GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #288

WSTĘP:

Powroty z podróży bywają ciężkie, a uczucie to jest jeszcze większe jeśli lista newsów zawiera teksty z 5 dni. Dlatego dzisiejsze wydanie zawiera materiały, które część z Was już dawno przejrzała. Najstarsze mógłbym pominąć, ale dla zachowania ciągłości publikuję je wszystkie z krótkimi komentarzami. Pigułka zamienia się zatem w wielką tabletę, ale mam nadzieję, że uda się Wam ją przełknąć.P.S. Jeśli ktoś wciąż jest zły za brak newsów w ostatnich dniach to na pocieszenie dodam, że jet lag wciąż doskwiera

WYDAWNICTWA:

–  Galakta stara się wspierać fanów gry Descent: Wędrówki w Mroku. Na stronie wydawnictwa można znaleźć erratę i FAQ do niesfornych bądź niejasnych zasad. Analogiczny zestaw udostępnia również dla wydanej w tym roku gry Metallum. Tym, którzy sami chcieliby spróbować sił w tworzeniu gier przypominam o trwającym Konkursie dla autorów gier – edycja 2013/14.

–  Portal Games informuje o umieszczeniu w ofercie sklepu wydawnictwa dodatkowej armii do Neuroshimy Hex!Doomsday Machine.

–  Fox Games za pośrednictwem Świata Gier Planszowych informuje o dwóch nowych tytułach, które weszły do oferty wydawnictwa. Mowa tu o gra Asy przestworzy i Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie. Zdawkowy opis uzupełniają zamieszczone instrukcje do obu produktów.

BLOGI/SERWISY:

Zacznijmy od bardzo pozytywnego akcentu. Games Fanatic zamieszcza felieton o roli gier planszowe we wspieraniu terapii u osób cierpiących na depresję. Wpis naprawdę krzepiący i warto go przeczytać. Nie zajmie to dużo czasu

–  2pionki udostępniły nowy odcinek podcastu. Zgodnie z zapowiedziami poświęcony w całości Pionkowi i zapewne stąd te fale słodyczy w słowach obojga prowadzących. Jeśli jednak uważnie przesłuchacie to natraficie na komentarz do wideorecenzji Tajemniczego Domostwa nagranej przez “Wookiego”. Mam wrażenie, że prowadzący audycję w swojej krytycznej ripoście byli o krok od stwierdzenia, że Łukasz Woźniak nie zna się na recenzowaniu a i o samych planszówkach wie niewiele. Szokujące!

bullonboard publikuje kolejny materiał i wzorem wcześniejszych, przyjdzie nam przeczytać dużo słów (lub przewinąć kilkadziesiąt linijek) zanim w tekście pojawi się planszówka. Warto zapoznać się z całością, gdyż czytanie wprowadzenia pozwala lepiej poczuć klimat omawianej na gry. W aktualnym tekście komiksy i Small World.

Gwiazdka z Pełną Parą to hasło konkursu ogłoszonego przez Iwonę i Adama. Można wziąć w nim udział do godziny 23:59 w dniu 19. grudnia. Nagrodami są oczywiście planszówki a zadanie nie należy do najtrudniejszych, szczególnie jeśli jest się fanem gier z dobrze wykształconymi planami rozwoju swojej kolekcji.

–  Oprócz konkursu gwiazdkowego ekipa Pełną Parą publikuje swoją relację z Pionka. Zdjęcia i tekst na pewno ku radości tych, którzy na imprezie byli, a dla reszty jako sugestia aby wybrać się następnym razem. Na końcu czeka mała łamigłówka.

–  Również organizatorzy gliwickich spotkań z grami planszowymi nie dają o sobie łatwo zapomnieć. Na stronie imprezy rozstrzygnięcie plebiscytu na grę Pionka. Zwycięża Pan Lodowego Ogrodu zostawiając w tyle 4 gry – dwie od Portalu i po jednej od Egmontu i Planszóweczka.pl. Oprócz tego, trzech uczestników Plebiscytu, wybranych w drodze losowania, otrzymało nagrody niespodzianki. Wygląda na to, że następna szansa dopiero w czerwcu 2014 :).

–  Sądząc po tytule materiału, Artur Tojza planuje cały cykl gier polecanych do rozgrywki w święta i sylwestra. Pierwsza część dotyczy propozycji dla najmłodszych graczy.

– Kolejna osoba padła ofiarą „unboxingu”! Tym razem chodzi o Marcina Krupińskiego, a powodem była gra Świat Dysku: Wiedźmy. Mam nadzieję, że kiedyś zrozumiem emocje, które niesie forma artystyczna jaką jest otwieranie pudełka i prezentacja elementów. Wierzę też, że nie jestem osamotniony w mojej obecnej ignorancji ;). Na plus – muzyka.

Łukasz Woźniak, tym razem w roli projektanta-pamiętnikopisarza, krótko opowiada o jednym ze swoich pomysłów na grę. Husaria, bo niej mowa, zapowiada się jako ciekawa tematycznie strategia, ale więcej informacji ma pojawić się dopiero po Nowym Roku. Najważniejsza byłaby chyba ta, dotycząca szans na wydanie gry.

Na łamach Borsuczego warsztatu opublikowano opis rozgrywki w grę Władca Pierścieni LCG. Trudno nazwać go wciągającym, natomiast na uwagę zasługuje fakt, że miejscem spotkania był Łódzki Dom Kultury, w którym spotkania planszówkowe odbywają się w każdą sobotę.

–  Garść porad strategicznych do “Zamków Burgundii” znajdziecie w serwisie “Win on Board”. Lektura nie zajmie wam wiele czasu, bo materiał jest bardzo zwięzły i rzeczowy, a te osiem cennych uwag może pozwolić na szybsze opracowanie strategii dającej zwycięstwo.

–  Aga z Ja Ty Gry publikuje swoja listę TOP 8  – gry na prezent 2013.  Zestawienie solidne ale bardzo ostrożne jeśli chodzi o tytuły, zatem adresatami prezentów wybieranych na jego podstawie będą głównie osoby z małym, bądź żadnym, doświadczeniem planszówkowym.

RECENZJE:

–  Jeśli redaktorzy odpowiedzialni za najnowszy wpis na PrzystankuLegnica pisząc “nietypowa recenzja” mają na myśli “solidna recenzja”, to muszę powiedzieć, że ich recenzja gry Global Mogul jest bardzo nietypowa . Ocena końcowa 4/6 jest potwierdzona sensownymi argumentami. Trio autorów odrobiło pracę domową.

Niedzielni Gracze, czyli Beata i Artur oceniają grę Stupromilowy Biznes. Recenzja warta uwagi szczególnie dla fanów wcześniejszego Stupromilowego Lasu, do którego nowy tytuł nawiązuje tematem ale bynajmniej nie mechaniką. Ostateczna ocena w przypadku obojga recenzentów to 4/5.

Niemal w tym samym czasie Mateusz Gołaszewski publikuje swoją recenzję Stupromilowego Lasu. Gra jest typową imprezówką z prostymi zasadami, zatem i tekst na jej temat nie należy do bardzo obszernych. Najwyraźniej 3 plusy przebijają 3 minusy, bo ocena końcowa to 8/10.

–  Rodzinna Rozrywka 24/7 ponownie przedstawia swoje spojrzenie Party Alias. Recenzja pełna zachwytu nad grą czego skutkiem jest ocena końcowa 6/6.

–  Przystanek Planszóweczka przygląda się konfrontacyjnej grze dla dwóch osób – Władcy Areny. Spójność mechaniki i jej silny związek z tematem sprawiają, że walki na arenach w mrocznym świecie fantasy przeradzają się w emocjonujące starcia, pełne taktycznych decyzji. Jedyne wady, które wskazuje recenzent dotyczą wykonania niektórych elementów. Ocena końcowa 8/10.

–  W serwisie Po dwóch stronach planszy znajdziecie recenzję Craftsman. Materiał słodko-kwaśny, z jednej strony mnóstwo elementów rozgrywki nie podoba się autorowi z drugiej twierdzi, że “jest fajna i daje radę”. Recenzja dosyć słaba, więc poszukajcie innej, lub wypożyczcie grę i sprawdźcie ją sami.

–  Mirosław Gucwa przedstawia łamigłówkę przestrzenną K-Dron. Jeśli chodzi o tą kategorię gier to zazwyczaj recenzja kończy się na dwa sposoby – albo produkt jest godny uwagi, albo po prostu mierny – żadnych stanów pośrednich. Podobnie jest w tym przypadku i na szczęście dla K-Drona zyskuje on przychylność recenzenta.

–  Dwie edycje Neuroshimy Hex! zasługują na dwa teksty Tomka Janiszewskiego w serwisie Games Fanatic. Pierwszy to typowa recenzja najnowszej wersji – 3.0. Ocena końcowa 9/10 – zaskoczenia nie ma biorąc pod uwagę markę jaką gra zdążyła wyrobić sobie przez kilka lat. Drugi z tekstów to porównanie edycji 2.5 i 3.0. Ostatecznie okazuje się, że obie wersje są godne polecenia, jednak autorowi zestawienia bardziej przypada do gustu wcześniejsza – Neuroshima Hex! 2.5. Dla podgrzania atmosfery można dodać, że pierwszym komentującym jest sam Trzewik

–  Kolejna recenzja Games Fanatica dotyczy tytułu Seven Swords. Asymetryczna gra dla dwóch osób  z obroną wioski przez samurajów po jednej stronie i niezliczonymi bandytami po drugiej… Brzmi trochę jak Stronghold w dalekowschodnim wydaniu. Myślę, że to skojarzenie będzie towarzyszyć Wam w wielu punktach recenzji. Tekst lekki i treściwy, a ostateczna ocena 6/10.

– Nie wiem czy istnieje jakaś legenda o Grze Ostatecznej, ale główne założenie tego produktu byłoby proste do sformułowania – zadowolić wymagania wszystkich graczy. Games Fanatic nie traci czasu na szukanie takiego tytułu, ale udostępnia recenzję Yedo – planszówki, która stara się pogodzić twarde euro i klasyczny ameritrash w jednym pudełku. Ocena końcowa to 7/10, więc celu nie udało się w pełni osiągnąć, ale mimo tego, gra wydaje się być wartą uwagi.

– I znów Games Fanatic! Tym razem do analizy trafia Glastonbury. Bez przedłużania – recenzja zwięzła z rodzaju ostrzegawczych, bo sądząc po wyniku 4/10 gra do najlepszych nie należy.

Na łamach serwisu wspomnianego już cztery razy w tej sekcji newsów mamy jeszcze jedną ocenę gry. Chodzi o Trains, mechanicznie wzorowaną na Dominionie. Całkiem sporo zdjęć, a tekstu chyba w sam raz aby przekonać czytelnika do oceny końcowej – 8.5/10.

WIDEORECENZJE:

–  Łukasz “Wookie” Woźniak ponownie zaprasza do pomocy Tyma i Przema. Na próżno szukać w nich strachu przed wydawnictwem Portal Games, które wydało recenzowane Tajemnicze Domostwo. Ocena końcowa 5/10 mówi wiele. Warto zapoznać się z materiałem, ponieważ to właśnie do niego pojawia się bezpośrednie odniesienie najnowszym podcaście 2pionki.

–  Boardgames factory recenzuje grę portalu Dziedzictwo. Testament Diuka de Crecy. Materiał świetnie przedstawia całość gry, pozwala dobrze zrozumieć przebieg rozgrywki i sprawdzi się jako pomoc dla osób rozważających zakup. Tym razem w 2pionkach nie będzie zastrzeżeń – recenzja bardzo pozytywna z oceną końcową 80%.

–  Rafał Bobryk opublikował na Board Times TV nagranie dotyczące Pandemii. Gra jest trudna do zrecenzowania ze względu na ogromną ilość materiałów już dostępnych na jej temat i silną pozycję na rynku. Mimo to autor wideorecenzji nieźle poradził sobie z tematem, a nagranie może również posłużyć jako przypomnienie zasad rozgrywki po dłuższej przerwie. Ocena końcowa (4+/5) wpisuje się w panujący trend i trudno się z nią nie zgodzić.