GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #295

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

– Jak informuje blog Rzuć Kostką w dniach 18-19 stycznia odbędą się kolejne Warszawskie spotkania z grami. Na stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące imprezy, a wśród nich listę dostępnych gier i zapowiedź loterii.- Oficjalną zapowiedź trzeciej edycji PORTALkonu znajdziecie na stronie wydawnictwa Portal Games. W czasie imprezy możecie spodziewać się m.in. ogłoszenia planów wydawniczych na pierwsze półrocze, turniejów czy prezentacji prototypów. Organizatorzy zapraszają do Gliwic w dniu 25. stycznia 2014.

TRWAJĄCE KONKURSY:

Zaproszenie do konkursu z nagrodami widnieje na stronie bloga Kobieta i planszówki. Zasady dosyć proste – polubienie profilu bloga, utrzymanie tego stanu do ogłoszenia wyników oraz odpowiedź na cztery proste pytania. Konkurs trwa do godziny 21:00 w piątek 17.01.2014.

WYDAWNICTWA:

– Chyba najbardziej elektryzującą wiadomością minionego tygodnia była ta, poświęcona tytułowi Wiedźmin Gra Przygodowa. Rozpisało się na ten temat wiele polskich serwisów i blogów planszówkowych, ale źródłem nowinki był oczywiście polski dystrybutor, czyli CD Projekt RED. Gra zostanie wydana przez wydawnictwo Fantasy Flight Games, na stronie możecie którego znaleźć garść informacji i materiałów związanych z tytułem.

BLOGI/SERWISY:

– Podsumowania minionego roku to znak rozpoznawczy pierwszych tygodni nowego. Przemek i Jacek z redakcji Ciekawe Gry w krótkim podcaście opowiadają o tym co działo się na rynku gier. Wobec przywołanych wydarzeń trudno nie zgodzić się, że rok 2013 był szczególny dla planszówkowego świata. Materiał krótki, treściwy i całkowicie niemęczący.

Na blogu Planszówki Kecaja znajdzie przepis na stworzenie pionków, figurek i znaczników do gier w domowej kuchni. Efekty są naprawdę rewelacyjne, więc chyba warto spróbować samemu.

– Jeżeli z jakichkolwiek względów interesuje was karcianka Legendary – Marvel deck-building game to zajrzyjcie na bloga TataGeek.com. Jego twórca, czyli Michał, przedstawia argumenty, które miały sprawić aby wspomnianej gry nie kupił, oraz jak to się stało, że tytuł ostatecznie trafił do jego kolekcji i co z tego wynikło.- Unboxing, czyli moja “ulubiona” kategoria wpisów planszówkowych, zagościła w formie czysto fotograficznej na stronie PrzystanekLegnica. Osiem zdjęć i ani słowa komentarza na temat komponentów gry 12 Realms (2010) – szkoda czasu.- Krótki tekst dotyczący powstającej gry Elementalion znajdziecie na blogu poooqowisko. Autor udostępnia szkic instrukcji i zachęca do komentowania. Odważnie :).

Nowy odcinek Gradania poświęcony został grze Sunrise City (2012). Na początek jak zwykle wideoprezentacja, a następnie dyskusja trójki recenzentów. Sporo argumentów, chociaż trochę porozrzucanych wśród mnóstwa dygresji i anegdotek. Materiał ciekawy zatem zdecydowanie warto się z nim zapoznać, nawet jeśli sama gra nie była do tej porze na waszej liście zainteresowań. Ocena końcowa to jednogłośne 1, tudzież 111, i jest to najwyższa możliwa nota jaką może wystawić “gradające” trio.  (BGG #1194 Avg. 6.8 / Geek 6.2 / 578)

RECENZJE:

– Niezależne recenzje Tokaido (2012) ukazały się na łamach blogów Ciekawe Gry oraz Board Times. Zawsze kiedy pojawiają się dwa teksty na temat tego samego tytułu nie sposób ich ze sobą nie porównać. W tym pojedynku recenzja  Przemka Wojtkowiaka (CG) wygląda na nieco pełniejszą, a to dlatego, że jej autor zwraca uwagę na aspekty gry, które mogą nie przypaść do gustu zaawansowanym graczom. Obaj recenzenci są zgodni co do walorów planszówki w odniesieniu do rozgrywek “rodzinnych”, ale tylko w tekście Łukasza Hapki (BT) znajdziecie opinię wyrażoną przy użyciu liczb – 5/5. (BGG #716 Avg. 6.8 / Geek 6.5 / 1495)

W serwisie Neuroshima Hex pojawiła się recenzja… Neuroshimy Hex 3.0 (2006 – edycja pierwsza, 2013 – edycja 3.0). Artykuł bogaty w grafiki przeplatane tekstami obejmującymi głównie zagadnienia związane z najnowszym wydaniem. Z tego powodu recenzja może okazać się niezbyt pomocna dla osób, które wcześniej nie miały styczności z Neuroshimą Hex, chociaż zgodnie ze stwierdzeniem zawartym w podsumowaniu gra została oceniona właśnie pod ich kątem. Tekst jest właściwie całkowicie bezkrytyczny i dlatego ocena końcowa 10/10 nie zaskakuje, jednak warto podejść do niej z pewną rezerwą. (BGG #161 Avg 161 / Avg. 7.4 / Geek 7.2 / 5688)

Swoje zdanie na temat gry  Hobbit – Niezwykła Podróż (2012) wyrażają Niedzielni Gracze. Tytuł nie specjalnie przypadł do gustu Arturowi ze względu na sporą losowość i niewielki aspekt strategiczny rozgrywki. Pierwsza z ocen to 3/5. Beata spojrzała na grę nieco łagodniejszym okiem, chociaż zarzeka się, że z filmem na podstawie, którego powstała gra, nie chce mieć nic wspólnego :). Wspomnianą wcześniej losowość uznała za niedoskwierającą, a jako zaletę tytułu wymienia dynamizm rozgrywki. Ocena od recenzentki to 4/5 zatem średni wynik końcowy to 3.5/5. (BGG #7482 Avg. 5.7 / Geek 5.5 / 101)

WIDEORECENZJE:

BoardTimesTV prezentuje swój materiał poświęcony grze Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy (2013). Tytułu sprawdza się dobrze jako gra rodzinna, ale ze względu na ciekawe rozwiązania mechaniczne i ich dobre powiązanie tematem zaawansowani gracze również nie będą nudzić się w czasie rozgrywki. Mimo pewnych pomyłek wydawniczych na kartach, ocena to końcowa 5/5. (BGG #524 Avg. 7.6 / Geek 6.6 / 601)