci. Pierwsza dotyczy gry Mage Wars (2012). Wygląda na to, że recenzent w swojej analizie nie pominął żadnego z elementów tego rozbudowanego tytułu. Wrażenia z obcowania z grą zostały podzielone na trzy kategorie – pozytywne, neutralne i negatywne, przy czym tych pierwszych jest zdecydowanie najwięcej. Ocena końcowa 9.5/10. (BGG #24 Avg. 6.9 / Geek 5.6 / 2587)

Drugi z tekstów poświęcono Craftsmen (2013). Mimo braku nowatorskich rozwiązań mechanicznych, tytuł przypadnie do gustu fanom eurogier z niskim poziomem losowości i wieloma drogami do zwycięstwa. Warto zaznaczyć, że gra posiada dobrze zaprojektowany tryb dwuosobowy, co nie jest zasadą w tej kategorii planszówek. Ocena końcowa 8.5/10. (BGG #4100 Avg. 8.3 / Geek 7.7 / 58) 

Potwory w Tokio (2011) są tematem nieco niekonwencjonalnej recenzji opublikowanej w serwisie Games Fanatic. Lektura całkiem przyjemna, ale trudno ją szerzej skomentować. Przynajmniej ocena końcowa została wyrażona w tradycyjny sposób – 8/10.  (BGG #85 Avg. 7.5/ Geek 7.4 / 12834)

– W ramach poszukiwania ciekawej gry karcianej Games Fanatic zamieścił artykuły poświęcone Habe Fertig (2013) oraz Dicht dran (2013). Pierwszy strzał raczej nietrafiony, bo tytuł zdobył zaledwie 4/10. (BGG b/d Avg. 6.2 / Geek b/d / 16). Przy drugim podejściu poszło już trochę lepiej – 6.5/10, ale czuję, że doczekamy się jeszcze kolejnych kandydatów do tronu. (BGG 5121 Avg. 6.4 / Geek 5.6 / 54)

Na blogu Przystanek Planszówka ukazała się recenzja gry Innowacje (2010). Tytuł skierowany do entuzjastów silnej interakcji między graczami, którym nie jest straszna duża losowość, mały związek mechaniki z tematem czy częste zaglądanie do instrukcji w czasie pierwszych rozgrywek. Ostatecznie gra otrzymuje wysokie 8+/10.  (BGG #165 Avg. 7.3 / Geek 7.1 / 6555)

W drugiej recenzji z tego samego źródła na pierwszym planie pojawia się Zupa z Karaluchami (2008). Gra należy do kategorii imprezówek i, podobnie jak w Jungle Speed, zbudowana została wokół mechanizmu jak pozbywania się własnych kart na rzecz przeciwników. Werdykt sędziowski to 7.5/10. (BGG #2910 Avg. 6.2 / Geek 5.7 / 302)

– Nowy artykuł autorstwa Sebastiana Szczepaniaka ukazał się na łamach serwisu Świat Gier Planszowych. Przedmiotem recenzji jest S-Evolution, a pierwsze słowa tekstu brzmią “A może w S-Evolution?. Najprawdopodobniej po lekturze rozważań Wasza odpowiedź na tak postawione pytanie zabrzmi “A może nie!“. Recenzja z kategorii bezlitośnie miażdżących i biorąc pod uwagę tylko podane argumenty rzeczywiście zasłużyła sobie na dosyć niską notę. Ostatecznie od recenzenta otrzymuje zaledwie 2/10, chociaż pod kątem oceny użytkownicy BGG są łagodniejsi. (BGG #7565 / Avg. 5.6 / Geek 5.5 / 76)

Planszówka dla dzieci – Bim Bamm! (2012) – została główną bohaterką ostatniego wpisu na blogu Rodzinna Rozrywka 24/7. Mechanika częściowo inspirowana jest memory ale dodatkowe zasady sprawiają, że rozgrywka jest dużo ciekawsza i wymagająca niż we wspomnianego klasyka. Nie ustrzegła się jednak przed kilkoma wadami projektowymi jak np. możliwość częstego blokowania ruchów przeciwnika, przekładająca się na nadmierne wydłużenie czasu gry. Ocena końcowa 4/6. (BGG #b/d Avg. 6.9 / Geek b/d /

WIDEORECENZJE:

Ognisty Podmuch (2011) trafił pod recenzencką lupę BoardGamesFactory. Jak zwykle przy recenzjach spod szyldu BGF ocena gry jest bardzo szczegółowa i kilkupoziomowa. Mimo, że serce mechanika nie jest szczególnie innowacyjne to pewne rozwiązania sprawiają, że gra uzyskuje wynik końcowy 83%, czyli nieco więcej niż kooperacyjny klasyk – Pandemia. (BGG #129 Avg. 7.5 / Geek 7.3 / 5201)

 
Obrazek tytułowy pochodzi z serwisu Games Fanatic: https://boardtime.pl/wp-content/uploads/2014/01/grafika-okladka1.jpg