GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #289
Niestety znów doświadczam “lekkich” opóźnień w redagowaniu newsów. Po Nowym Roku wszystko powinno wrócić do normy i wierzę, że nie obrazicie się na mnie do tego czasu.
WYDAWNICTWA:
– Według informacji Galakty na ich stronie pojawiły się dwa mini rozszerzenia do gry Legendy krainy Andor. W istocie prawdziwy dodatek jest tylko jeden – nowa postać. Drugie rozszerzenie tak naprawdę musicie wymyślić sami ponieważ zawiera on puste karty legend. kolejne zestawy pomocy dla graczy w postaci errat i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania..Tym razem wydawnictwo skupia się na grach karcianych – Star Wars oraz Władca Pierścieni.
– Portal Games udostępnia na swojej stronie PDF zawierający dodatkowe karty do Tezeusza. Można je również zakupić w sklepiku wydawnictwa. Zainteresowanie powinno być duże, bo mowa o kartach, które dostępne były jedynie w przedsprzedaży prowadzonej przez Portal, co zapoczątkowało burzliwą dyskusję na forum. Drugą ze świątecznych niespodzianek jest bonusowa talia kart do Dziedzictwa.
BLOGI/SERWISY:
– Świat Gier Planszowych donosi o dwóch nowościach od wydawnictwa Cube – Factory of Ideas, które pojawiły się w sklepach. Są to tytuły skierowane do najmłodszych odbiorców – Psi!Psi! oraz Dinopody. Warto zapoznać się z opisem, gdyż temat pierwszej mógłby okazać się pewnym zaskoczeniem po zakupach w ciemno.- Ukazał się nowy numer magazynu Świat Gier Planszowych. Głównym tematem poruszanym w aktualnym wydaniu jest przegląd serwisów umożliwiających rozgrywanie partii przez internet. Oprócz tego 25 recenzji, wywiady i trzy konkursy.
– Games Fanatic razem z wydawnictwem Piatnik zapraszają do wzięcia udziału w Konkursie Activity. Czasu jest mało, bo tylko do końca dnia 22. grudnia, ale zasady nie są skomplikowane ,więc warto poświęcić kilka chwil. Ogłoszenie wyników już w najbliższy wtorek, a nagrodą jest gra Activity Junior.
– W tym samym serwisie zamieszczono relację z premiery Piwnego Imperium. Na pełną recenzję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale pierwsze wrażenie jest zachęcające.
– Świąteczne wydanie magazynu Rebel Times jest już dostępne. Wzorem ubiegłych lat znajdziecie w nim propozycje gier na choinkowe prezenty. Pomocne mogą okazać się linki do numerów magazynu, w których publikowano recenzje odpowiednich tytułów.
– Pojawiły się kolejne dwie części Pajęczych polecanek na święta i sylwestra. Najpierw gry familijne, chociaż tematycznie ciężko pogodzić mi Władcę Areny z pozostałymi tytułami z tej listy. Gracze zainteresowani tytułami “tylko dla dorosłych” powinni zapoznać się z ostatnim artykułem mini cyklu.
– Planszoholik podsumowuje mijający rok i publikuje swoje statystki dotyczące ilości rozegranych partii w kilkanaście tytułów. Oprócz tego, pozostając w planszówkowym klimacie, życzy Wam różnych rzeczy na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
– Niedawno odbyło się II Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną. Relację z tego wydarzenia prezentuje Michał Stachura na łamach Portalu Strategie. Organizatorzy obiecują, że w miarę możliwości będą organizować imprezę dwa razy w roku.
– Na blogu Borsuczy warsztat znajdziecie wpis dotyczący obcowania z testowym egzemplarzem gry 7 Ronin. Wrażenia z rozgrywki pozytywne, ale materiał nieco za krótki aby uznać go za kompletne przedstawienie tytułu.
– Znamy wyniki konkursu Gwiazdka z Pełną Parą. Miło z ich strony, że prezentują zwycięskie listy, chociaż przy ich lekturze można wpaść na naprawdę twarde suchary.
– Na blogu Planszówki Kecaja znajdziecie opis postępów w pracy nad grą Dagabango. Myślę, że sama świadomość tego, że ktoś inny znajduje czas na rozwijanie własnych pomysłów może być motywujący do otworzenia swojej szuflady z prototypami i zrobienie małego przeglądu.
– Organizatorzy Pionka nie dają nam zapomnieć o ostatniej edycji imprezy. Na oficjalnej stronie publikują kolejny materiał podsumowujący wydarzenie. Zawiera on statystki dotyczące wypożyczanych gier, w tym listę sześciu tytułów, które cieszyły się największą popularnością.
RECENZJE:
– PrzystanekLegnica ocenia krótko i bardzo pozytywnie osadzoną w nordyckim klimacie Asgard’s Chosen. Wynik 5/6 jest nieco zaskakujący po stwierdzeniu, że grając odnosi się wrażenie zmarnowanego potencjału.
– Ciekawe gry opisują swoje odczucia związane z, wydaną w tym roku przez Portal Games, grą Dziedzictwo: Testament Diuka De Crecy. Autor recenzji dobrze zgłębił tajniki tytułu poprzez rozegranie kilku partii, co pozwoliło mu wyrobić sobie porządne zdanie na temat rozgrywki i uniknąć wydania błędnego osądu tylko na podstawie pierwszego podejścia.
– Pojawiła się kolejna w ostatnim czasie recenzja Augustusa. Tym razem planszówkę ocenia Agnieszka Wiedmann i wygląda na to, że gra przypada jej do gustu. Co ciekawe im więcej graczy tym ciekawsza rozgrywka, więc może warto rozważyć rozłożenie Augustusa na świątecznym stole.
– Games Fanatic opublikował recenzje trzech gier. Na pierwszy ogień idzie planszówka Alternatywy 4, inspirowana serialem o tym samym tytule. Opis rozgrywki obszerny, ale pod żadnym pozorem nie nudzi. Gra wygląda na pozycję obowiązkową dla miłośników klimatu rodem z epoki PRL-u, a ze względu na dobrą skalowalność aż do 6 graczy może dobrze sprawdzić jako uzupełnienie tradycyjnych rodzinnych opowieści przy świątecznym stole. Ocena końcowa 8/10.
– Kolejna recenzja dotyczy karcianki List Miłosny, która przebojem weszła do pierwszej setki BGG. Gra naprawdę kompaktowa – tylko 16 kart – skrywa bogactwo rozgrywki. Koniecznie sprawdźcie. Ocena 9/10 nie dziwi (przynajmniej mnie). Od siebie mogę dodać jedynie, że coraz trudniej dostać ją w polskich sklepach, więc zainteresowanym zalecam pośpiech.
– Jeśli szukacie recenzji, która swoją formą nawiązuje do klimatu gry, to zdecydowanie powinniście zapoznać się z najnowszym tekstem dotyczącym gry Tezeusz: Mroczna Orbita. Tekst z kategorii tych, które kruszą ostatnie warstwy oporu przed zakupem. Ocena końcowa 8,5/10.
– Rodzinna Rozrywka 24/7 – recenzuje prostą, kafelkową grę HEJ, TO MOJA RYBA. Tytuł przeznaczony głównie dla dzieci, ale sprawdzi się również jako propozycja na rodzinny stół. Ocena końcowa 5/6.
– Przystanek Planszówka zamieszcza drugą część recenzji Hooop!. Znajdziemy w niej opis reguł gry, a ponieważ nie są one skomplikowane to i tekst nie zajmuje dużo miejsca.
– Świat Dysku: Wiedźmy jest tematem materiału zamieszczonego przez Jakuba Małeckiego, według którego tytuł na pewno spodoba się okazjonalnym graczom. Czytelnicy poszukujący szczegółowego opisu gry niestety będą musieli poszukać jeszcze trochę. Werdykt recenzenta – 80%
– Pojawiły się dwie recenzje gry Mount Everest. Za pierwszą z nich, najbardziej krytyczną, odpowiada Bartek z Board Times. Druga to oceny dwójki Niedzielnych Graczy – Artura i Beaty. Rozpiętość w punktacji od 2+/5 do 4/5. Ze względu na zupełnie różne podejścia do tematu gry warto przeczytać oba teksty.
WIDEORECENZJE:
– Lekka recenzja Qwixx ukazała się na Board Game Girl. Jak zwykle występują Ania, Kuba i gra, której nie można nic złego zarzucić sądząc po prezentowanym materiale.
– Karcianka Onirim dla jednego lub dwójki graczy trafia na recenzencki stół BoardTimesTV. Mimo, że końcowa ocena 4-/5, może nie do końca zachęca, z doświadczenia wiem, że gra zasługuje na uwagę.
– Kilka dni wcześniej para Stupromilowy Las i Stupromilowy Biznes doczekała się recenzji tradycyjnych. Tym razem obu grom przygląda się Łukasz Woźniak. Dwie gry w ciągu niecałych 10 minut – niezłe tempo jak na “Wookiego”. Oceny końcowe odpowiednio 8/10 i 6/10.
– Kolejny materiał w serwisie Gry planszowe u Wookiego dotyczy planszówki Zaginione Wyspy. Jest to pierwsza gra wydawnictwa Mader, ale jej wydanie nie odbyło się wśród mnóstwa zapowiedzi i fajerwerków. Tytuł jednak wygląda na solidny kawałek gry, stąd finalnie otrzymuje ocenę 7/10. Fani recenzentów towarzyszących – Oli, Przema i Tyma będą rozczarowani – o grze opowiada tylko Łukasz.
– Król i zabójcy, gra wspomnianego już dziś Łukasza Woźniaka, trafia pod lupę Tomasza Dobosza z serwisu Gildia.pl. Materiał bardzo ciekawy merytorycznie, ale technicznie niestety nie zachwyca.