GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #297

WSTĘP:
Trochę ponad miesiąc temu opublikowałem pierwsze zestawienie newsów dla Board Times. Po tygodniu miałem już dość, ale udało się wrócić do pisania :). Dziękuję za Wasze cierpliwe przyjęcie. Sądząc po statystykach odwiedzin oglądalność nie spadła, więc masowego rozczarowania chyba nie było. Proszę Was zatem, abyście w komentarzach na dole lub na profilu facebookowym BT szczerze wyrazili swoje zdanie na temat mojej “działalności”. Piszcie czego brakuje, co jest niepotrzebne, co słabe, ale też co Wam się podoba, żebym nie zapłakał się do reszty :).
 

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

 
– Jak informuje blog Rzuć Kostką w dniach 18-19 stycznia odbędą się kolejne Warszawskie spotkania z grami. Na stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące imprezy, a wśród nich listę dostępnych gier i zapowiedź loterii.

– Również w najbliższy weekend w Bydgoszczy odbędzie się 28. noc planszówek, która rozpocznie się w sobotę 18. stycznia  o godzinie 19.

– <span “>Oficjalną zapowiedź trzeciej edycji PORTALkonu znajdziecie na stronie wydawnictwa Portal Games. W czasie imprezy możecie spodziewać się m.in. ogłoszenia planów wydawniczych na pierwsze półrocze, turniejów czy prezentacji prototypów. Organizatorzy zapraszają do Gliwic w dniu 25. stycznia 2014.

TRWAJĄCE KONKURSY:

<span”>Najwięcej nagród na początku roku chce rozdać REBEL.pl, ale na drodze do ich zdobycia stoją dwie trudności. Po pierwsze trzeba wykazać się sporą wiedzą na temat działalności sklepu i wydawnictwa, a po drugie czasu jest już niewiele – tylko do 16. stycznia.

– Zaproszenie do konkursu z nagrodami widnieje na stronie bloga Kobieta i planszówki. Zasady dosyć proste – polubienie profilu bloga, utrzymanie tego stanu do ogłoszenia wyników oraz odpowiedź na cztery proste pytania. Konkurs trwa do godziny 21:00 w piątek 17.01.2014.

WYDAWNICTWA:

Portal Games publikuje materiał wideo zapowiadający armię Sharrash do Neuroshimy Hex 3.0. Rozszerzenie powinno pojawić się w sklepach jeszcze w tym tygodniu.

Fabryka Gier Historycznych na swoim profilu facebookowym zapowiada ogłoszenie swojego kalendarza wydawniczego.

REBEL.pl przedstawia garść informacji o polskim wydaniu World of Tanks, którego premiery spodziewamy się w okolicach kwietnia lub maja.

– Strona Galakty bez zmian od dwóch tygodni. Pewnie szykują coś dużego

BLOGI/SERWISY:
  
Rozpoczęła się 17. edycja Polskiego MatHandlu. Zaczęło się w poniedziałek, a już teraz na liście liczącej niemal 250 wpisów można znaleźć prawdziwe perełki. Etap pierwszy trwa do 26. stycznia.

W drugiej części zapowiedzi wydawniczych na rok 2014 redakcja Games Fanatic zlustrowała Instytut Pamięci Narodowej. W efekcie wykryto dwie działalności noszące znamiona przygotowań do wydania gry Reglamentacja oraz wariacji na temat tytułu ZnajZnak, z okazji 70. rocznicy walk pod Monte Cassino. W części trzeciej Karol Madaj uchyla rąbka tajemnicy na temat swojej nowej gry, projektowanej w ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Felieton poświęcony rozmiarom pudełek i wypełnienia ich wnętrza opublikował Przemek Wojtkowiak na blogu Ciekawe Gry. Ponad 10 przykładów z komentarzami zarówno aprobującymi jak i piętnującymi decyzje niektórych wydawców.

W sieci pojawił się nowy odcinek podcastu 2pionki. Klimat audycji i jej poziom merytoryczny bez zmian, a technicznie nieco słabiej niż zwykle, za sprawą nagranych zakłóceń od telefonu komórkowego.

– Na blogu Gry z charakterem, o którym kilka słów pojawiło się we wspomnianym wyżej podcaście, Ignacy Trzewiczek opowiada o niedoszłym zakładzie, do którego inspiracją była gra Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island. Jest to jednak tylko pretekst do tego, aby podzielić się z Wami informacją o awansie tytułu na miejsce 20. rankingu BGG.
Kolejny z opublikowanych wpisów jest, moim zdaniem, jeszcze ciekawszy, a traktuje o “(nie)dawaniu forów” w rozgrywkach planszowych.

Trzy materiały z serwisu ZnadPlanszy.pl:

Nagranie wideo podsumowujące rok 2013 zainicjowało cykl zatytułowany Rozmowy ZnadPlanszy. Zadania podjęli się Marcin Krupiński i Mirosław Gucwa, całość trwa niemal godzinę ale jest to dobrze spożytkowany czas. Rozmowa bardzo merytoryczna i mimo, że nagranie powstało spontanicznie, to w dyskusji nie ma ani grama chaosu.

Michał Malaszewski podnosi kwestię cofania swoich akcji w czasie rozgrywki. Problem powszechny i niełatwy do rozstrzygnięcia, a to znaczy, że warto o nim dyskutować, do czego zresztą zachęca autor tekstu.

Najnowszy wpis Andrzeja Hładki zaczyna się od gier, a kończy się na algorytmach szyfrowania. Autor porusza temat ukrywania własnych poczynań przed innymi przed graczami w czasie rozgrywki. Tekst bardzo wciągający, stąd jedyne co może smucić to jego długość, czy raczej krótkość.

Wywiad z twórcą 12 RealmsIgnazio Corrao – opublikował PrzystanekLegnica. Konstrukcja taka jak zwykle, czyli krótkie pytania i zwięzłe odpowiedzi, ale z rozmowy niestety trudno wywnioskować czy projektant sam w sobie jest postacią interesującą.

Artur Tojza, na łamach bloga W pajęczej sieci, zamieścił przegląd i komentarz do zawartości pudełka gry Guildhall. Sądząc po wykonaniu, tytuł zapowiada się interesująco, a autor recenzji ocenia szanse na rozczarowanie przy zakupie “w ciemno” jako niskie.

Osoby zainteresowane postępami prac nad Elementalionem, może zainteresować kolejny wpis na blogu poooqowisko. Po komentarzach do instrukcji, o które niedawno prosił projektant, już wprowadzono pewne zmiany. Jak widać zdanie potencjalnych przyszłych graczy ma ogromne znaczenie dla rozwoju gry :).

RECENZJE:

Przystanek Planszówka przyzwyczaił nas już do swoich tryptyków recenzenckich i w przypadku gry “Bohaterowie wyklęci” (2013) pozostaje wierny tej formie. Część pierwsza to tradycyjnie opis zawartości pudełka i szaty graficznej, a ta bardzo dobrze oddaje aspekt historyczny tytułu. Komplet artykułów ukaże się do końca stycznia.

– Swoją recenzją gry High Frontier autorzy bloga for2players przekonali mnie do zakupu, za co jestem im naprawdę wdzięczny. Obawiam się, że po lekturze tekstu Sylwii Waldowskiej na temat The Capitals (2013) historia chce się powtórzyć. Trzy kluczowe argumenty autorki – skalowalność, regrywalność i logiczność rozgrywki – sprawiają, że trudno będzie zakwestionować ocenę końcową 5/5. (BGG #1892 Avg. 7.4 / Geek 6.0 / 162) 
 
Tash-Kalar (2013) trafiło na stół Przemka Wojtkowiaka. Rozgrywka jest złożona i daje wiele satysfakcji pod warunkiem… że przypadnie Wam do gustu. Zgodnie z analizą recenzenta planszówka jest bardzo specyficzna i w wielu aspektach jest wymagająca względem gracza.  (BGG #739 Avg. 7.2 / Geek 6.5 / 630)

– Jest coś niezwykłego w tekstach publikowanych na blogu Bull on Board. Gdyby pozbawić je całej nieplanszówkowej treści zostałoby zaledwie kilka suchych zdań. Jednak to właśnie owe przemyślenia i historie tworzą niepowtarzalny klimat i powodują, że krótka wzmianka o grze na końcu tekstu przekazuje więcej niż niektóre metodyczne recenzje. Tym razem opowieść zmierza do wystawienia oceny 9/10 grze Jungle Speed (1997) (BGG #610 Avg. 6.6 / Geek 6.5 / 4780) 

– W poniedziałkowy poranek, na pierwszy ogień Games Fanatica idzie w gra, która zasłużyła, zdaniem Dice Tower, na miejsce w pierwszej dziesiątce tytułów wydanych w minionym roku. Mowa tu o kooperacyjnym SOS Titanic (2013), którego tytuł nie pozostawia wątpliwości odnośnie tematyki. To, co zyskało uznanie za oceanem, nie do końca przypadło do gustu naszemu rodzimemu recenzentowi, który wskazuje na kilka istotnych problemów pojawiających się w czasie rozgrywki. Z uwagi na pasjansowy charakter gry ostateczny werdykt jest przychylny dla trybu jednoosobowego, natomiast istnieje obawa, że w szerszym gronie tytuł nie sprawdzi się dobrze. Wynik końcowy 6/10. (BGG #1840 Avg. 6.8 / Geek 6.0 / 277)

Kolejną recenzję, która zagościła na stronie serwisu poświęcono Metallum (2013). Autorka tekstu, występująca w roli advocatus diaboli, opisuje proces poszukiwania wyraźnych skaz na obliczy gry. Ostatecznie przyznaje jednak, że nie potrafi znaleźć w planszówce żadnej pełnokrwistej wady. Jedynym poważnym argumentem przeciwko tytułowi jest temat, który tylko umownie wiąże się mechaniką, co sprawia, że ocena końcowa to 8/10 (BGG #3758 Avg. 7.7 / Geek 5.7 / 44)

Agnieszka Weidemann postanowiła ocenić Czas Honoru Operacja Most III (2013) i okazało się, że to kolejny tytuł, który udźwignął tematyczne osadzenie w historii Polski, zapewniając jednocześnie ciekawą rozgrywkę. Oprócz recenzji gry w artykule znajdziecie też odnośniki do pięciu części pamiętnika projektanta. (BGG #4986 Avg. 7.2 / Geek 5.6 / 30)

Marta z Board Game Girl publikuje swoją ocenę Czarnych historii (2004). Chociaż grę można zaliczyć do kategorii imprezowych, to ze względu na formę w jakiej została wydana świetnie sprawdzi się też w czasie podróży. Autorka recenzji wśród zalet tytułu proste zasady i dużą satysfakcję płynącą z rozwiązania zagadki. (BGG #1702 Avg. 6.3 / Geek 6.0 / 1102)

Wydawnictwo Fox Games, w ramach swojej planszówkowej ofensywy, udostępnia “Bim Bamm!” (2012) kolejnemu blogerowi. Gra nie jest skomplikowana i prawdopodobnie dlatego wnioski Pawła Antoniewicza są zbliżone do opisanych w tekście opublikowanym wcześniej przez recenzentkę Rodzinnej Rozrywki 24/7. Redaktorowi Grawialni należy jednak oddać to, że po jego recenzji nie mam wątpliwości czy jest to gra familijna, a zwierzęta na grafikach nie straszą już tak bardzo jak wynikało z wpisu RR 24/7 (link w PIGUŁCE #296). (BGG #b/d Avg. 6.9 / Geek b/d / 8) 

Obrazek tytułowy pochodzi z serwisu MyGreatKid.com