Dżungla – PuzzloGra. Układaj i graj. Recenzja

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Z początku podchodziłem do tego tytułu z rezerwą. Czy PuzzloGra faktycznie ma szansę połączyć z sukcesem układanie puzzli i grę? Jednak już pierwsze partie rozwiały moje wątpliwości. Moje najmłodsze pociechy nie mogły się oderwać od Dżungli. I to nie tylko przez jeden dzień…

Gdzie tkwi sekret? Pewnie w tym, że dzieci lubią coś układać. Coś, co są w stanie ogarnąć. Dżungla zdecydowanie im to umożliwia. Co prawda mamy tu spory aspekt pamięciowy (w stylu klasycznego memory), ale w przypadku gry dla dzieci to nawet plus. Zapraszam więc do recenzji.

Informacje o grze


Autor: Günter Burkhardt
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba graczy: 2 – 4
Czas gry: 15 – 20 min.
Wiek: 5+
Cena: ok. 75 zł

Wykonanie

W pudełku znajdziemy gotowe już komponenty do grania:

 • planszę
 • zestaw kafelków, które tworzyć będą dżunglowy krajobraz
 • pionki do gry
 • i oczywiście instrukcję

Wszystko wygląda naprawdę świetnie. Szczególnie do gustu przypadły mi ilustracje Marcina Minora. Gdy zakończymy rozgrywkę, będziemy mieli przed sobą dżunglę wraz z jej bogactwem: mnóstwo naprawdę interesujących zwierząt.

Nasza Księgarnia kolejnym tytułem udowadnia, że nie tylko sam tytuł czy mechanika mają znaczenie, ale właśnie oprawa graficzna. Wystarczy zresztą rzut oka na wersję od Drei Hasen in der Abendsonne, by docenić nowe ilustracje

Pamiętaj i układaj

Tak mniej więcej można by streścić zasady: pamiętaj i układaj. Mamy tu bowiem dość prostą (bo już dla 5-latków) grę z aspektem pamięciowym.

Z początku na planszy widzimy jedynie kontury zwierząt – dżungla dopiero budzi się do życia. W trakcie gry kolejne dokładane kafelki będą odkrywać przed nami ukryte zwierzęta.

Puzzlogra Dżungla Nasza Księgarnia

Pod planszą umieszczamy zakryte kafelki. W swoim ruchu gracz ma za zadanie odkryć jeden z kafelków:

 • jeśli pasuje do którejś z kolumn i można go położyć na dole kolumny, wówczas umieszczamy go w tym miejscu – każdą z kolumn zapełniamy od dołu do góry
 • jeśli nie pasuje, wówczas umieszczamy go nad planszą (w formie zakrytej)
 • jeśli odkryty kafelek to akcja specjalna, wówczas należy zastosować się do opisu w instrukcji: możemy tu więc spotkać pająki, bądź potknąć się, zdarza się jednak, że będziemy mogli zdobyć dodatkowe punkty.

W późniejszej grze możemy skorzystać zarówno z kafelków ponad planszą, jak i tych poniżej. Na czym nam jednak będzie zależeć najbardziej? Na tworzeniu z kafelków obrazów całych zwierząt, te zaś mogą składać się z 1 – 4 części (czasem w kilku kolumnach). Dołożenie ostatniego kafelka do zwierzęcia skutkuje zdobyciem punktów (tylu, z ilu części składało się zwierzę).

Zdobywanie punktów wiąże się z jeszcze jedną ciekawostką: pionki mogą lądować na sobie (jak w Pędzących żółwiach) – można wtedy skorzystać z podwózki (i zdobyć dodatkowe punkty, gdy zdobywa je gracz z dołu)

Puzzlogra Dżungla Nasza Księgarnia

Gra kończy się, gdy plansza zostanie zapełniona. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Puzzlogra – memory, ale z pomysłem

Powiedzmy sobie szczerze: mechanikę memory spotykamy dość często w grach dla dzieci. Z jednej strony młodsi gracze odnajdują się w nich bez problemu ćwicząc przy okazji pamięć, z drugiej jednak – grający z nimi dorośli często nadziwić się nie mogą, czemu nie wymyślono czego innego…

Dżungla mechanicznie jest naprawdę prosta. Chodzi w końcu o odkrywanie kafelków. Najlepiej oczywiście, jeśli będą pasować do układanki. Nie chodzi tu jednak o proste znajdowanie par, ale właśnie o konkretne fragmenty. Wszystko bowiem tworzyć ma jeden obraz: tytułowe puzzle. Wykorzystano tu dość prosty, ale jakże sprytny pomysł: układamy kolumny od dołu do góry. Stąd też warto zapamiętać położenie każdego kafla – z biegiem gry każdy się przyda.

Puzzlogra Dżungla Nasza Księgarnia

Nie ukrywam, że dzieciom sprawia to wszystko niesamowitą frajdę. Szczególnie młodsi lubią “domykać” zwierzęta, co przy okazji daje im punkty. Samo układanie jest także dal nich satysfakcjonujące. Często po rozgrywce nasz 4-latek siadał i układał sam całą dżunglę.

Myślę, że warto tu podkreślić kilka oryginalnych pomysłów Dżungli:

 1. Układanie zwierząt i zdobywanie za tu punktów jest wyjątkowo mobilizujące. Zdarza się, że zdobędziemy za to jedynie punkt, ale zamykając większe zwierzęta – może to być aż 4. Wiąże się to zresztą z poniższą uwagą.
 2. Przez całą rozgrywkę ostatni gracz ma możliwość wygranej. Po pierwsze może wykorzystać kafel akcji specjalnej: skok, który umożliwi mu wskoczenie na pionek kolejnego gracza. Jeśli zaś ten gracz zdobywa punkty, zdobywamy je i my. Dodatkowo kończenie układania zwierząt może przenieść aż 4 punkty. Nie ma tu znaczenia, kto ułożył pozostałe elementy.

Nie zniechęca to więc najmłodszych, ale właśnie mobilizuje do gry, gdzie każdy ma szansę.

Dżungla pozwala na grę od 2 do 4 osób. I tu właściwie żałuję, że nie udało się rozszerzyć tej liczby do 6. Dżungla pozwala bowiem na świetną rozrywkę nie tylko dla dzieci. Nawet starsze 10-latki bawią się tu dość dobrze. Oczywiście jest to gra skierowana raczej do młodszych, ale proste zasady, płynna rozgrywka i oprawa graficzna mogą przyciągnąć tu każdego.

Czy gra się nie znudzi po paru rozgrywkach? W końcu zawsze układamy ten sam obrazek. Instrukcja proponuje tu kilka wariantów (m. in. przyspieszających rozgrywkę, ale też zmieniających działanie akcji specjalnych), więc możemy w tej kwestii trochę poeksperymentować. Dodatkowo mamy tu akcje specjalne, których odkrycie zawsze wywołuje emocje u dzieci. Rozgrywka jest tu więc zdecydowanie ciekawsza niż w zwykłym memory.

Dżungla – świetny tytuł dla dzieci!

Dżungla – PuzzloGra to naprawdę udane połączenie układania i klasycznego memory. Gra wymusza zapamiętywanie, żeby następnie w odpowiedni sposób ułożyć na planszy zwierzątka. Specjalny sposób punktowania i możliwość wskakiwania na pionki przeciwników sprawia, że gra jest do końca dynamiczna. Do tego wszystkiego mamy różne akcje specjalne, które potrafią trochę namieszać w rozgrywce. Całość ma rewelacyjną oprawę graficzną.

Puzzlogra Dżungla Nasza Księgarnia

Co jeszcze? Po rozgrywce warto rzucić okiem na drugą stronę planszy. Mamy tu opis wszystkich zwierząt, a przy okazji wiele ciekawostek dla młodych odkrywców Dżungli.

Tytuł świetnie sprawdza się u najmłodszych. Do gry mogą siąść nawet 4-latki. Oprócz gry dzieci mogą bowiem poukładać sobie same zwierzątka. Dla starszych (powyżej 10 lat) gra może okazać się za prosta. U nas jednak od dłuższego czasu Dżungla wraca regularnie na stół. W kategorii gier pamięciowych dla młodszych: gra praktycznie bez wad.

Plusy
 • proste zasady
 • ciekawe połączenie memory i układanki
 • dodatkowe warianty
 • dynamiczna rozgrywka
 • oprawa graficzna
 • walor edukacyjny: ciekawostki o zwierzętach na drugiej stronie planszy
 • ostatni gracz (w punktacji) ma do końca szansę

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie gry do recenzji. Przy okazji dziękujemy za miły dodatek w postaci strelicji królewskiej.

Puzzlogra Dżungla Nasza Księgarnia

Łukasz Hapka

Game Details
NamePuzzle-Memo (2019)
ZłożonośćLight [1.00]
BGG Ranking15581 [6.52]
Liczba graczy2-4
Projektant/ProjektanciGünter Burkhardt
GrafikaFlorian Biege and Marcin Minor
WydawcaDrei Hasen in der Abendsonne and Nasza Księgarnia
MechanizmyMemory and Tile Placement
Łukasz Hapka