Rozstrzygnięcie konkursu Złoty Pionek 2019

Złoty Pionek 2019 – wspólny głos Klubów Gier Planszowych

W grupie Kluby Gier Planszowych, która połączyła Kluby z całej Polski, a także przedstawicieli wielu
Wydawnictw – rozstrzygnięto konkurs Złoty Pionek 2019. Ideą Złotego Pionka jest nagradzanie najlepszych zdaniem Klubów gier. Rok wydania nie ma przy tym znaczenia, a głosować można po prostu na wszystkie gry, w jakie grano w Klubach w minionym roku kalendarzowym. Dzięki takiej formule Złoty Pionek jest pierwszą polską nagrodą planszówkową, która nie tylko docenia świetne gry, ale też pokazuje trendy – jak choćby ten, jak długo potrafi się utrzymać popularność danego tytułu.


W II edycji konkursu zagłosowało w sumie 722 graczy w różnym wieku, zrzeszonych w 30 Klubach
planszówkowych. Głos każdego Klubu liczył się jako jeden. Rada Nagrody, w składzie: Ewa Graniak-Wosinek, Marcin Szrama, Sławek Wiechowski oraz Bartek Zbączyniak, zsumowała wyniki, przeliczając głosy na podstawie TOP 5 ustalonych głosowaniami w poszczególnych Klubach. Nagroda Złoty Pionek przyznawana jest w pięciu kategoriach. W każdej prawo do używania logotypu nagrody, zaprojektowanego dla nas przez Artura Wosinka, otrzymują wydawcy gry-zwycięzcy oraz gry wyróżnionej.
Rada Nagrody postanowiła ponadto ujawnić w każdej z kategorii trzy kolejne, najwyżej oceniane przez Kluby tytuły.


Wyniki głosowania Klubów przedstawiamy na planszach skomponowanych przez Bartosza Teicherta,
prowadzącego siechnickie Czwartkowe Rozdania:
W kategorii GRA RODZINNA zwycięzcą zostaje WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA, natomiast wyróżnioną przez Kluby grą jest AZUL. Gry, którym co prawda zabrakło nieco do wyróżnienia znakiem nagrody, ale uzyskały kolejne najwyższe oceny Klubów to: SEN, DIXIT oraz SPLENDOR.


Nagrodę główną w kategorii GRA DZIECIĘCA przyznano grze DOBBLE. Wyróżnienie otrzymuje LISEK
URWISEK. Grami z kolejnymi najlepszymi notami były: PĘDZĄCE ŻÓŁWIE, KARAK oraz SPEED CUPS.
Kategorię GRA ZAAWANSOWANA wygrała TERRAFROMACJA MARSA. Wyróżnienie otrzymuje GREAT
WESTERN TRAIL. Kolejne najlepiej oceniane gry to: INIS, 7 CUDÓW ŚWIATA, GRA O TRON.
Najlepiej ocenianą grą w kategorii GRA IMPREZOWA okazali się TAJNIACY. Natomiast wyróżnienie wędruje do DECRYPTO. Blisko podium znalazły się: WIRUS, NA KOŃCU JĘZYKA, DIAMENTY.

I wreszcie piąta kategoria: GRA DWUOSOBOWA. Tu zwycięzcą okazały się STAR REALMS, a grą wyróżnioną przez 7 CUDÓW ŚWIATA: POJEDYNEK. Z pozostałych wskazywanych w TOP 5 Klubów gier najbliżej podium były PATCHWORK, KLASK i GEJSZE.Wydawcom nagrodzonych i wyróżnionych gier serdecznie gratulujemy. Wszystkich zachęcamy do aktywnej współpracy z Klubami zrzeszonymi w naszej grupie na Facebooku. A Kluby, które jeszcze nie współtworzą tej społeczności, zapraszamy do dołączenia do niej.

Zobacz też:

Wyniki poprzedniej, pilotażowej edycji Złotego Pionka 2018+ 
Regulamin plebiscytu Złoty Pionek 2019

Wojciech Mikolajczak