GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #289

WSTĘP:

Niestety znów doświadczam “lekkich” opóźnień w redagowaniu newsów. Po Nowym Roku wszystko powinno wrócić do normy i wierzę, że nie obrazicie się na mnie do tego czasu.

WYDAWNICTWA:

 – Według informacji Galakty na ich stronie pojawiły się dwa mini rozszerzenia do gry Legendy krainy Andor. W istocie prawdziwy dodatek jest tylko jeden – nowa postać. Drugie rozszerzenie tak naprawdę musicie wymyślić sami ponieważ zawiera on puste karty legend. kolejne zestawy pomocy dla graczy w postaci errat i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania..Tym razem wydawnictwo skupia się na grach karcianych – Star Wars  oraz Władca Pierścieni.

Portal Games udostępnia na swojej stronie PDF zawierający dodatkowe karty do Tezeusza. Można je również zakupić w sklepiku wydawnictwa. Zainteresowanie powinno być duże, bo mowa o kartach, które dostępne były jedynie w przedsprzedaży prowadzonej przez Portal, co zapoczątkowało burzliwą dyskusję na forum. Drugą ze świątecznych niespodzianek jest bonusowa talia kart do Dziedzictwa.

BLOGI/SERWISY:

Świat Gier Planszowych donosi o dwóch nowościach od wydawnictwa Cube – Factory of Ideas, które pojawiły się w sklepach. Są to tytuły skierowane do najmłodszych odbiorców – Psi!Psi! oraz Dinopody. Warto zapoznać się z opisem, gdyż temat pierwszej mógłby okazać się pewnym zaskoczeniem po zakupach w ciemno.- Ukazał się nowy numer magazynu Świat Gier Planszowych. Głównym tematem poruszanym w aktualnym wydaniu jest przegląd serwisów umożliwiających rozgrywanie partii przez internet. Oprócz tego 25 recenzji, wywiady i trzy konkursy.

Games Fanatic razem z wydawnictwem Piatnik zapraszają do wzięcia udziału w Konkursie Activity. Czasu jest mało, bo tylko do końca dnia 22. grudnia, ale zasady nie są skomplikowane ,więc warto poświęcić kilka chwil. Ogłoszenie wyników już w najbliższy wtorek, a nagrodą jest gra Activity Junior.

W tym samym serwisie zamieszczono relację z premiery Piwnego Imperium. Na pełną recenzję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale pierwsze wrażenie jest zachęcające.

Świąteczne wydanie magazynu Rebel Times jest już dostępne. Wzorem ubiegłych lat znajdziecie w nim propozycje gier na choinkowe prezenty. Pomocne mogą okazać się linki do numerów magazynu, w których publikowano recenzje odpowiednich tytułów.

– Pojawiły się kolejne dwie części Pajęczych polecanek na święta i sylwestra. Najpierw gry familijne, chociaż tematycznie ciężko pogodzić mi Władcę Areny z pozostałymi tytułami z tej listy. Gracze zainteresowani tytułami “tylko dla dorosłych” powinni zapoznać się z ostatnim artykułem mini cyklu.

Planszoholik podsumowuje mijający rok i publikuje swoje statystki dotyczące ilości rozegranych partii w kilkanaście tytułów. Oprócz tego, pozostając w planszówkowym klimacie, życzy Wam różnych rzeczy na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

– Niedawno odbyło się II Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną. Relację z tego wydarzenia prezentuje Michał Stachura na łamach Portalu Strategie. Organizatorzy obiecują, że w miarę możliwości będą organizować imprezę dwa razy w roku.

– Na blogu Borsuczy warsztat znajdziecie wpis dotyczący obcowania z testowym egzemplarzem gry 7 Ronin. Wrażenia z rozgrywki pozytywne, ale materiał nieco za krótki aby uznać go za kompletne przedstawienie tytułu.

Znamy wyniki konkursu Gwiazdka z Pełną Parą. Miło z ich strony, że prezentują zwycięskie listy, chociaż przy ich lekturze można wpaść na naprawdę twarde suchary.

– Na blogu Planszówki Kecaja znajdziecie opis postępów w pracy nad grą Dagabango. Myślę, że sama świadomość tego, że ktoś inny znajduje czas na rozwijanie własnych pomysłów może być motywujący do otworzenia swojej szuflady z prototypami i zrobienie małego przeglądu.

– Organizatorzy Pionka nie dają nam zapomnieć o ostatniej edycji imprezy. Na oficjalnej stronie publikują kolejny materiał podsumowujący wydarzenie. Zawiera on statystki dotyczące wypożyczanych gier, w tym listę sześciu tytułów, które cieszyły się największą popularnością.

RECENZJE:

PrzystanekLegnica ocenia krótko i bardzo pozytywnie osadzoną w nordyckim klimacie Asgard’s Chosen. Wynik 5/6 jest nieco zaskakujący po stwierdzeniu, że grając odnosi się wrażenie zmarnowanego potencjału.

Ciekawe gry opisują swoje odczucia związane z, wydaną w tym roku przez Portal Games, grą Dziedzictwo: Testament Diuka De Crecy. Autor recenzji dobrze zgłębił tajniki tytułu poprzez rozegranie kilku partii, co pozwoliło mu wyrobić sobie porządne zdanie na temat rozgrywki i uniknąć wydania błędnego osądu tylko na podstawie pierwszego podejścia.

Pojawiła się kolejna w ostatnim czasie recenzja Augustusa. Tym razem planszówkę ocenia Agnieszka Wiedmann i wygląda na to, że gra przypada jej do gustu. Co ciekawe im więcej graczy tym ciekawsza rozgrywka, więc może warto rozważyć rozłożenie Augustusa na świątecznym stole.

Games Fanatic opublikował recenzje trzech gier. Na pierwszy ogień idzie planszówka Alternatywy 4, inspirowana serialem o tym samym tytule.  Opis rozgrywki obszerny, ale pod żadnym pozorem nie nudzi. Gra wygląda na pozycję obowiązkową dla miłośników klimatu rodem z epoki PRL-u, a ze względu na dobrą skalowalność aż do 6 graczy może dobrze sprawdzić jako uzupełnienie tradycyjnych rodzinnych opowieści przy świątecznym stole. Ocena końcowa 8/10.

Kolejna recenzja dotyczy karcianki List Miłosny, która przebojem weszła do pierwszej setki BGG. Gra naprawdę kompaktowa – tylko 16 kart – skrywa bogactwo rozgrywki. Koniecznie sprawdźcie. Ocena 9/10 nie dziwi (przynajmniej mnie). Od siebie mogę dodać jedynie, że coraz trudniej dostać ją w polskich sklepach, więc zainteresowanym zalecam pośpiech.

– Jeśli szukacie recenzji, która swoją formą nawiązuje do klimatu gry, to zdecydowanie powinniście zapoznać się z najnowszym tekstem dotyczącym gry Tezeusz: Mroczna Orbita. Tekst z kategorii tych, które kruszą ostatnie warstwy oporu przed zakupem. Ocena końcowa 8,5/10.

Rodzinna Rozrywka 24/7 – recenzuje prostą, kafelkową grę HEJ, TO MOJA RYBA. Tytuł przeznaczony głównie dla dzieci, ale sprawdzi się również jako propozycja na rodzinny stół. Ocena końcowa 5/6.

Przystanek Planszówka zamieszcza drugą część recenzji Hooop!. Znajdziemy w niej opis reguł gry, a ponieważ nie są one skomplikowane to i tekst nie zajmuje dużo miejsca.

Świat Dysku: Wiedźmy jest tematem materiału zamieszczonego przez Jakuba Małeckiego, według którego tytuł na pewno spodoba się okazjonalnym graczom. Czytelnicy poszukujący szczegółowego opisu gry niestety będą musieli poszukać jeszcze trochę. Werdykt recenzenta – 80%

– Pojawiły się dwie recenzje gry Mount Everest. Za pierwszą z nich, najbardziej krytyczną, odpowiada Bartek z Board Times. Druga to oceny dwójki Niedzielnych Graczy Artura i Beaty. Rozpiętość w punktacji od 2+/5 do 4/5. Ze względu na zupełnie różne podejścia do tematu gry warto przeczytać oba teksty.

WIDEORECENZJE:

Lekka recenzja Qwixx ukazała się na Board Game Girl. Jak zwykle występują Ania, Kuba i gra, której nie można nic złego zarzucić sądząc po prezentowanym materiale.

Karcianka Onirim dla jednego lub dwójki graczy trafia na recenzencki stół BoardTimesTV. Mimo, że końcowa ocena 4-/5, może nie do końca zachęca, z doświadczenia wiem, że gra zasługuje na uwagę.

– Kilka dni wcześniej para Stupromilowy Las i Stupromilowy Biznes doczekała się recenzji tradycyjnych. Tym razem obu grom przygląda się Łukasz Woźniak. Dwie gry w ciągu niecałych 10 minut – niezłe tempo jak na “Wookiego”. Oceny końcowe odpowiednio 8/10 i 6/10.

Kolejny materiał w serwisie Gry planszowe u Wookiego dotyczy planszówki Zaginione Wyspy. Jest to pierwsza gra wydawnictwa Mader, ale jej wydanie nie odbyło się wśród mnóstwa zapowiedzi i fajerwerków. Tytuł jednak wygląda na solidny kawałek gry, stąd finalnie otrzymuje ocenę 7/10. Fani recenzentów towarzyszących – Oli, Przema i Tyma będą rozczarowani – o grze opowiada tylko Łukasz.

Król i zabójcy, gra wspomnianego już dziś Łukasza Woźniaka, trafia pod lupę Tomasza Dobosza z serwisu Gildia.pl. Materiał bardzo ciekawy merytorycznie, ale technicznie niestety nie zachwyca.